16.01.2023
Tort dla psa na urodziny - sprawdzone przepisy
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ciasto to doskonały prezent na urodziny pupila! Jak zrobić tort dla psa? Oto kilka najlepszych przepisów!
fot. Shutterstock
- Czy tort dla psa na urodziny to dobry pomysł?
- Przepisy na tort dla psa
- Tort z mięsa mielonego
- Tort urodzinowy bez mięsa
- Torty urodzinowe dla psa na zamówienie
- Inne pomysły na urodzinowy przysmak dla psa
Tort dla psa może być doskonałym prezentem na urodziny lub adopciny pupila. Jednak pod kilkoma warunkami! Czy ciasto urodzinowe zawsze będzie dobrym pomysłem dla czworonoga? Jak zrobić tort dla psa i na co zwrócić uwagę kupując taką przekąskę na zamówienie?
Czy tort dla psa na urodziny to dobry pomysł?
Urodzinowy tort dla psa to wyjątkowa i niepowtarzalna przekąska podawana zwierzakowi wyłącznie od święta. Chcąc przygotować pupilowi taki prezent, musimy jednak pamiętać, że każde gwałtowne zmiany w żywieniu czworonoga mogą stać się przyczyną poważnych zaburzeń trawienia! Zjedzenie czegoś nietypowego, tym bardziej w dużych ilościach, może wywołać u wrażliwszego psa nie tylko biegunkę, ból brzucha i wymioty, ale także ostre zapalenie trzustki... Dlatego z takich prezentów należy całkowicie zrezygnować w przypadku zwierząt z nawracającymi zaburzeniami trawiennymi i nietolerancjami pokarmowymi. Tort na urodziny dla psa nie będzie dobrym pomysłem także dla czworonoga cierpiącego na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, choroby nerek i wątroby czy nieswoiste zapalenie jelit.
Jednak nawet dość odporne na zmiany czworonogi mogą dostać niestrawności po zjedzeniu dużego kawałka tortu urodzinowego. Przygotowując taką przekąskę należy więc wziąć pod uwagę nie tylko gust zwierzaka, ale także jego sposób żywienia na co dzień. Psy na diecie domowej lepiej poradzą sobie z psim tortem zrobionym ze świeżych składników, o ile porcja nie będzie większa, niż typowy posiłek. Natomiast psiaki otrzymujące wyłącznie suchą karmę powinny dostać tylko symboliczny kawałek ciasta - u niektórych z nich wystąpić może silna biegunka nawet po odrobinie surowego mięsa lub jajka!
Przepisy na tort dla psa
Chcąc samodzielnie zrobić tort dla psa na urodziny nie należy posługiwać się przepisami na ciasta urodzinowe dla ludzi. Mogą one zawierać wiele składników, które będą szkodliwe dla psa! Unikać należy przede wszystkim czekolady, rodzynek, kremów z cukrem i wszelkich dodatków zawierających ksylitol, choć lista zakazanych produktów dla psa jest dosyć długa.
Opiekunowie psów z alergią lub nietolerancją pokarmową powinni również zwrócić uwagę na obecność w przepisie takich dodatków, jak mąka zbożowa, jaja, mleko i produkty mleczne, a także ostrożnie dobierać rodzaj mięsa użytego do zrobienia tortu.
Tort z mięsa mielonego
Urodzinowy tort dla psa zrobiony z surowego mięsa będzie dobrym rozwiązaniem dla psa na diecie BARF! Z tego przepisu wyjdzie tort dla psa średniego lub większego - w przypadku psów małych ras ilość mięsa i pozostałych składników należy proporcjonalnie zmniejszyć.
Składniki:
- 0,5 kg dość chudego mięsa mielonego,
- 1 jajko kurze lub przepiórcze,
- łyżeczka suszonych drożdży piwnych,
- jedna ugotowana marchewka,
- garść borówek lub malin.
Ugotowaną marchewkę pokrój w drobną kostkę. Dodaj łyżeczkę wody i wymieszaj z drożdżami, a następnie dodaj do mielonego mięsa. Połączone składniki umieść na płaskim talerzu i ugnieć z nich zwarty kopiec - jeśli mięso jest zbyt wodniste, dodaj do niego drugą łyżeczkę drożdży. Na wierzchu tortu wykonaj małe wgłębienie i wbij w nie jajko. Całość udekoruj owocami... i gotowe!
