Jaka rasa psa pasuje do twojej osobowości?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Zastanawiasz się, jaka rasa psa będzie dla ciebie odpowiednia? Zrób test i dowiedz się, jaki czworonóg będzie najlepiej pasował do twojej osobowości!
fot. Shutterstosk
Wybór odpowiedniej rasy psa może być wyzwaniem. Najwięcej problemów przysparza taki dobór czworonoga, by swoim charakterem odpowiadał nie tylko potrzebom i możliwościom przyszłych opiekunów, ale także… ich osobowości! Jeśli zastanawiasz się, jaka rasa psa będzie dla ciebie najodpowiedniejsza, ten artykuł jest właśnie dla ciebie! Oto lista ludzkich typów osobowości zaczerpniętych z testu Myersa-Briggsa i ras, które na pewno odnajdą się w towarzystwie takich opiekunów. Najpierw zrób więc test, by sprawdzić, jakim typem jesteś, a potem… czytaj dalej!
ISTJ (Logistyk) i pekińczyk
Ten niewinnie wyglądający psiak ma wielką osobowość i jest wyjątkowo niezależny. Nie przejmuje się opiniami innych i lubi mieć kontrolę nad otoczeniem. Skarcony pekińczyk nie przejmie się zbytnio niezadowoloną miną opiekuna. Jednak jeśli człowiek zaskarbi sobie jego miłość i szacunek, ten niewielki psiak pójdzie za opiekunem nawet w ogień!
ISFJ (Obrońca) i owczarek niemiecki
Ciężko znaleźć drugą tak bardzo oddaną rasę! Czujny, posłuszny i inteligentny owczarek niemiecki stworzony jest do dbania o bezpieczeństwo swojej rodziny. Czasem jednak może stać się nadopiekuńczy w stosunku do swojego człowieka. Ta rasa będzie idealna dla osób, które dbałość o innych mają „zapisaną w genach”!
INFJ (Rzecznik) i owczarek australijski
Przedstawiciele tej stworzonej do pasienia owiec rasy to prawdziwi pracoholicy. Owczarki australijskie nie spoczną, póki nie rozwiążą postawionego im zadania! Energiczne, inteligentne i lojalne. Żyją, by robić coś dla innych… zupełnie jak ludzie w tym typie osobowości!
INTJ (Architekt) i jack russell terrier
Inteligentne, ale zawsze mające własne zdanie jack russell teriery energicznie kroczą własnymi ścieżkami. Są świetnymi towarzyszami rodzin, ale będą się czuły dobrze, mając też trochę czasu dla siebie.
ISTP (Wirtuoz) i rhodesian ridgeback
Te piękne, atletycznie zbudowane psy znane są ze swojego zamiłowania do eksploracji otoczenia i dużej aktywności. Rhodesiany nie boją się „pobrudzić sobie łap” i wplątać się w kłopoty, odłączając się od grupy podczas leśnych wypraw.
ISFP (Poszukiwacz przygód) i shiba
Obdarzona lisim wyglądem i sterczącymi uszami shiba to psiak bez kompleksów. Zdecydowany charakter i beztroska osobowość czynią z nich idealnych kompanów. W wolnym czasie chętnie potowarzyszą także w leżeniu na trawie i kontemplacji otaczającej przyrody.
INFP (Pośrednik) i terier tybetański
Podchodzące z rezerwą do obcych teriery tybetańskie silnie przywiązują się do członków rodziny. Nie są może zbytnimi przylepami i nie będą spały ci na kolanach, za to dzielnie potowarzyszą w domowych obowiązkach i dłuższych wyprawach.
INTP (Logik) i chow-chow
Ten wyglądający jak lew psiak ma w sobie trochę z kota. Chow-chowy potrafią być uparte i niezależne, przez co wydają się mieć wiecznie głowę w chmurach. Chow-chowy są jednak bardzo inteligentne i cenią sobie towarzystwo swojego człowieka.
