27.04.2022
Krewetki dla psa. Czy pies może jeść krewetki?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Delikatne w smaku krewetki możemy podać psu. Jednak chcąc nimi poczęstować zwierzaka musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach!
fot. Shutterstock
Krewetki to jadalne skorupiaki, które należą do najpopularniejszych owoców morza. Ich delikatny smak jest wyjątkowo kuszący także dla domowego czworonoga. Tylko czy psa można poczęstować krewetkami?
Co zawierają krewetki?
Krewetka to niewielki słodkowodny lub morski skorupiak. W zależności od gatunku może mieć od kilku milimetrów aż do 30 cm długości. W 100 g krewetek znajduje się około 20% lekkostrawnego białka oraz śladowe ilości węglowodanów i tłuszczu (głównie kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3). Sprawia to, że te owoce morza są wyjątkowo niskokaloryczne – 100 g dostarcza bowiem zaledwie 90 kcal. W ich składzie znajduje się także wiele innych cennych składników. Są to między innymi astaksantyna o silnym działaniu przeciwzapalnym, witaminy z grupy B, witamina E, a także miedź i selen.
Większość krewetek jest wszystkożerna. Niektóre z nich filtrują wodę, żywiąc się unoszącymi się w niej drobinkami lub zeskrobują glony ze skał, inne mogą nawet aktywnie polować na drobne ryby. Ze względu na dość niską pozycję w łańcuchu pokarmowym skorupiaki te nie gromadzą w swoim organizmie zanieczyszczeń, takich jak metale ciężkie. Uważane są więc za zdrowy dodatek do diety. Czy krewetki mogą znaleźć się także w diecie psa?
Czy pies może jeść krewetki?
Mięso krewetek nie zawiera szkodliwych dla psów substancji. Obrane z pancerza i ugotowane w nieosolonej wodzie krewetki mogą więc stanowić zdrowy przysmak dla czworonogów. O ile oczywiście będą podawane w rozsądnych ilościach. Poczęstowanie zwierzaka całą surową krewetką z pancerzem może natomiast poskutkować nie tylko silnym rozstrojem żołądka, lecz także poranieniem przewodu pokarmowego i dziąseł. Psiakom nie należy także podawać ogonków od krewetek, gdyż mogą się nimi łatwo zadławić.
U niektórych psów owoce morza mogą wywołać objawy alergii. Dlatego chcąc pierwszy raz poczęstować czworonoga krewetką, należy zacząć od niewielkiej ilości i uważnie obserwować zachowanie i samopoczucie zwierzaka. Jeśli u psa wystąpi niestrawność, wysypka lub nagły świąd, należy zrezygnować z tego przysmaku.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
21.04.2025
Jak urozmaicić dietę psa?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Rano sucha karma, wieczorem sucha karma… Ile można jeść to samo? Sprawdź, jak urozmaicić dietę psa w bezpieczny i zdrowy sposób!
undefined
20.04.2025
Suplementy wapniowe dla psa. Kiedy podawać psu wapń?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy suplementy wapniowe to obowiązkowy składnik każdego psiego posiłku? Sprawdź, kiedy podawać psu wapń, a kiedy jest to niewskazane!
undefined
18.04.2025
Czy pies może jeść kości? Sprawdź, jakie kości dla psa będą najbezpieczniejsze!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Każde dziecko wie, że psy gryzą kości. Ale czy to jest dla nich zdrowe i bezpieczne? Czy kość dla psa jest dobrym i bezpiecznym przysmakiem?
undefined