02.08.2023
Tabletki na kleszcze dla psa – 10 przypadków, kiedy sprawdzą się najlepiej
Marta Tomala
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
W dzisiejszych czasach nie jesteśmy już bezbronni wobec ataku kleszczy na naszych pupili. Możemy wybierać spośród różnych preparatów w różnej postaci. Jedną z nich są tabletki na kleszcze dla psa. Kiedy będą one najlepszym wyborem? Sprawdź to, aby jak najskuteczniej chronić swojego psa przed chorobami odkleszczowymi!
fot. Shutterstock
Kosmaty przyjaciel – gdy futro jest przeszkodą
Psy o wyjątkowo gęstej i obfitej szacie z podszerstkiem są wbrew pozorom poważnie narażone na atak kleszcza. Pasożytowi łatwiej się zaczepić i utrzymać wśród włosów o takiej strukturze, a nam trudniej go zauważyć niż u psa o krótkiej, gładkiej sierści. Preparaty stosowane zewnętrznie mogą nastręczać trudności przy aplikacji – u psów o imponującym futrze trudno wręcz dotrzeć do jego skóry! Tabletka rozwiąże ten problem; podana doustnie, będzie rozprowadzona równomiernie w organizmie zwierzaka, który z pewnością otrzyma dawkę pozwalającą na skuteczną ochronę.
Zwierzak na urlopie, opiekun spokojny
Podczas wakacyjnego wyjazdu nasz pupil ma zwykle więcej okazji do złapania kleszcza niż na co dzień. Spacery po łąkach i lasach, całe dnie spędzane na łonie natury, a przy tym nasza zmniejszona czujność i skupienie na wypoczynku mogą być niebezpiecznym połączeniem! Deszczowa pogoda podczas wakacyjnej wycieczki, częste kąpiele w jeziorze nie wpłyną na skuteczność tabletki – ochrona będzie utrzymana na stałym poziomie.
Długowłose piękności
U ras o jedwabistej, długiej szacie, takich jak yorkshire terrier, maltańczyk, ale też np. chart afgański, bardzo częste (nawet cotygodniowe!) kąpiele są koniecznością, aby utrzymać szatę w doskonałej formie. W przypadku tabletek podana substancja zostanie przyswojona w całości niezależnie od prowadzonych w międzyczasie zabiegów higienicznych i kąpieli. Nie musimy już wybierać pomiędzy skuteczną profilaktyką a prawidłową pielęgnacją psiej fryzury!
Kochane olbrzymy i ich wielkie potrzeby
Duże rozmiary ciała psa mogą nastręczyć trudności przy środkach podawanych miejscowo. Substancja czynna takiego preparatu może mieć mniejszy „zasięg” działania, nieobejmujący dostatecznie bardziej odległych od miejsca podania części ciała, takich jak zad, ogon, tylne nogi. Tabletka w dopasowanej do wagi psa dawce rozwiązuje ten problem. Tabletki na kleszcze dla psa AdTab jako preparat nowej generacji zawierają najniższą skuteczną dawkę oczyszczonej substancji czynnej, zapewniającą maksymalną ochronę, a zarazem bezpieczeństwo stosowania. Działanie preparatu będzie równie skuteczne na całej powierzchni ciała naszego pupila – nawet jeżeli tego ciała do kochania jest bardzo wiele!
Dzielny stróż i jego bezpieczeństwo
Psy stróżujące spędzają większość czasu na zewnątrz – tego wymaga postawione przed nimi zadanie. Wiele psów zwyczajnie woli przebywać poza domem niezależnie od pogody czy oczekiwań właściciela. Najczęściej są to psy ras północnych oraz duże psy górskie, choć zdarzają się zwierzaki adoptowane, które w schronisku czy poprzednim domu przyzwyczaiły się do spędzania znacznej części doby na podwórku. Wszystkie one są bardziej narażone na wilgoć pochodzącą z opadów atmosferycznych, jak i częściej mogą zetknąć się z kleszczami niż kanapowe mieszczuchy. Tutaj również skuteczność tabletki bez względu na warunki pogodowe jest niewątpliwą zaletą.
