30.06.2017
Wspólny pies i rozstanie
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Czasami planujemy wspólne życie i razem kupujemy zwierzę, a potem postanawiamy się rozstać. Czy jest prawna możliwość uzyskania opieki nad zwierzęciem po rozstaniu?
fot. shutterstock
Zwierzęta domowe uważamy zwykle za członków rodziny, jednak z prawnego punktu widzenia stanowią one naszą własność. Jeśli zwierzę ma więcej niż jednego właściciela, mówimy o współwłasności. Jak do niej dochodzi?
Czworonóg może zostać kupiony po rodzinnej naradzie, podarowany, a nawet otrzymany w spadku. Sytuacja komplikuje się, gdy życiowe drogi wspólników się rozchodzą. Zwierzak jest wspólny, dbali o niego razem, wspólnie ponosili koszty wyżywienia, leczenia, tak samo kochali…
Pies to nie przedmiot
Oczywiście można spróbować się porozumieć. Wyznaczyć dyżury, odwiedziny, wzorując się na prawie dotyczącym opieki rozwiedzionych rodziców nad dziećmi – jednak zwierzę nie będzie się w takiej sytuacji czuło komfortowo. Cóż więc począć, jeśli żadna ze stron nie chce zrezygnować z czworonoga i nie ma szans na porozumienie?
Z pomocą przychodzi prawo, które traktuje współwłasność jako stan tymczasowy.
Zgodnie z art. 210 kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. W tym wypadku będzie to polegać na przyznaniu zwierzęcia jednemu ze współwłaścicieli i zobowiązaniu go do spłaty na rzecz drugiego.
Teoretycznie możliwe jest również zarządzenie przez sąd sprzedaży obiektu sporu i podział uzyskanej kwoty między współwłaścicieli. Jest to jednak mało prawdopodobne, ponieważ sąd musi brać pod uwagę dobro zwierzęcia.
Autor: Bartosz Radzimowski
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
15.04.2025
Kiedy można uśpić psa? Sprawdź, co mówi prawo!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Dlaczego lekarz weterynarii nie zawsze zgodzi się, by na prośbę opiekuna uśpić psa, a w jakich sytuacjach jest to jak najbardziej wskazane? Sprawdź, co mówi prawo o usypianiu psów!
undefined
27.03.2025
Dlaczego warto wybrać szelki bezuciskowe dla psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Od pewnego czasu furorę wśród psiarzy robią tak zwane szelki bezuciskowe. Na pierwszy rzut oka wydają się wyglądać podobnie do standardowych, są jednak bardziej zabudowane. Co sprawia, że są tak chętnie wybierane przez psich opiekunów? Jakie zalety wyróżniają szelki bezuciskowe dla psa? Sprawdźmy to.
undefined
05.03.2025
Tu mieszka pies! 5 sytuacji, które zdarzają się tylko w psim domu
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W psim domu dzieją się naprawdę niestworzone rzeczy, niepojęte dla zwykłych śmiertelników… Na co musisz się przygotować, chcąc przygarnąć psa?
undefined