18.06.2017
Strach przed psem spotkanym na spacerze. Co robić?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Co zrobić, jeśli boimy się psa, którego właściciel nie pilnuje na spacerze?
fot. Shutterstock
Podczas spaceru mamy prawo czuć się bezpiecznie. Jeśli spotykamy agresywnego psa, nad którym jego właściciel nie umie lub – co gorsza – nie chce zapanować, powinniśmy reagować stanowczo. Gdy nasze uwagi na temat nieprawidłowego zachowania się zwierzęcia nie odnoszą skutku, trzeba wezwać policję lub straż miejską.
W ten sposób nie zostaniemy donosicielami, lecz przeciwnie – wykażemy się odwagą cywilną. Co więcej, stanowcze działanie być może zapobiegnie nieszczęściu.
Pamiętajmy, że każdy przypadek pogryzienia zwiększa poczucie zagrożenia i strachu przed psami w ogóle. Cierpimy na tym wszyscy – niezależnie od tego, czy mamy dużego, groźnie wyglądającego czworonoga, czy typowego kanapowca.
Miarą zagrożenia nie powinno być jednak to, że pies nosi kaganiec. Agresywny zwierzak może być niebezpieczny również w kagańcu (psy często potrafią się pozbyć tego zabezpieczenia). Z drugiej strony, dobrze wychowane łagodne czworonogi też mogą wyglądać groźnie.
Zupełnie inną sprawą jest kwestia administracyjnego obowiązku noszenia kagańców przez psy na danym terenie. Jeśli chcemy się dowiedzieć, jakie prawo na nim obowiązuje, warto się zapoznać z uchwałą rady gminy (miasta) mówiącą o obowiązkach właścicieli zwierząt domowych.
Autor: Bartosz Radzimowski
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
5 niebezpieczeństw, które stwarzają nieodpowiedzialni opiekunowie psów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niefrasobliwość niektórych psiarzy potrafi zadziwiać! Jakie błędy popełniają nieodpowiedzialni opiekunowie, narażając tym swojego psa na niebezpieczeństwo?
undefined
10.10.2024
Pies czuje się samotny? 5 sygnałów, że powinieneś poświęcać psu więcej uwagi
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Po czym poznać, że pies czuje się samotny i potrzebuje więcej uwagi ze strony opiekuna? Oto 5 najczęstszych sygnałów, które mogą o tym świadczyć!
undefined
09.10.2024
Pies w rytmie miasta - jak zarządzać czasem między pracą, a opieką nad pupilem?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jeszcze do niedawna całkiem powszechny był pogląd, że pozostawianie psa w samotności na czas naszej pracy jest dla niego męczarnią – a na posiadanie pupila powinny decydować się tylko osoby, w których domu cały czas jest ktoś obecny. Podobne opinie można było usłyszeć o mieszkaniu z psem w bloku. Psy trzymane cały dzień w ogródku, pod okiem starszych członków rodziny czy niepracującej pani domu, miały być o wiele szczęśliwsze i lepiej “wybiegane” niż ich miastowi współplemieńcy. Czasy jednak się zmieniły…
undefined