01.08.2017
Czy to prawda, że szelki niszczą sierść?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wielu właścicieli psów, zastanawiając się nad zakupem szelek, zadaje sobie pytanie, czy nie będą one niszczyły sierści - szczególnie w wypadku psów długowłosych.
fot. shutterstok
Stosowanie szelek często jest konieczne. W wypadku małych ras, takich jak yorkshire terrier, lhasa apso czy shih tzu, noszenie obroży może powodować problemy z delikatną krtanią (szczególnie w wieku szczenięcym). Jest ona narażona na uszkodzenie w razie nagłego szarpnięcia smyczą (łatwo o nie, zwłaszcza gdy używa się smyczy automatycznej) i wówczas, gdy pies ciągnie.
Obroża niszczy bardziej
Zaletą szelek jest także to, że są bardziej stabilne niż obroża, która ma tendencje do okręcania się na szyi, a co za tym idzie – do niszczenia szaty. Obroże metalowe (np. łańcuszki) mogą także brudzić sierść, szczególnie psów o jasnym umaszczeniu.
Szelki właściciele zakładają jedynie na czas spacerów i zaraz po powrocie do domu je zdejmują. Pozwala to uniknąć kołtunienia i połamania włosa, co często się zdarza, jeśli zostawi się psu obrożę na szyi na cały dzień.
Jak dobrać szelki
Dobierając szelki, unikajmy tych wykonanych z szerokich taśm nośnych i z taśm podbitych filcem. Sierść pod tym materiałem jest narażona na uszkodzenia i sfilcowanie. Najlepiej sprawdzają się – szczególnie u ras długowłosych – szelki ze skręconej lub zrolowanej skóry.
Zwróćmy także uwagę, aby paski nie przechodziły w miejscach szczególnie narażonych na skołtunienie i tam, gdzie włos jest najbardziej obfity, czyli np. pod pachami. Niezwykle ważny jest dobór odpowiedniego rozmiaru.
Zbyt luźne szelki będą się przesuwać na ciele, wycierając włos, zbyt ciasne będą go łamały i powodowały dyskomfort fizyczny i psychiczny naszego pupila. Jednak odpowiednio dobrane to często lepsze rozwiązanie niż obroża – nawet u ras, których największą ozdobą jest sierść.
Autor: Ewa Grabowska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
5 niebezpieczeństw, które stwarzają nieodpowiedzialni opiekunowie psów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niefrasobliwość niektórych psiarzy potrafi zadziwiać! Jakie błędy popełniają nieodpowiedzialni opiekunowie, narażając tym swojego psa na niebezpieczeństwo?
undefined
10.10.2024
Pies czuje się samotny? 5 sygnałów, że powinieneś poświęcać psu więcej uwagi
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Po czym poznać, że pies czuje się samotny i potrzebuje więcej uwagi ze strony opiekuna? Oto 5 najczęstszych sygnałów, które mogą o tym świadczyć!
undefined
09.10.2024
Pies w rytmie miasta - jak zarządzać czasem między pracą, a opieką nad pupilem?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jeszcze do niedawna całkiem powszechny był pogląd, że pozostawianie psa w samotności na czas naszej pracy jest dla niego męczarnią – a na posiadanie pupila powinny decydować się tylko osoby, w których domu cały czas jest ktoś obecny. Podobne opinie można było usłyszeć o mieszkaniu z psem w bloku. Psy trzymane cały dzień w ogródku, pod okiem starszych członków rodziny czy niepracującej pani domu, miały być o wiele szczęśliwsze i lepiej “wybiegane” niż ich miastowi współplemieńcy. Czasy jednak się zmieniły…
undefined