Tort urodzinowy bez mięsa
Tort dla psa nie musi zawierać mięsa. Pieczone urodzinowe ciasto z serkiem można przechowywać w lodówce nieco dłużej niż łatwo psujący się mięsny przysmak.
Składniki:
- marchew (średnia) 5 szt.
- mąka pszenna 300 gramów
- siemię lniane 4 łyżki
- olej 150 ml
- serek śmietankowy 200 gramów
- koncentrat z buraków 4-5 łyżeczek
Siemię lniane zalej szklanką wody i zagotuj ciągle mieszając, aż powstanie gęsty glutek. Marchew obierz i zetrzyj na tarce, dodaj mąkę, ostudzony glutek z siemienia i olej, wymieszaj, przelej do wyłożonej papierem prostokątnej blachy i piecz około 45 minut w 180 stopniach (sprawdź patyczkiem, czy ciasto jest gotowe), wystudź.
Z papieru wytnij szablon w kształcie kości, przyłóż do ciasta i wykrój z niego dwie kości. Odłóż trochę serka do dekoracji, resztę połącz z trzema łyżeczkami koncentratu buraczanego, schładzaj kilka minut, żeby masa zgęstniała, przełóż nią ciasto i posmaruj wierzch. Do pozostałego serka dodaj resztę koncentratu, żeby uzyskać ciemniejszy krem, i udekoruj ciasto.
Torty urodzinowe dla psa na zamówienie
W internecie znaleźć można wiele sklepów oferujących torty dla psa. Zamawiając taki przysmak należy zawsze zachować ostrożność - szczególnie w przypadku czworonogów ze stwierdzoną alergią pokarmową lub z problemami żołądkowymi. Dla takich psów należy wybierać tylko te torty, które mają dokładnie rozpisaną listę składników wchodzących w skład przepisu.
Uwagę należy zwrócić także na sposób dostawy. Świeże torty dla psa z mięsa mielonego lub innych łatwo psujących się dodatków powinny być zawsze wysyłane kurierem na początku tygodnia. Nieświeży tort urodzinowy może wywołać poważne zaburzenia trawienne u czworonożnego solenizanta - takiego problemu na urodziny nie chciałby przecież żaden pies!
Inne pomysły na urodzinowy przysmak dla psa
Urodzinowy tort dla psa nie musi być obowiązkowym elementem tego wyjątkowego dnia. By uczcić kolejny rok z psiakiem, można przygotować mu także domowe ciasteczka, pyszne żelki albo chipsy z suszonej marchewki lub jabłka. Takie przekąski w mniejszym rozmiarze będą świetnym urozmaiceniem na długim spacerze lub treningu!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
5 niebezpieczeństw, które stwarzają nieodpowiedzialni opiekunowie psów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niefrasobliwość niektórych psiarzy potrafi zadziwiać! Jakie błędy popełniają nieodpowiedzialni opiekunowie, narażając tym swojego psa na niebezpieczeństwo?
undefined
10.10.2024
Pies czuje się samotny? 5 sygnałów, że powinieneś poświęcać psu więcej uwagi
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Po czym poznać, że pies czuje się samotny i potrzebuje więcej uwagi ze strony opiekuna? Oto 5 najczęstszych sygnałów, które mogą o tym świadczyć!
undefined
09.10.2024
Pies w rytmie miasta - jak zarządzać czasem między pracą, a opieką nad pupilem?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jeszcze do niedawna całkiem powszechny był pogląd, że pozostawianie psa w samotności na czas naszej pracy jest dla niego męczarnią – a na posiadanie pupila powinny decydować się tylko osoby, w których domu cały czas jest ktoś obecny. Podobne opinie można było usłyszeć o mieszkaniu z psem w bloku. Psy trzymane cały dzień w ogródku, pod okiem starszych członków rodziny czy niepracującej pani domu, miały być o wiele szczęśliwsze i lepiej “wybiegane” niż ich miastowi współplemieńcy. Czasy jednak się zmieniły…
undefined