01.03.2020
Chcesz kupić dziecku psa? Lepiej dobrze to przemyśl!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Dzieci uwielbiają psy - które z nich nie chciałoby mieć takiego przyjaciela? Jeśli jednak chcesz kupić dziecku psa, powinieneś przeczytać ten tekst!
fot. Shutterstock
Pies potrafi być wspaniałym towarzyszem dziecka – wie to każdy, kto w dzieciństwie miał czworonoga. Domowy pupil potrafi nauczyć dziecko odpowiedzialności, wrażliwości i szacunku dla innych istot. To także dobry powód do wyjścia na dwór i aktywności fizycznej. Szczególnie w czasach, gdy większość dzieci woli siedzieć przed komputerem zamiast iść na spacer! Jeśli jednak chcesz kupić dziecku psa, powinieneś się poważnie zastanowić, czy ten mały człowiek na pewno jest na to gotowy.
Chcesz kupić dziecku psa? Dobrze to przemyśl!
Nawet jeśli wydaje ci się, że towarzystwo psa przyniesie twojemu dziecku same korzyści, nie możesz podejmować decyzji o psie lekkomyślnie. Oto zaledwie kilka ważnych kwestii, które musisz dokładnie przemyśleć, jeśli planujesz kupić dziecku psa.
Poczekaj, aż twoje dziecko będzie w odpowiednim wieku
Opieka nad małym dzieckiem sama w sobie przysparza wielu trudów. Dołożenie do tego psiaka, którego musisz jeszcze wiele nauczyć, zanim stanie się idealnym pupilem, nie zawsze jest dobrym pomysłem. Czworonóg zajmuje nie tylko dużo czasu – to także ogromne wydatki, których nie sposób uniknąć. Poczekanie, aż twoje dziecko trochę podrośnie i przestanie być aż tak zajmujące, przynajmniej częściowo pozwoli ci uniknąć nagromadzenia codziennych obowiązków. Także dzieci, które są w stanie zrozumieć, jak odpowiednio zachować się przy zwierzęciu, rzadziej prowokują niebezpieczne sytuacje z udziałem psa.
Pamiętaj, że pies jest na całe życie
Przynajmniej na całe psie życie, które może trwać nawet 20 lat! I nawet jeśli oczarowane psiakiem dziecko nagle straci zainteresowanie czworonogiem lub dorośnie i się wyprowadzi, ktoś dalej będzie musiał się nim opiekować. Przyszykuj się więc na możliwość, że pies kupiony dla dziecka w niedługim czasie może stać się wyłącznie twoim obowiązkiem… I nie miej tego za złe swojemu dziecku!
Uzgodnij tę decyzję z innymi domownikami
Obecność psa w domu zmienia naprawdę wiele. Jeśli więc chcesz kupić dziecku psa, powinieneś skonsultować tę decyzję z pozostałymi mieszkającymi w domu osobami. Stałe konflikty i kłótnie między rodzicami na pewno zrobią dziecku więcej krzywdy niż niespełnione marzenia o psie! Sam czworonóg również nie będzie czuł się dobrze w rodzinie, w której będzie traktowany jak „kość niezgody”.
Oceń, czy twoje dziecko jest gotowe na odpowiedzialność
Opieka nad psem to nie jest łatwa sprawa. Nie każde dziecko jest wystarczająco dorosłe, by udźwignąć taką odpowiedzialność. I nie chodzi tu tylko o wiek twojej pociechy! Nawet niektórzy dorośli ludzie są zbyt beztroscy i niepoukładani, by opiekować się tak wymagającym zwierzakiem. Jeśli twoje dziecko wydaje się trzeźwo myślącym, wrażliwym i obowiązkowym młodym człowiekiem, dopiero wtedy możesz zastanawiać się, czy poradzi sobie z dbaniem o własnego psiaka. Zawsze jednak warto poczekać dodatkowy rok czy dwa lub sprawdzić możliwości dziecka, sprawiając mu najpierw mniejszego i trochę łatwiejszego zwierzaka.
Ustal zakres obowiązków
Jeszcze zanim zdecydujesz się na sprawienie dziecku psa, powinieneś razem z resztą domowników sprawdzić, czy na pewno macie czas na czworonoga. Czy w waszym codziennym grafiku znajdzie się czas na spacery, karmienie i szkolenie pupila? Kto zabierze go na spacer, gdy rano wszyscy spieszycie się do szkoły i pracy? Pamiętaj też, że zmęczone innymi obowiązkami, treningami czy dodatkowymi lekcjami języka dziecko może po prostu nie mieć siły, by wieczorem wyprowadzić psiaka.
Wybierz odpowiedniego czworonoga
Przemyślany wybór rasy psa pozwoli na uniknięcie przynajmniej niektórych potencjalnych problemów. Nie kieruj się jednak tylko wielkością zwierzaka. Rozważ też jego charakter, potrzeby, chęć do zabawy i ilość ruchu, jakiej będzie potrzebował. Przy wyborze psa uwzględnij także charakter swojego dziecka – w końcu pomyłką byłoby kupować małemu sportowcowi leniwego buldoga! Jeśli nie macie konkretnych wymagań wobec przyszłego podopiecznego, możecie także rozejrzeć się za pupilem w pobliskim schronisku lub w fundacji. Wiele bezdomnych psiaków, szczególnie tych trochę starszych, ma już ukształtowany charakter, a ich wolontariusze pomogą wam w doborze odpowiedniego psiaka.
Chcesz kupić dziecku psa? Nie podejmuj tej decyzji lekkomyślnie!
Dziecko i pies to naprawdę dobre połączenie. Pod warunkiem że jest dobrze przemyślane, a cała rodzina zgadza się na czworonoga i podział związanych z nim obowiązków. Należy pamiętać, że opieka nad zwierzakiem to trudna sprawa nawet dla osoby dorosłej. Dlatego nie wolno zakładać z góry, że dziecko poradzi sobie z tym samo… Nawet jeśli pies to jego największe marzenie!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
5 niebezpieczeństw, które stwarzają nieodpowiedzialni opiekunowie psów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niefrasobliwość niektórych psiarzy potrafi zadziwiać! Jakie błędy popełniają nieodpowiedzialni opiekunowie, narażając tym swojego psa na niebezpieczeństwo?
undefined
10.10.2024
Pies czuje się samotny? 5 sygnałów, że powinieneś poświęcać psu więcej uwagi
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Po czym poznać, że pies czuje się samotny i potrzebuje więcej uwagi ze strony opiekuna? Oto 5 najczęstszych sygnałów, które mogą o tym świadczyć!
undefined
09.10.2024
Pies w rytmie miasta - jak zarządzać czasem między pracą, a opieką nad pupilem?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jeszcze do niedawna całkiem powszechny był pogląd, że pozostawianie psa w samotności na czas naszej pracy jest dla niego męczarnią – a na posiadanie pupila powinny decydować się tylko osoby, w których domu cały czas jest ktoś obecny. Podobne opinie można było usłyszeć o mieszkaniu z psem w bloku. Psy trzymane cały dzień w ogródku, pod okiem starszych członków rodziny czy niepracującej pani domu, miały być o wiele szczęśliwsze i lepiej “wybiegane” niż ich miastowi współplemieńcy. Czasy jednak się zmieniły…
undefined