23.12.2020
Opłatek dla psa. Czy pies może jeść opłatek?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy z domowym czworonogiem można bezpiecznie podzielić się opłatkiem? Sprawdź, czy opłatek nie zawiera szkodliwych dla psa składników!
fot. Shutterstock
Dzielenie się opłatkiem podczas wigilijnej kolacji to chrześcijańska tradycja praktykowana niemal w każdym polskim domu. Zwyczaj ten znany jest także w Czechach, we Włoszech, na Słowacji, Białorusi i Ukrainie. Łamaniu się białym opłatkiem – symbolem pojednania i przebaczenia – towarzyszy uroczysta atmosfera, podczas której zebrani przy wigilii ludzie składają sobie szczere życzenia, okazując tym samym miłość i przyjaźń. W wielu domach również zwierzęta traktowane są jak pełnoprawni członkowie rodziny i coraz częściej uczestniczą w obchodach tych wyjątkowych świąt. Różne zwierzęta towarzyszyły także narodzinom Chrystusa – nic więc dziwnego, że w katolickich rodzinach uwzględnia się je podczas wigilijnej kolacji. Domowy czworonóg nie złoży nam wprawdzie życzeń, jednak chętnie skubnie kawałek opłatka. Tylko czy pies może jeść opłatek? Sprawdźmy, czy opłatek dla psa nie jest szkodliwy!
Co zawiera opłatek?
Biały opłatek to bardzo cienki płatek chlebowy zdobiony często przeróżnymi, wytłaczanymi obrazkami o religijnej treści. Tradycyjnie wypieka się go w metalowej formie z ciasta przygotowanego z mąki i wody, bez dodatku soli, drożdży, ani żadnych przypraw. W niektórych sklepach spotkać można także kolorowy, najczęściej różowy opłatek dla psa i innych zwierząt domowych uczestniczących w spotkaniu wigilijnym. Zawiera on nieszkodliwe barwniki spożywcze, które nie zmieniają smaku ani konsystencji opłatka.
Czy pies może jeść opłatek?
Wiele domowych czworonogów, obserwując składającą sobie życzenia rodzinę, zwróci uwagę na trzymany przez opiekunów opłatek. I choć nie ma on ani ciekawego zapachu, ani kuszącego smaku, z pewnością zainteresuje psiaka! Złożony wyłącznie z mąki i wody opłatek nie zawiera szkodliwych dla psa substancji, nie stanowi więc żadnego zagrożenia dla domowego czworonoga. Podawać go nie należy jedynie psom uczulonym na zawarty w mące gluten. Jeśli jednak nasz psiak jest zdrowy, możemy bez obaw poczęstować go świątecznym opłatkiem.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
21.04.2025
Jak urozmaicić dietę psa?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Rano sucha karma, wieczorem sucha karma… Ile można jeść to samo? Sprawdź, jak urozmaicić dietę psa w bezpieczny i zdrowy sposób!
undefined
20.04.2025
Suplementy wapniowe dla psa. Kiedy podawać psu wapń?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy suplementy wapniowe to obowiązkowy składnik każdego psiego posiłku? Sprawdź, kiedy podawać psu wapń, a kiedy jest to niewskazane!
undefined
18.04.2025
Czy pies może jeść kości? Sprawdź, jakie kości dla psa będą najbezpieczniejsze!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Każde dziecko wie, że psy gryzą kości. Ale czy to jest dla nich zdrowe i bezpieczne? Czy kość dla psa jest dobrym i bezpiecznym przysmakiem?
undefined