ESTP (Przedsiębiorca) i beagle
Chętne do zabawy i aktywne, beagle są ciągle żądne przygód. Z tego względu często pakują się w kłopoty, jeśli nie zapewni im się wystarczającej ilości zabawy. Mimo wszystko uwielbiają kontakt z człowiekiem i wspólne spędzanie czasu.
ESFP (Animator) i corgi
Wiecznie uśmiechnięty pysk mówi jedno: corgi są wiecznie gotowe na imprezę i dobrą zabawę. Prawdę mówiąc, są tak zakręcone, że nie potrafią skupić się porządnie na jednej rzeczy!
ENFP (Działacz) i labrador retriever
Ciepłe, wrażliwe i inteligentne labradory to także psy wysportowane i aktywne, żądne przygód i nowych wyzwań. Zabawa w morskich falach, trekking wśród gór – te psiaki tylko czekają na kolejną eskapadę u twojego boku!
ENTP (Dyskutant) i buldog francuski
Niech nie zmylą cię ich niewielkie rozmiary! Buldogi francuskie mają wielką, żywiołową osobowość! Przyjacielskie i kochane, bywają także uparte i nie zawsze pilnują panujących w domu reguł. Nieraz zdarzy im się pogryźć kapcie czy przespać na zakazanej kanapie.
ESTJ (Wykonawca) i siberian husky
Uwielbiające aktywność na dworze husky nie przestraszą się nawet ekstremalnych mrozów. Mimo swojej z reguły łagodnej natury są zdecydowane i nieraz gotowe postawić na swoim!
ESFJ (Doradca) i bichon frise
Te niewielkie, białe kłębki puszystej sierści to psy niezwykle społeczne. Delikatne, skore do zabawy i uczuciowe bichony, uwielbiają kontakt z człowiekiem i gotowe są zrobić wszystko, by uszczęśliwić swojego opiekuna!
ENFJ (Protagonista) i golden retriever
Pełne pasji i charyzmy urocze goldeny zawsze gotowe są stać przy boku swojego opiekuna. Posiadają niezwykłe zdolności dopasowywania się do potrzeb otaczających ich ludzi i czerpią energię ze wspólnie spędzonego czasu. Za ukochanym człowiekiem gotowe są nawet skoczyć w ogień!
ENTJ (Dowódca) i mastif tybetański
Te charyzmatyczne i pewne siebie giganty obdarzone są inteligencją i determinacją, która pozwala im sprostać każdemu wyzwaniu. Mastify tybetańskie niechętnie poddają się szkoleniu i nie lubią słuchać poleceń, więc wypracowanie z nimi odpowiedniej relacji może być dosyć trudne!
Jaka rasa do ciebie pasuje?
Jak poszedł ci test? Jaka rasa okazała się dla ciebie idealna? Daj nam znać w komentarzu!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
5 niebezpieczeństw, które stwarzają nieodpowiedzialni opiekunowie psów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niefrasobliwość niektórych psiarzy potrafi zadziwiać! Jakie błędy popełniają nieodpowiedzialni opiekunowie, narażając tym swojego psa na niebezpieczeństwo?
undefined
10.10.2024
Pies czuje się samotny? 5 sygnałów, że powinieneś poświęcać psu więcej uwagi
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Po czym poznać, że pies czuje się samotny i potrzebuje więcej uwagi ze strony opiekuna? Oto 5 najczęstszych sygnałów, które mogą o tym świadczyć!
undefined
09.10.2024
Pies w rytmie miasta - jak zarządzać czasem między pracą, a opieką nad pupilem?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jeszcze do niedawna całkiem powszechny był pogląd, że pozostawianie psa w samotności na czas naszej pracy jest dla niego męczarnią – a na posiadanie pupila powinny decydować się tylko osoby, w których domu cały czas jest ktoś obecny. Podobne opinie można było usłyszeć o mieszkaniu z psem w bloku. Psy trzymane cały dzień w ogródku, pod okiem starszych członków rodziny czy niepracującej pani domu, miały być o wiele szczęśliwsze i lepiej “wybiegane” niż ich miastowi współplemieńcy. Czasy jednak się zmieniły…
undefined