30.09.2020
Musli dla psa. Czy pies może jeść musli?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu doby. A nie ma nic lepszego niż miska musli na dobry początek dnia! Czy psiaki też mogą dostać takie śniadanie?
fot. Shutterstock
Płatki zbożowe z dodatkiem owoców, mleka lub jogurtu to jeden z najlepszych sposobów na pożywne śniadanie! Czy domowy czworonóg może cieszyć się smacznym musli razem z nami? Sprawdźmy!
Co zawiera musli?
Musli to mieszanka przeróżnych płatków zbożowych, bakalii, świeżych lub suszonych owoców i orzechów. W jej skład mogą wchodzić różne zboża – kukurydza, owies, jęczmień, żyto, pszenica… Przeważnie w mieszance znajdziemy także inne dodatki, takie jak cukier, miód, pestki dyni i słonecznika czy czekoladę. Niektóre, szczególnie te przeznaczone dla dzieci, zawierają też barwniki.
Musli rzadko jest jedzone na sucho. Najczęściej dodawane jest do jogurtu lub mleka. Taki posiłek dostarcza przede wszystkim wysokiej dawki węglowodanów i błonnika pokarmowego. W zależności od składu, musli może także zawierać różne ilości białka roślinnego i dodatek pochodzących z pestek i orzechów tłuszczów. Taka mieszanka to dobre źródło witamin A, E i z grupy B oraz wielu składników mineralnych. Brzmi zdrowo? Zobaczmy, czy organizm czworonoga też tak uważa!
Czy pies może jeść musli?
Podawanie psu przeróżnych płatków z mlekiem czy jogurtem nigdy nie jest dobrym pomysłem. U większości psów nawet niewielka porcja nabiału może wywołać gwałtowną, długotrwałą biegunkę! Natomiast samo musli zaserwowane psu „na sucho” może być niezbyt atrakcyjne dla zwierzaka. Szczególnie jeśli wybrany przez nas produkt będzie pozbawiony cukru i innych słodkich dodatków.
Przy podawaniu psu płatków zbożowych należy pamiętać, że mogą być one przyczyną przeróżnych reakcji alergicznych. Domowe czworonogi coraz częściej nie tolerują takich składników jak kukurydza, pszenica czy jęczmień. Jeśli jednak nasz psiak lubuje się w chrupkich płatkach zbożowych, a jego żołądek dobrze znosi takie dodatki, możemy okazjonalnie poczęstować go niewielką garścią musli. Niewielką, bo duża dawka błonnika pokarmowego również może wywołać problemy trawienne. Przed poczęstowaniem psa taką mieszanką sprawdźmy najpierw, czy nie zawiera rodzynek ani czekolady!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
02.12.2024
Jak wybrać idealną zabawkę dla psa? Podpowiadamy!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
W sklepach znajdziemy niezliczone rodzaje sznurków, piłek, pluszaków i gumowych zabawek dla psów. Co z tego wybrać dla naszego pupila?
undefined
30.11.2024
Co robić, gdy adoptowany pies przywiązuje się tylko do jednej osoby?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Pies to istota społeczna. Do poczucia bezpieczeństwa i emocjonalnej równowagi potrzebuje więzi z innymi osobnikami. Im bardziej czuje się zagrożony, tym bardziej szuka oparcia w towarzyszach.
undefined
29.11.2024
5 prostych pomysłów na zabawy umysłowe dla psa
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szukasz zajęcia, które przełamie nudę i zmusi twojego psa do myślenia? Zaproponuj mu proste zabawy umysłowe! Oto 5 propozycji zabaw, które z łatwością wykonasz w domu.
undefined