22.12.2023
Jak przetrwać sylwestra z psem, który boi się fajerwerków?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Sylwester to prawdziwie traumatyczne wydarzenie dla większości psów. Jak można uspokoić przestraszonego psa w sylwestra? I czy da się go oduczyć strachu przed fajerwerkami?
fot. Shutterstock
- Dlaczego psy boją się fajerwerków?
- Jak uchronić psa przed stresem na sylwestra?
- Odwrażliwianie psa na huk fajerwerków
- Stworzenie psu bezpiecznej kryjówki
- Odwrócenie uwagi od huku i błysków
- Co dać psu na uspokojenie w sylwestra?
- Leki na sylwestra dla psa
- Co zrobić z psem na sylwestra?
- Spacer z psem w sylwestra - o tym pamiętaj!
Sylwestrowa noc to wyjątkowo traumatyczne wydarzenie dla wielu domowych czworonogów. Huki i błyski puszczanych fajerwerków i petard u niejednego pupila wywołują w panikę. Nic dziwnego – nawet człowiekowi serce potrafi stanąć w gardle, gdy z zaskoczenia usłyszy taki wybuch! Psiaki nie dadzą sobie niestety wytłumaczyć, że noworoczne wystrzały nie są niczym strasznym. Większość czworonogów nie spędzi tej nocy, oglądając z nami fajerwerki – prędzej wbije się w najciemniejszy kąt lub będzie w panice biegać po całym domu…
Czy na pewno musi tak być? Istnieje wiele sposobów, by przygotować psa na sylwestra i ułatwić mu przetrwanie północy. Jednak by przyniosły one choćby niewielki efekt, muszą być wdrażane znacznie wcześniej. Dlaczego psy stresują się fajerwerkami? Sprawdź, jak uspokoić psa w sylwestra, co można mu dać na uspokojenie i jak wyprowadzić go na spacer w tym najtrudniejszym dniu!
Dlaczego psy boją się fajerwerków?
Głośne huki, wystrzały i błyski nigdy nie zwiastują niczego dobrego. Wręcz przeciwnie – hałas może kojarzyć się psom z ogromnym niebezpieczeństwem, przed którym należy jak najdalej uciekać. Domowe czworonogi mają także wyjątkowo wrażliwy słuch, dlatego głośne wybuchy mogą wywoływać u nich dotkliwy ból. Nic więc dziwnego, że słyszący fajerwerki pies zaczyna się bać.
Zaniepokojone hałasem i błyskami czworonogi mogą nie tylko trząść się, ukrywać pod stołem lub w ciemnej szafie, a nawet dostać ataku prawdziwej paniki. Psiak, który w amoku biega po domu, drapie w drzwi czy próbuje sforsować okna, by wydostać się z mieszkania, może nie tylko zdemolować dom, ale także zrobić sobie naprawdę poważną krzywdę. Podczas sylwestrowej nocy zwierzak może również zerwać się ze smyczy podczas spaceru i zaginąć, a nawet umrzeć, jeśli choruje na serce! Trauma po tej nocy może również spowodować, że kilkanaście dni po nowym roku psiak wciąż będzie obawiał się wychodzenia na wieczorny spacer... Jak pomóc psu w sylwestra?
Jak uchronić psa przed stresem na sylwestra?
Coroczne protesty obrońców zwierząt nie zapobiegają hucznemu strzelaniu w całym kraju. Nawet jeśli władze miasta zastąpią sztuczne ognie laserami, wciąż wiele osób puszcza fajerwerki na własną rękę, nie przejmując się dobrem zwierząt...
Najlepszym sposobem spędzenia sylwestra z psem, który boi się fajerwerków, jest zabranie go na cały czas strzelania w ciche, odludne miejsce. Odpowiadając na potrzeby psiarzy, coraz więcej ośrodków agroturystycznych i hoteli organizuje „psi Nowy Rok”, pozwalając psom i ich opiekunom spędzić najstraszniejszą noc w roku z dala od imprez i wystrzałów. Taki wyjazd warto zaplanować już w październiku – noworoczne oferty cieszą się bowiem coraz większym zainteresowaniem!
