13.04.2022
Rodzynki dla psa. Czy pies może jeść rodzynki?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Słodkie i pyszne rodzynki to jeden z przysmaków, którego nigdy nie wolno podawać czworonogom. Czym grozi karmienie psa rodzynkami? Sprawdź!
fot. Shutterstock
Rodzynki to nie tylko wspaniała i zdrowa przekąska, lecz także doskonały dodatek do ciast, lodów i innych deserów. Suszone winogrona można dodawać także do wielu dań obiadowych i sałatek. Trzeba jednak pamiętać, by przysmak ten zawsze przechowywać poza zasięgiem domowego czworonoga. Rodzynki dla psa? Nie! Podanie zwierzakowi nawet 3 rodzynek może bowiem skończyć się dla niego śmiercią!
Co zawierają rodzynki?
Rodzynki to winogrona bezpestkowe, które zostały poddane procesowi suszenia. W składzie tych przysmaków znajduje się wyjątkowo wysoka dawka cukrów – nawet do 70% – co sprawia, że są dość kaloryczne. 100 g rodzynek zawiera bowiem około 300 kalorii. To właśnie utlenione i skarmelizowane cukry nadają rodzynkom brązowy lub złoty kolor. Oprócz łatwo przyswajalnych węglowodanów przekąski te zawierają także stosunkowo dużo błonnika oraz śladowe ilości białka i tłuszczu. Są ponadto bogate w witaminy, w szczególności witaminy z grupy B, a także składniki mineralne, przede wszystkim miedź, żelazo i potas. Suszone winogrona zachowują wiele cennych właściwości – dostarczają między innymi przeciwutleniaczy (polifenoli), które opóźniają procesy starzenia się. Spożywanie rodzynek może także wspomagać pracę układu trawiennego, obniżać ciśnienie tętnicze oraz poprawiać wygląd skóry i włosów. Niestety tego przysmaku pod żadnym pozorem nie wolno podawać psom!
Rodzynki dla psa – czy pies może jeść rodzynki?
Rodzynki, tak jak winogrona, są dla psów wyjątkowo toksyczne. Spożycie nawet niewielkiej ilości rodzynek może u psa poskutkować poważnym zatruciem, uszkodzeniem nerek, a nawet śmiercią czworonoga. Do pierwszych objawów zatrucia rodzynkami u zwierzaka należą wymioty i biegunka, które pojawiają się kilka godzin po spożyciu tych owoców. Następnie u psa pojawia się osłabienie, brak apetytu i silny ból brzucha. Ostra niewydolność nerek rozwija się zazwyczaj w ciągu 48 godzin i może prowadzić do śmierci. Im cięższe objawy, tym mniejsze szanse na uratowanie zwierzaka nawet, jeśli opiekun szybko zabierze go do lekarza weterynarii.
Dotychczas nie zidentyfikowano substancji, która powoduje wystąpienie takich objawów. Wiadomo jednak, że podanie psu nawet 3 gramów rodzynek może skończyć się dla niego tragicznie. Wśród domowych czworonogów znajdą się wprawdzie psy, które wydają się być odporne na toksyczne działanie winogron i rodzynek. Nie warto jednak ryzykować!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
20.03.2025
Najlepsze karmy dla psów dostępne w popularnych sklepach RTV i AGD
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybór odpowiedniej karmy dla psa to jedno z kluczowych zadań każdego opiekuna czworonoga. Prawidłowe żywienie wpływa nie tylko na zdrowie, ale również na poziom energii, wygląd sierści oraz ogólne samopoczucie pupila.
undefined
11.03.2025
Mokre karmy dla psów. Czy warto karmić psa mokrą karmą?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Czy mokra karma dla psa jest zdrowa? Sprawdź, jakie są zalety mokrej karmy i na co zwrócić uwagę, wybierając karmę mokrą dla pupila!
undefined
03.03.2025
Karma weterynaryjna – kiedy jest potrzebna?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy zalecona przez lekarza weterynarii karma to konieczność w przypadku chorego psa? Jak dieta weterynaryjna może pomóc w leczeniu czworonoga? Tłumaczymy, czym się różni od zwykłej karmy!
undefined