04.06.2020
Jak czyścić psie legowisko? Sprawdzone porady!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nieczyszczone psie legowisko to nie tylko źródło przykrego zapachu, ale także bakterii, pleśni, a nawet pasożytów! Podpowiadamy, jak je czyścić łatwo i skutecznie.
fot. Shutterstock
Nie da się ukryć, że domowe czworonogi potrafią być niezłymi brudasami… Nie tylko przynoszą ze sobą masę piachu ze spaceru – także ślinią się, gubią sierść i nie zawsze dają się dokładnie wytrzeć po kąpieli czy spacerze w deszczu. Te wszystkie zabrudzenia lądują oczywiście na psim posłaniu, które dość szybko zaczyna brzydko pachnieć. Jak czyścić psie legowisko, by było to skuteczne, a równocześnie bezpieczne dla zwierzaka?
Wybierz psie legowisko, które da się wyczyścić!
Kupując psie legowisko, musimy brać pod uwagę nie tylko to, czy spodoba się ono naszemu pupilowi i czy pasuje nam do wystroju domu. Podczas wyboru powinniśmy także sprawdzić, z czego jest wykonane i jak można je czyścić. Czy da się je po prostu wrzucić do pralki? Czy legowisko w ogóle się do niej zmieści? Czy wypełnienie psiej poduchy w ogóle można prać? Te praktyczne informacje okażą się wyjątkowo ważne w chwili, gdy naszemu zwierzakowi przytrafi się wpadka lub gdy psiak umaże śmierdzącym gryzakiem całe swoje posłanie… Oto kilka podstawowych zasad, które pomogą w utrzymaniu czystości każdego legowiska.
Jak często trzeba czyścić psie legowisko?
Częstotliwość czyszczenia psiego posłania zależy zarówno od materiału, z jakiego zostało ono wykonane, jak i od samego czworonoga. Psy śliniące się, zrzucające dużo podszerstka i lubiące ubłocić się na spacerze szybciej będą brudziły swoje posłanie. Również szczeniaki i psy starsze, którym zdarzyć się może wpadka, będą potrzebowały częstego prania legowiska. Jeśli posłanie to zamknięta w nieprzemakalnym, skórzanym pokrowcu poducha, prawdopodobnie wystarczy przetarcie zabrudzeń mokrą szmatką. Jednak zrobione z miękkiego materiału legowiska powinniśmy dokładnie czyścić przynajmniej raz na dwa tygodnie.
Jak czyścić psie legowisko?
Oto kilka wskazówek, które pomogą ci skutecznie wyczyścić zabrudzone psie posłanie!
- Zawczasu przykryj psie legowisko kocem. Dzięki temu większość brudu zostanie właśnie na nim i unikniesz tak częstego prania samego posłania.
- Odkurz psią sierść. Przed każdym praniem legowiska usuń z niego najpierw psie kłaki i piach przy pomocy odkurzacza. Nie zapomnij o załamaniach materiału, w których zbiera się najwięcej zanieczyszczeń!
- Sprawdź metkę. Znajdziesz na niej informację, czy psie posłanie możesz uprać w pralce, a także wskazówki dotyczące bezpiecznej temperatury prania.
- Zdejmij pokrowiec. Jeśli psie legowisko ma zdejmowany pokrowiec, nie powinieneś prać go razem z wypełnieniem. Po zdjęciu wierzchniego materiału może okazać się, że środek posłania nie jest poplamiony ani zbyt mocno nie śmierdzi. W takim wypadku wystarczy, że porządnie go wytrzepiesz i wywietrzysz, a do prania włożysz tylko pokrowiec.
- Wyczyść silne zabrudzenia przed praniem. Plamy moczu, zaschnięte błoto i rozmazana psia karma mogą nie doprać się w pralce. Spróbuj zaprać je w wannie przy użyciu odplamiacza lub specjalnego środka do usuwania psich zanieczyszczeń.
- Używaj tylko delikatnych detergentów. Przeznaczone dla ludzi proszki do prania mogą podrażnić skórę psa. Mogą być także silnie toksyczne dla czworonoga!
- Dokładnie wysusz posłanie. Przed ponownym udostępnieniem legowiska pupilowi sprawdź, czy na pewno wyschło. Wilgotna poducha to idealne miejsce do rozwoju grzybów i pleśni.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
27.03.2025
Dlaczego warto wybrać szelki bezuciskowe dla psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Od pewnego czasu furorę wśród psiarzy robią tak zwane szelki bezuciskowe. Na pierwszy rzut oka wydają się wyglądać podobnie do standardowych, są jednak bardziej zabudowane. Co sprawia, że są tak chętnie wybierane przez psich opiekunów? Jakie zalety wyróżniają szelki bezuciskowe dla psa? Sprawdźmy to.
undefined
05.03.2025
Tu mieszka pies! 5 sytuacji, które zdarzają się tylko w psim domu
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W psim domu dzieją się naprawdę niestworzone rzeczy, niepojęte dla zwykłych śmiertelników… Na co musisz się przygotować, chcąc przygarnąć psa?
undefined
28.02.2025
Koniec ze wspólnym spaniem! Czas na legowisko - czyli jak odzyskać swoją sypialnię bez łamania psiego serca
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Czy twój pies uważa twoje łóżko za swoją osobistą posiadłość? Czy budzisz się rano na skrawku materaca, podczas gdy twój czworonożny przyjaciel rozłożył się wygodnie, zajmując 90% powierzchni? Czy znasz ten szczególny rodzaj akrobatyki, kiedy próbujesz przewrócić się na drugi bok, nie budząc psa, który postanowił spać dokładnie na środku? Jeśli odpowiedziałeś "tak" na którekolwiek z tych pytań, ten artykuł jest właśnie dla ciebie!
undefined