Nie każdy opiekun psa może jednak wziąć noworoczny urlop ani pozwolić sobie na dość duży wydatek związany z wyjazdem. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów, które pozwolą zmniejszyć stres psa podczas sylwestra.
Odwrażliwianie psa na huk fajerwerków
Odwrażliwienie zwierzaka na niepokojące dźwięki to najskuteczniejszy sposób na uspokojenie psa podczas sylwestra. Czworonóg, który zrozumie, że hałasy nie stanowią dla niego żadnego zagrożenia, nie będzie czuł przed nimi panicznego lęku. Stopniowe odwrażliwianie to jednak zadanie, które wymaga czasu, systematyczności i dużego zaangażowania ze strony opiekuna. Dlatego przyzwyczajanie psa do fajerwerków należy rozpocząć kilka tygodni lub miesięcy przed nowym rokiem. Tak samo można postępować z małymi szczeniakami, które dopiero przeżyją swojego pierwszego sylwestra. Odwrażliwienie ich na hałasy zapobiegnie tworzeniu się fobii i lęków w dorosłym życiu.
Stosowana u psów z fobią dźwiękową terapia odwrażliwiająca, czyli oswajanie zwierzaka z dźwiękami, które wywołują u niego strach, polega na konfrontowaniu zwierzaka z budzącymi lęk bodźcami o niskiej intensywności wtedy, gdy otrzymuje on coś przyjemnego lub wykonuje coś bardzo nagradzającego. Początkowo ciche odgłosy wystrzałów puszczane z głośników należy skojarzyć psu z dobrą zabawą, pysznymi smakołykami lub z relaksującym masażem. Następnie intensywność bodźca należy stopniowo zwiększać – na tyle wolno, by psiak nie odczuł zaniepokojenia. Pod koniec odwrażliwiania można wystawiać psa na działanie także bardzo intensywnych, nagłych hałasów, na przykład przebijając nadmuchane balony czy torebki.
Trzeba jednak pamiętać, że hałas to nie jedyny bodziec, jaki może wywołać u psa strach podczas sylwestra. Domowe czworonogi mogą bać się także związanych z hukiem drgań podłogi czy ścian, jak również jasnych błysków, które często ciężko sztucznie odwzorować. Dlatego nawet prawidłowo odwrażliwione na fajerwerki psy mogą wykazywać zaniepokojenie podczas sylwestrowej nocy i wymagać będą dodatkowej pomocy ze strony opiekuna.
Jak uspokoić psa w sylwestra?
Na szczęście istnieje kilka sposobów na zapewnienie psu bezpieczeństwa w tę noc.
Stworzenie psu bezpiecznej kryjówki
Przygotowanie psu kryjówki może być dobrym rozwiązaniem w przypadku zwierzaków czujących lekki lub umiarkowany strach. Zamykanie psa w ciasnej przestrzeni nie jest jednak dobrym pomysłem, jeśli zwierzak zaczyna ze strachu biegać po mieszkaniu – spanikowany czworonóg może próbować wydostać się nawet z najlepiej urządzonej skrytki, niszcząc przy tym drzwi pokoju czy kalecząc sobie łapy o pręty klatki kennelowej... Kryjówka powinna więc być dostępna dla psa, ale także umożliwiać mu swobodne wyjście.
Większość psów preferujących ukrywanie się przed zagrożeniem samodzielnie wybiera sobie najlepszą kryjówkę. Zaniepokojone psy lubią chować się w ciasne miejsca lub do pomieszczeń bez okien – takich jak łazienka, piwnica czy garderoba. Bezpiecznym miejscem może być także podłoga pod biurkiem lub łóżkiem, dół rozsuwanej szafy czy klatka kennelowa. By odpowiednio przygotować psa na sylwestra, warto odpowiednio zaaranżować jego ulubioną kryjówkę i dodatkowo osłonić ją przed głośnymi dźwiękami. W zacisznym, wybranym przez psa kącie można ułożyć wygodny koc, położyć stare ubranie mające na sobie zapach ukochanego opiekuna i kilka razy przed nowym rokiem podać psu w tym miejscu smaczne gryzaki. Dzięki temu zwierzak będzie wiedział, gdzie może się schować w chwili strachu.
