05.05.2020
Czym kierują się psy, wybierając ulubioną osobę?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wydaje ci się, że robisz wszystko, by to ciebie pies lubił najbardziej, a jednak czasem masz wrażenie, że i tak woli kogoś innego? Tłumaczymy, o co w tym chodzi!
fot. Shutterstock
Chyba każdy chciałby być ulubieńcem psa – nie zawsze jednak jest nim główny opiekun zwierzaka. Wychowywałeś go od szczeniaka, opiekujesz się nim każdego dnia, karmisz, chodzisz na spacery, pozwalasz spać w swoim łóżku, a kiedy razem z tobą w pokoju jest jeszcze inny domownik, twój pupil zachowuje się tak, jakbyś przestał istnieć? Dlaczego wydaje się, że niektóre psy wolą jednego, konkretnego człowieka od pozostałych? Jak psy wybierają sobie ulubioną osobę?
Socjalizacja ma znaczenie
W przypadku psów, kluczowy okres socjalizacji trwa od urodzenia do szóstego miesiąca życia. To właśnie wtedy psiaki wiążą się najsilniej z osobami, które się nimi opiekują i się o nie troszczą. W tym wieku mózgi szczeniąt są szczególnie wrażliwe na różne bodźce, a ich wczesne doświadczenia społeczne wpływają na całe psie życie. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić szczeniakowi pozytywne interakcje z wieloma osobami, rzeczami i miejscami. Więcej o właściwiej socjalizacji przeczytasz TUTAJ.
Jeśli twój pies był już dorosły, gdy go adoptowałeś, nie martw się – nie jest jeszcze za późno, aby stać się jego ulubieńcem! Podczas gdy wczesne doświadczenia są ważne, kontynuacja socjalizacji również jest niezwykle istotna.
Siła pozytywnych skojarzeń
Dlaczego podczas szkolenia dajemy psom smakołyki? Dzięki temu rozwijają się pozytywne skojarzenia z wykonywaniem poleceń. Gdy dana osoba jest źródłem dobrych rzeczy, pies tworzy z nią więź. Dlatego pies pokocha tego, kto zawsze jest skory do wspólnej zabawy i daje mnóstwo ulubionych przysmaków. Co oczywiste, czworonogi źle reagują na osoby, z którymi mają złe skojarzenia. Tylko pozytywne skojarzenia prowadzą do pozytywnych relacji pies-człowiek.
Stawiaj na jakość, nie na ilość
Większość psów ma tendencję do wiązania się z osobą, która poświęca im najwięcej uwagi. Możesz wychodzić z psem na spacer i karmić go, ale jeśli to twój partner – zamiast ciebie – poświęca psu więcej czasu i okazuje pozytywne uczucia, to zwierzę może właśnie jego faworyzować. Dla niektórych psów liczy się nie tylko ilość uwagi, ale także jej jakość. Półgodzinny spacer nie jest dla psa tym samym, co półgodzinna sesja interaktywnej zabawy i nauki z człowiekiem. Ponadto psy często wybierają ulubionego człowieka pod kątem podobnej energii. Kierują się, podobnie jak my, wybierając sobie znajomych, podobną osobowością współtowarzysza.
Jak psy wybierają ulubioną osobę?
Wydaje ci się, że nie jesteś ulubieńcem psa, a bardzo chciałbyś nim być? Pamiętaj, że zawsze – na każdym etapie znajomości – możesz popracować nad waszą więzią. Każdego dnia przeznacz dla swojego psa co najmniej 30 minut. Poświęć ten czas na coś aktywnego, np. na zabawę w aportowanie, sesję treningową czy wypróbujcie wspólnie nowy sport, w którym będziecie pracować razem jako drużyna. Tropienie użytkowe będzie idealne!
W rzeczywistości psy nie różnią się zbytnio od nas. Chcą, aby opiekunowie traktowali je z szacunkiem, prawidłowo interpretowali mowę ich ciała, poświęcali im uwagę i swój czas w sposób, w jaki tego oczekują. Możesz być pewny, że wówczas nie pozostaną obojętne i na pewno się odwdzięczą.
źródło: www.rover.com
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined