26.05.2021
Oliwki dla psa. Czy pies może jeść oliwki?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zielone lub czarne oliwki to wyjątkowy przysmak, za którym szaleją także koty… i niektóre psy! Tylko czy domowe czworonogi mogą je jeść?
fot. Shutterstock
Oliwki to nieodłączny element dań śródziemnomorskich. Owoce te doskonale komponują się także z przeróżnymi serami. Te niewielkie, bogate w zdrowe tłuszcze owoce o charakterystycznym smaku stanowią także ciekawy dodatek do pieczywa lub samodzielną przekąskę. Czy zielone lub czarne oliwki mogą być bezpiecznym przysmakiem dla psa?
Co zawierają oliwki?
Oliwka to niewielki owoc rosnący na drzewach, który dojrzewając, nabiera czarnej barwy. Surowe oliwki są niezwykle gorzkie – by nabrały odpowiedniego smaku, konieczna jest ich obróbka, na przykład namaczanie w solance, obtaczanie w soli czy poddanie owoców działaniu czynników utleniających. W zależności od odmiany owoce te mogą zawierać 20-45% tłuszczu, do 9% węglowodanów i do 2% białka. Zawarty w oliwkach tłuszcz zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych o prozdrowotnym działaniu. W składzie tych owoców znaleźć można także witaminy z grupy B, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, E) oraz polifenole o właściwościach przeciwutleniających. Sposób obróbki sprawia także, że w oliwkach znajduje się stosunkowo dużo soli – nawet do 6%. Czy oliwki będą zdrowe dla psa?
Czy pies może jeść oliwki?
Surowe owoce drzewa oliwnego nie zawierają żadnych szkodliwych dla psa substancji i mogą stanowić zdrowy dodatek do diety zwierzaka. Są jednak na tyle gorzkie, że czworonóg na pewno nie będzie chciał ich jeść! Natomiast oliwki z zalewy zawierają wysokie dawki soli, przez co nie powinny stanowić stałego elementu diety domowego pupila. Okazjonalne podanie psu kawałka oliwki nie powinno mu jednak zaszkodzić. Trzeba pamiętać, że w słoikach z oliwkami mogą znajdować się także różne, szkodliwe dla psa przyprawy, takie jak cebula i ostra papryka. Dlatego chcąc poczęstować psa oliwką, powinniśmy unikać owoców z takimi dodatkami. Przed podaniem psu oliwki należy także usunąć z niej pestkę.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
21.04.2025
Jak urozmaicić dietę psa?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Rano sucha karma, wieczorem sucha karma… Ile można jeść to samo? Sprawdź, jak urozmaicić dietę psa w bezpieczny i zdrowy sposób!
undefined
20.04.2025
Suplementy wapniowe dla psa. Kiedy podawać psu wapń?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy suplementy wapniowe to obowiązkowy składnik każdego psiego posiłku? Sprawdź, kiedy podawać psu wapń, a kiedy jest to niewskazane!
undefined
18.04.2025
Czy pies może jeść kości? Sprawdź, jakie kości dla psa będą najbezpieczniejsze!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Każde dziecko wie, że psy gryzą kości. Ale czy to jest dla nich zdrowe i bezpieczne? Czy kość dla psa jest dobrym i bezpiecznym przysmakiem?
undefined