Jeśli pies lubi chować się pod łóżko, można nakryć je dodatkowo grubym kocem, a brzegi i szczeliny zakryć poduszkami. W przypadku, gdy wybrane przez psa pomieszczenie ma okna, warto zasłonić je grubymi zasłonami tłumiącymi dźwięk lub chociaż zaciągnąć rolety, które zminimalizują błyski. Dobrym pomysłem będzie także włączenie psu muzyki albo innych dźwięków, która zagłuszy huk petard. Na niektóre psy niesamowicie działa... dźwięk włączonej pralki!
Odwrócenie uwagi od huku i błysków
Czworonogi, które podczas sylwestra wykazują niewielki strach, można zachęcić do wykonywania przyjemnych czynności, które przekierują uwagę ze strasznych bodźców. Psiakowi podać można pyszny, twardy gryzak, zabawkę wypełnioną jedzeniem, a także zaproponować chwilę zabawy lub krótką sesję szkoleniową polegającą na wykonywaniu prostych komend, które czworonóg już zna. Dobrym zadaniem dla lekko zaniepokojonego zwierzaka może być również praca nosem – na przykład rozpracowanie maty węchowej czy nosework.
Sposób ten nie sprawdzi się przy psach, które paraliżują się ze strachu lub wpadają w popłoch. Takie czworonogi najprawdopodobniej nie zwrócą żadnej uwagi na proponowane im zajęcia czy jedzenie, nawet jeśli na co dzień uwielbiają jeść lub kochają sesje treningowe. Spanikowanych zwierzaków nie należy pod żadnym pozorem zmuszać do wykonywania komend ani karać za nieposłuszeństwo, bo spotęguje to jedynie stres!
Co dać psu na uspokojenie w sylwestra?
Podawanie suplementów zmniejszających stres może być dodatkowym sposobem na uspokojenie psa podczas sylwestra. Samo ich stosowanie nie będzie jednak wystarczające przy psach, które boją się fajerwerków, a tym bardziej nie sprawdzi się w przypadku psów, które wpadają w panikę. Trzeba także pamiętać, że preparaty takie nie działają natychmiastowo. By odpowiednio przygotować psa na sylwestra, suplementy należy wdrażać już na kilka tygodni przed nowym rokiem. Ponadto większość z nich powinna być podawana zwierzakowi kilka razy dziennie.
Preparaty łagodzące stres u psów zawierają najczęściej takie składniki jak:
- tryptofan,
- l-teanina,
- tauryna,
- peptydy mleka
- wyciągi roślinne.
Mogą mieć formę kapsułek, tabletek, płynów i past. Szukając dobrych suplementów dla psa na sylwestra, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który doradzi przy ich wyborze. Większość takich preparatów można bezpiecznie stosować przez dłuższy czas – na przykład od początku grudnia aż do końca stycznia.
Leki na sylwestra dla psa
Leki psychotropowe o uspokajającym działaniu są jedynym skutecznym sposobem na uspokojenie psa, który wpada w prawdziwą panikę. Takie środki powinny być jednak traktowane jako ostateczność i podawane wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii. Niewłaściwe ich stosowanie może bowiem zaburzać działanie innych leków podawanych psu, a złe dobranie preparatu może wywołać także niebezpieczne skutki uboczne czy nawet agresję. Uspokajające tabletki dla psa na sylwestra może przepisać jedynie lekarz weterynarii posiadający odpowiednie uprawnienia.
Najlepszymi lekami do doraźnego stosowania w przypadku fobii są benzodiazepiny. Leki te działają naprawdę szybko, bo w zależności od formy i dawki psiak może uspokoić się nawet w kilkanaście minut po jednorazowym podaniu. Dobrze dobrane leki nie wywołują u psa otępienia, senności, paraliżu ani ślinotoku. Sprawiają natomiast, że większość psów nie pamięta sytuacji, które miały miejsce w trakcie ich działania. Benzodiazepiny podawane psu w sylwestra mogą więc nie tylko uspokoić psa i osłabić panikę, ale także zapobiec posylwestrowej traumie.
Co zrobić z psem na sylwestra?
Psa, który boi się fajerwerków, pod żadnym pozorem nie należy zostawiać samego w domu ani tym bardziej w ogrodzie! Sylwestrową noc zwierzak powinien spędzić w towarzystwie swojego opiekuna lub pod nadzorem innej osoby, którą dobrze zna – sąsiada, babci czy innego zaprzyjaźnionego psiarza.
