16.03.2022
Szparagi dla psa. Czy pies może jeść szparagi?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Szparagi mogą znaleźć się w diecie psa pod warunkiem, że zostaną odpowiednio przygotowane. W przeciwnym razie wywołają nieprzyjemne objawy!
fot. Shutterstock
Szparagi uchodzą za jedne z najsmaczniejszych warzyw. Ich delikatny smak doskonale komponuje się z mięsem, rybami i innymi warzywami. Pędy szparagów mają wiele prozdrowotnych właściwości. Czy mogą znaleźć się także w diecie domowego czworonoga? Sprawdź, czy psu można podać szparagi!
Co zawierają szparagi?
Szparag lekarski to roślina uprawna znana na całym świecie. Cenione są przede wszystkim jej młode pędy i ich szczyty końcowe, choć kłącze i owoce szparagów mogą być także wykorzystywane w ziołolecznictwie. Świeże łodygi szparagów są niskokaloryczne – 100 g zawiera zaledwie 20 kcal. W ich składzie znajduje się przede wszystkim woda (89%), a także węglowodany (3,7%, z czego połowę stanowi błonnik), a także niewielka ilość białka (około 2%) i śladowe ilości tłuszczu (0,2%). Pędy szparagów zawierają także stosunkowo dużą dawkę witaminy K, kwasu foliowego, witamin z grupy B i żelaza. W ich składzie znajdują się ponadto substancje prozdrowotne – saponiny o działaniu moczopędnym, przeciwbakteryjnym i wspomagającym trawienie oraz flawonoidy i karotenoidy będące silnymi antyoksydantami.
Trzeba jednak pamiętać, że spożywanie szparagów w nadmiarze może wywołać nieprzyjemne skutki uboczne. W dużych ilościach roślina ta może powodować silne wzdęcia i biegunkę, a zawarte w niej związki siarkowe u niektórych osób mogą zmienić zapach moczu na bardzo intensywny. Czy szparagi dla psa będą bezpieczne – czy można mu je podać?
Czy pies może jeść szparagi?
Pędy szparagów nie zawierają żadnych szkodliwych dla psów substancji. Toksyczne dla nich są natomiast liście i owoce szparaga. Dlatego jeśli hodujemy tę roślinę w przydomowym ogródku, powinniśmy zabezpieczyć ją przed czworonogiem.
Poczęstowanie psa niewielkim kawałkiem surowego szparaga nie powinno wywołać u zwierzaka nieprzyjemnych objawów. Jednak zjedzenie większej ilości tego surowego warzywa może poskutkować silnymi wzdęciami i biegunką. Znacznie bezpieczniejsze dla psa będą szparagi ugotowane w nieosolonej wodzie lub na parze. Choć nawet tak przygotowane warzywa o wysokiej zawartości błonnika mogą u wrażliwszych pupili wywołać niestrawność.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
20.03.2025
Najlepsze karmy dla psów dostępne w popularnych sklepach RTV i AGD
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla psa to jedno z kluczowych zadań każdego opiekuna czworonoga. Prawidłowe żywienie wpływa nie tylko na zdrowie, ale również na poziom energii, wygląd sierści oraz ogólne samopoczucie pupila.
undefined
11.03.2025
Mokre karmy dla psów. Czy warto karmić psa mokrą karmą?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Czy mokra karma dla psa jest zdrowa? Sprawdź, jakie są zalety mokrej karmy i na co zwrócić uwagę, wybierając karmę mokrą dla pupila!
undefined
03.03.2025
Karma weterynaryjna – kiedy jest potrzebna?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy zalecona przez lekarza weterynarii karma to konieczność w przypadku chorego psa? Jak dieta weterynaryjna może pomóc w leczeniu czworonoga? Tłumaczymy, czym się różni od zwykłej karmy!
undefined