24.02.2021
Twój weterynarz popełnił błąd? Sprawdź, co może mu za to grozić!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Weterynarz popełnił błąd nieodpowiednio lecząc lub diagnozując twojego podopiecznego? Podpowiadamy, gdzie możesz to zgłosić!
fot. Shutterstock
Od jakości pracy weterynarza, podejmowanych przez niego decyzji i wiedzy zależy zdrowie i życie naszych czworonogów! Szczególna rola tych specjalistów sprawia, że ciąży na nich ogromna odpowiedzialność. Za popełnione błędy mogą grozić im poważne sankcje prawne. Jeśli weterynarz popełnił błąd, lecząc twojego pupila, powinieneś to zgłosić. Tylko jak to zrobić? I czego możesz oczekiwać po takim zgłoszeniu?
Jakie błędy może popełnić weterynarz?
Do obowiązków lekarza weterynarii należy przede wszystkim prawidłowe zdiagnozowanie choroby zwierzęcia, zlecenie lub wykonanie odpowiednich badań i wprowadzenie właściwego leczenia. W trakcie tego postępowania może dojść do wielu błędów, przede wszystkim:
- do błędu diagnostycznego – zdiagnozowania choroby u zdrowego zwierzęcia lub niewykrycia choroby u zwierzęcia chorego,
- do błędu terapeutycznego – nieprawidłowego postępowania na podstawie błędnie postawionej diagnozy lub niewłaściwe prowadzenie leczenia,
- do błędu technicznego – niepoprawnie wykonanego zabiegu lub innych skomplikowanych usług,
- do błędu organizacyjnego – złej organizacji pracy personelu kliniki.
W przypadku takich błędów najlepiej jest załatwiać sprawy polubownie i korzystać z ubezpieczenia OC. Odszkodowanie może pokryć koszty leczenia, rehabilitacji i wartości zwierzęcia w wypadku jego śmierci. Jednak nie każdy opiekun godzi się na takie zakończenie sprawy. W końcu lekarz weterynarii to zawód, na którym ciąży ogromna odpowiedzialność i w którym nie ma miejsca na żadne błędy czy niewiedzę. Co możemy zrobić, jeśli podejrzewamy, że błąd weterynarza wynikał z niedbalstwa lub braku odpowiedniej wiedzy?
Odpowiedzialność prawna lekarza weterynarii
Wykonywanie zawodu przez lekarza weterynarii regulowane jest wieloma przepisami. Do najważniejszych z nich należą Ustawa z dnia 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych oraz Kodeks Etyki Lekarza Weterynarii. Według nich nadzorowanie wykonywania zawodu lekarza weterynarii jest zadaniem samorządu lekarskiego – jego członkowie podlegają odpowiedzialności zawodowej przed sądami lekarsko-weterynaryjnymi.
Na lekarzach weterynarii ciąży także odpowiedzialność cywilna i karna. Pierwsza dotyczyć będzie popełnienia czynu niedozwolonego oraz złamania umowy zawartej między właścicielem zwierzęcia a lekarzem weterynarii, czyli nienależyte wypełnienie obowiązków. Druga dotyczy działań niezgodnych z Ustawą o ochronie zwierząt, w szczególności:
- wykonywanie zabiegów niepotrzebnych z punktu widzenia ratowania zdrowia lub życia (np. kopiowanie uszu i ogona),
- sprawianie zwierzęciu bólu, któremu można było zapobiec,
- przeprowadzanie operacji i zabiegów niezgodnie ze sztuką lekarsko-weterynaryjną.
Co możesz zrobić, gdy weterynarz popełnił błąd?
Jeśli uważasz, że weterynarz popełnił błąd podczas leczenia twojego podopiecznego na skutek niedbalstwa lub braku dostatecznej wiedzy, możesz zgłosić takie podejrzenie rzecznikowi odpowiedzialności zawodowej. Działają oni w każdym mieście wojewódzkim przy okręgowej izbie lekarsko-weterynaryjnej. Rzecznik ten ma obowiązek zbadać okoliczności każdego wiarygodnego zgłoszenia, a także poinformować pokrzywdzonego o przysługujących mu prawach.
Niedotrzymanie umowy, jej nieprawidłowe wykonanie lub podejrzenie znęcania się nad zwierzętami należy zgłosić na policję. Należy je udokumentować w jak najdokładniejszy sposób.
Co grozi weterynarzowi, który popełnił błąd?
W zależności od wagi naruszenia, weterynarzowi ze strony odpowiedzialności zawodowej mogą grozić przeróżne kary. Od upomnienia i nagany, aż do pozbawienia prawa wykonywania zawodu. Z tytułu odpowiedzialności cywilnej za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania, lekarzowi weterynarii grozi konieczność wypłacenia odszkodowania, w którego zakres wchodzą w szczególności koszty leczenia lub rehabilitacji zwierzęcia. Natomiast działania sprzeczne z Ustawą o ochronie zwierząt rozpatrywane będą jako znęcanie się nad zwierzęciem. Za to grozić może grzywna, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności nawet do dwóch lat.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
27.03.2025
Dlaczego warto wybrać szelki bezuciskowe dla psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Od pewnego czasu furorę wśród psiarzy robią tak zwane szelki bezuciskowe. Na pierwszy rzut oka wydają się wyglądać podobnie do standardowych, są jednak bardziej zabudowane. Co sprawia, że są tak chętnie wybierane przez psich opiekunów? Jakie zalety wyróżniają szelki bezuciskowe dla psa? Sprawdźmy to.
undefined
05.03.2025
Tu mieszka pies! 5 sytuacji, które zdarzają się tylko w psim domu
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W psim domu dzieją się naprawdę niestworzone rzeczy, niepojęte dla zwykłych śmiertelników… Na co musisz się przygotować, chcąc przygarnąć psa?
undefined
28.02.2025
Koniec ze wspólnym spaniem! Czas na legowisko - czyli jak odzyskać swoją sypialnię bez łamania psiego serca
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Czy twój pies uważa twoje łóżko za swoją osobistą posiadłość? Czy budzisz się rano na skrawku materaca, podczas gdy twój czworonożny przyjaciel rozłożył się wygodnie, zajmując 90% powierzchni? Czy znasz ten szczególny rodzaj akrobatyki, kiedy próbujesz przewrócić się na drugi bok, nie budząc psa, który postanowił spać dokładnie na środku? Jeśli odpowiedziałeś "tak" na którekolwiek z tych pytań, ten artykuł jest właśnie dla ciebie!
undefined