Kolejnym rozwiązaniem może być hotel dla psów lub pozostawienie psa na jedną noc u rodziny czy przyjaciół. Dobrze byłoby, gdyby pies zapoznał się wcześniej z takim miejscem i czuł się w nim dobrze. Nowe zapachy, obecność innych zwierząt czy obcych osób niekoniecznie będą pozytywnie wpływać na psychikę i komfort wystarczająco już zdezorientowanego i zaniepokojonego psa.
Spacer z psem w sylwestra – o tym pamiętaj!
Spacer z psem w sylwestra to wyjątkowo niebezpieczny moment. Nawet najbardziej spokojny psiak może spanikować, gdy wybuchnie mu pod nogami rzucona petarda, zerwać się ze smyczy, wyjąć głowę z obroży, przepaść w ciemnościach lub skończyć pod kołami samochodu. Wprawdzie nie da się przewidzieć każdej sytuacji, jednak odpowiednie przygotowanie się na sylwestra może zapobiec poważnym wypadkom. Co zrobić, by spacer z psem nie skończył się tragicznie? Oto kilka najważniejszych zasad obowiązujących na spacerach w grudniu i na początku stycznia:
- Na kilka tygodni przed sylwestrem i kilka dni po nowym roku należy bezwzględnie prowadzić psa na smyczy na każdym spacerze. Nawet w środku dnia ktoś może rzucić obok psa petardę hukową!
- Pies powinien wychodzić na spacer w szelkach typu guard, z których trudniej wyjść niż z szelek norweskich lub z obroży. Wyjątkowo zdolne czworonogi należy zaopatrzyć w specjalne szelki antyucieczkowe – guardy z dodatkowym paskiem na brzuchu.
- Na początku grudnia należy upewnić się, że psiak jest zaczipowany, a jego czip został zarejestrowany w bazie. Zwierzaka należy zaopatrzyć także w czytelną adresówkę, która znacznie ułatwi ustalenie opiekuna zwierzaka w razie jego ucieczki.
- Spacery po zmroku powinny być jak najkrótsze, szczególnie w mieście. Długie przechadzki w ciemnościach narażają psa na traumatyczne sytuacje, po których zwierzak jeszcze przez kilka tygodni może obawiać się wychodzenia na wieczorny spacer.
- Na ostatni spacer w sylwestra psa należy wyprowadzić nie później niż o 20. Podczas największych wystrzałów czworonóg w ogóle nie powinien wychodzić z domu – strach i tak najprawdopodobniej nie pozwoli mu na załatwienie swoich potrzeb.
- Nigdy nie należy zmuszać psa do wychodzenia z domu. Jeśli zwierzak jest tak wystraszony, że odmawia wyjścia na spacer, tym bardziej skłonny będzie uciec.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
5 niebezpieczeństw, które stwarzają nieodpowiedzialni opiekunowie psów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niefrasobliwość niektórych psiarzy potrafi zadziwiać! Jakie błędy popełniają nieodpowiedzialni opiekunowie, narażając tym swojego psa na niebezpieczeństwo?
undefined
10.10.2024
Pies czuje się samotny? 5 sygnałów, że powinieneś poświęcać psu więcej uwagi
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Po czym poznać, że pies czuje się samotny i potrzebuje więcej uwagi ze strony opiekuna? Oto 5 najczęstszych sygnałów, które mogą o tym świadczyć!
undefined
09.10.2024
Pies w rytmie miasta - jak zarządzać czasem między pracą, a opieką nad pupilem?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jeszcze do niedawna całkiem powszechny był pogląd, że pozostawianie psa w samotności na czas naszej pracy jest dla niego męczarnią – a na posiadanie pupila powinny decydować się tylko osoby, w których domu cały czas jest ktoś obecny. Podobne opinie można było usłyszeć o mieszkaniu z psem w bloku. Psy trzymane cały dzień w ogródku, pod okiem starszych członków rodziny czy niepracującej pani domu, miały być o wiele szczęśliwsze i lepiej “wybiegane” niż ich miastowi współplemieńcy. Czasy jednak się zmieniły…
undefined