18.08.2008
Nauka tropienia
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Chcielibyśmy ćwiczyć z psem tropienie. Czy są organizowane takie szkolenia?
fot. Shutterstock
Jest kilka rodzajów szkoleń, w których skład wchodzi tropienie. Na kursach psa towarzysząco-tropiącego I i II stopnia (PTT I i PTT II) oprócz części dotyczących ogólnego posłuszeństwa są także konkurencje węchowe. Wchodzą one także w skład szkolenia IPO I, II, i III stopnia (pies obronny) oraz IPO V (tzw. IPO wstępne). Ich stopień trudności jest różny i zależy od kilku czynnników.
Po pierwsze – od długości ścieżki śladu, którą liczy się krokami – może ona ich mieć od 200 do 1800. Na dodatek czasem jest załamana – bywa, że wielokrotnie, i to pod różnymi kątami. Stopień trudności zależy też od tzw. wieku śladu, czyli czasu, jaki upłynął od jego położenia. „Najmłodszy” liczy sobie 15 minut, a najstarszy – 180 minut. Ślad może pachnieć swojsko – własnym przewodnikiem – lub obco. Trudność znacznie wzrasta, jeśli dodatkowo przecina go tzw. ślad zwodniczy, mający psa zmylić.
Zadaniem psa na śladzie jest odnaleźć – w zależności od stopnia trudności – od jednego do siedmiu przedmiotów. Powinien zaznaczyć ich znalezienie bez dodatkowego rozkazu – może wskazać przedmiot, np. siadając, stojąc lub warując przy nim, albo przynieść go przewodnikowi. Na to wszystko pies ma od 10 do 45 minut.
Niektóre psie szkoły organizują też kursy tropienia użytkowego. W programie oprócz tradycyjnej pracy na śladzie (własnym i obcym) jest także poszukiwanie osoby zaginionej, np. w lesie. Pies pracuje wtedy luzem, a nie na lince.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
25.04.2025
Twój pies sika z emocji? Sprawdź, jak rozwiązać ten problem!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiak, który często sika z emocji, może być prawdziwym utrapieniem! Z czego wynika ten uciążliwy problem? Sprawdź, jak można go rozwiązać!
undefined
24.04.2025
Pies zamknięty w samochodzie podczas upałów. Jak mu pomóc?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Podczas upalnych dni pies zamknięty w samochodzie narażony jest na śmierć! Sprawdź, jak możesz mu pomóc i kiedy powinieneś wybić szybę w samochodzie.
undefined
23.04.2025
4 sposoby na psią nudę – poznaj je, a twój pies będzie miał ciekawsze życie!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
4 sposoby na psią nudę to spacery socjalizacyjne, nauka sztuczek, aktywność fizyczna i zabawy węchowe. Każdy z nich z osobna ubarwi życie pupila, a cały ich komplet zaspokoi wszystkie potrzeby psa i pozwoli zbudować z nim głęboką relację.
undefined