10.06.2023
Truskawki dla psa. Czy pies może jeść truskawki jako przekąskę?
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wielu opiekunów w czerwcu zastanawia się, czy pies może jeść truskawki. Te smaczne, odżywcze owoce goszczą na ludzkich stołach, co jednak z psami? Sprawdźmy, czy takie urozmaicenie w żywieniu im nie zaszkodzi!
fot. Shutterstock
Wraz z końcem zimy nadchodzi czas na truskawki. Kto ich nie lubi? Czerwone owoce o niepowtarzalnym smaku kojarzącym nam się z latem goszczą niemal w każdym domu! Można je jeść nie tylko jako samodzielny posiłek – są idealnym dodatkiem do jogurtu, składnikiem szejków, ciast, galaretek… Czy tym słodkim owocem możemy podzielić się także z naszym pupilem? Czy pies może jeść truskawki razem z nami?
Co zawierają truskawki?
Truskawki to owoce, które składają się w 90% z wody oraz z niewielkiej ilości cukru i pozostałych substancji. 100 gramów tych owoców zawiera jedynie 33 kalorie. Czerwone przysmaki zawierają także cenne przeciwutleniacze, które mają działanie antynowotworowe, oraz dużą dawkę witaminy C – kilkukrotnie większą niż pomarańcze! Obecne w truskawkach pektyny wspierają pracę jelit, a kwasy organiczne – przemianę materii. Dzięki temu owoce te mogą stanowić smaczne w odchudzeniu w przypadku osób z nadwagą. Jednak zbyt duża ilość tych owoców zjedzona na raz może mieć właściwości silnie przeczyszczające.
Co jeszcze zawierają truskawki? Są cennym źródłem:
- witamin z grupy B,
- folianów,
- witaminy A,
- witaminy D,
- witaminy E,
- fosforu,
- wapnia,
- potasu,
- magnezu,
- miedzi,
- manganu.
A to tylko część listy! W przypadku ludzi spożywanie truskawek pozytywnie wpływa na układ nerwowy i wspomaga napięcie mięśniowe czy pracę serca, wątroby i nerek. Niski indeks glikemiczny sprawia, że truskawki są idealną przekąską także dla osób cierpiących na cukrzycę.
Te wszystkie zalety sprawiają, że ludzie chętnie sięgają w maju i czerwcu po te słodkie owoce. A jak jest z naszymi zwierzakami? Czy pies może jeść truskawki?
Truskawki w diecie psa. Czy pies może jeść truskawki?
Wiele domowych czworonogów skusi się na soczystą, słodką truskawkę. I bardzo dobrze! Owoce te są tak samo zdrowe dla nas, jak i dla naszych podopiecznych. Truskawki nie zawierają żadnych toksycznych dla psów związków, a obecny w nich błonnik i antyoksydanty mają dobroczynny wpływ na organizm czworonogów. Jeśli tylko pies nie ma alergii na truskawki, możemy mu je podawać.
Jak często podawać psu truskawki?
Czy pies może jeść truskawki często i w dużej ilości? Tak jak każde owoce, truskawki powinny być podawane psu z umiarem. Zjedzenie zbyt dużej porcji tych słodkich, bogatych w błonnik owoców może skończyć się biegunką lub bólem brzucha. Powinny stanowić raczej dodatek niż podstawę psiej diety, jak wszystkie warzywa i owoce, które nie są toksyczne dla czworonogów. Pamiętaj, że pies to mięsożerca, który bazuje na białkach pochodzenia zwierzęcego, np. w formie diety BARF albo gotowych karm.
Czy pies może jeść truskawki przetworzone?
Podawane w psiej misce truskawki powinny być dokładnie umyte i pozbawione szypułek. W zależności od wielkości naszego czworonoga, owoc możemy pokroić na mniejsze kawałki, by psiak się nimi nie zadławił. Nie należy częstować psa truskawkami posypanymi cukrem, wymieszanymi ze śmietaną czy w formie mlecznego szejka. Takie dodatki, choć niezwykle smaczne, mogą poważnie zaszkodzić czworonogowi! Również truskawki z puszki czy w syropie nie będą zdrowe dla psiaka ze względu na dużą zawartość cukru i konserwanty.
Jeśli chcemy przygotować truskawkowy deser dla psa, możemy zmieszać te owoce z innymi – arbuzem, bananem, jabłkiem – lub zmiksować na gładką masę, wlać do konga i zamrozić. Mrożony deser z truskawek to pyszna przekąska, którą możesz poczęstować psa w upalny, letni dzień! Małe kawałki truskawek mogą także stanowić ciekawą, smakowitą nagrodę dla psa podczas szkolenia.
Zobacz powiązane artykuły
18.04.2025
Czy pies może jeść kości? Sprawdź, jakie kości dla psa będą najbezpieczniejsze!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Każde dziecko wie, że psy gryzą kości. Ale czy to jest dla nich zdrowe i bezpieczne? Czy kość dla psa jest dobrym i bezpiecznym przysmakiem?
undefined
17.04.2025
Jogurt dla psa. Czy pies może jeść jogurt naturalny?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy opiekun pa choć raz poczęstował psa jogurtem. Czy było to dla niego zdrowe? Czy pies może jeść jogurt naturalny lub owocowy?
undefined
10.04.2025
Masło dla psa. Czy pies może jeść masło?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Chyba żaden psiak nie oprze się kromce chleba z masłem! Ale czy taka przekąska na pewno będzie dla niego zdrowa? Sprawdź, czy pies może jeść masło!
undefined