Zapalony pływak również chroniony
Są rasy i osobniki, z którymi ciężko przejść spokojnie obok jakiegokolwiek zbiornika wodnego. Rzeka, jezioro, czy nawet… kałuża wywołują w nich euforię i trudną do opanowania chęć popluskania się. To spuścizna przodków, którzy przez wieki selekcjonowani byli do aportowania z wody ryb lub upolowanej zwierzyny, pomocy w wyciąganiu sieci rybackich, czy nawet ratowania pechowego rybaka, który wpadł do wody! Najpopularniejsze z nich to różne rasy retrieverów (np. labrador), znany wszystkim nowofundland, czyli wodołaz, ale mamy też psy rzadziej spotykane, jak portugalski pies dowodny. Czasami najzwyklejszy kundelek może pałać niezwykłą miłością do harców w wodzie. U pływaków z urodzenia i zamiłowania nie musimy się martwić nawet chwilę po podaniu tabletki – przypadkowa kąpiel nie „zmyje” przeciwkleszczowej ochrony.
Ratownik na posterunku – psy użytkowe
Psy użytkowe muszą być gotowe do działania o każdej porze i w każdą pogodę. Mowa tu o ratownictwie wodnym, psach poszukujących zaginionych osób czy pracujących w różnych służbach. Niemal każda psia praca wiąże się z narażeniem na różne warunki atmosferyczne, częsty kontakt z wodą, a jednocześnie spore ryzyko inwazji kleszczy, choćby podczas poszukiwań odbywających się w terenie. Towarzysze wypraw łowieckich także narażeni są na atak kleszcza w polu i lesie, a specyfika ich pracy również wystawia je na częsty kontakt z wodą, zarówno z naturalnych zbiorników wodnych podczas aportowania, jak i opadów.
Towarzysz najmłodszych
Dzieci i psy często zostają najlepszymi przyjaciółmi na całe życie. Kto posiada taki duet, wie doskonale, że odmówienie dzieciom wspólnych pieszczot i spania z pupilem może nastręczyć wiele trudności. Tabletka na kleszcze nie wymaga odczekania określonego czasu po podaniu i powstrzymywania się od głaskania pupila. W takim przypadku nie musimy się martwić o dzieci, które obejdą nasze zakazy. Przytulanki z psem nawet krótko po zastosowaniu środka przeciwkleszczowego będą dla nich bezpieczne.
Łóżkowy pieszczoch
Podobno właściciele psów dzielą się na tych, którzy śpią z pupilem w łóżku, i na tych, którzy się do tego nie przyznają. Niezależnie od tego, do której kategorii należymy, przy zastosowaniu tabletek nie musimy odmawiać pupilowi bezpośredniej bliskości przez określony czas. Tabletka jako preparat stosowany wewnętrznie, nie pozostaje bezpośrednio na sierści psa, nie generuje nieprzyjemnego zapachu ani nie pobrudzi pościeli po użyciu preparatu.
Szczególne potrzeby psa i opiekuna
Nie zawsze łatwo zaaplikować naszemu pupilowi przeciwkleszczową ochronę, zwłaszcza jeśli należy on do tych bardzo ruchliwych, reaktywnych czy też ma problem z tolerancją zabiegów ze strony człowieka. Czasem trudność leży po stronie opiekuna, który może być osobą starszą, niedowidzącą, mniej sprawną. Przez to trudniejsze bywa skuteczne zaaplikowanie środków na skórę psa. Tabletki na kleszcze AdTab, dzięki mięsnemu smakowi są łatwe do podania. Zwierzak zje je chętnie, jak smakołyk, a my nie musimy więcej stresować się dokładną aplikacją czy też perspektywą „walki” z niesfornym pupilem.
Artykuł powstał we współpracy z marką AdTab.
AdTab to mała tabletka o atrakcyjnym smaku do rozgryzania i żucia dla psów i kotów. Szybko zwalcza kleszcze i pchły, działa przez 1 miesiąc. AdTab jest dostępny bez recepty w sklepach zoologicznych tradycyjnych i internetowych. Przed użytkiem leku weterynaryjnego zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania.
Inż. zootechnik, zoopsycholog, behawiorysta psów i kotów, konsultant ds. żywienia zwierząt. Właścicielka hodowli psów rasy staffordshire bull terrier zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce (FCI). Absolwentka Wydziału Nauk o Zwierzętach warszawskiego SGGW
Zobacz powiązane artykuły
16.06.2023
Czy tabletki na kleszcze dla psów są bezpieczne?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Sezon na spędzanie czasu w plenerze trwa – a wraz z nim niestety okres największej aktywności kleszczy. Te małe pajęczaki nie tylko są uciążliwe, ale też mogą przenosić groźne choroby. Czy tabletki na kleszcze to dobry wybór? Jak skutecznie, a zarazem bezpiecznie, chronić naszego pupila przed tymi pasożytami?
fot. Shutterstock