25.09.2020
Jak sobie radzić po śmierci ukochanego zwierzęcia?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy emocje, które odczuwamy po śmierci naszego pupila – kota, psa, chomika – można nazwać żałobą? Zdarza się, że nawet najbliżsi nie potrafią nas zrozumieć… Z naszego bólu po stracie zwierzęcia często śmieją się znajomi. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?
fot. Shutterstock
Zwierzę to nierzadko najlepszy przyjaciel człowieka. Jego odejście potrafi zostawić w nas prawdziwą pustkę. Dla wielu może być to ogromny wstrząs, na który nie byli przygotowani. Istnieją metody, które pozwalają przygotować się lepiej na to trudne doświadczenie i warto pomyśleć o nich zawczasu.
Zwierzęta domowe żyją krócej od nas, dlatego warto regularnie rozmawiać z lekarzem weterynarii o kondycji i jakości życia naszego podopiecznego. Należy zadać sobie pytanie o to, czy zwierzę odczuwa ból, czy ma apetyt, czy przychodzi nas przywitać, czy jest szczęśliwe? Regularne wizyty kontrolne u lekarza weterynarii, a u zwierząt starszych nawet co 3 miesiące (u chorych częściej) pozwolą na ocenę jakości życia i odpowiednie przygotowanie się na postępowanie przy przewlekłej chorobie i podjęcie decyzji o ewentualnej eutanazji w odpowiednim momencie.
Jak się żegnać?
Nie przestawaj spędzać czasu ze swoim zwierzęciem, fotografuj się z nim, mów do niego. Wzmacniaj wspomnienia i okazuj mu stale czułość. Jeśli zwierzę chce zostać samo, zaakceptuj to i pozwól mu na to. Kiedy wiesz, że jego czas dobiega końca, nie żałuj mu ulubionych przysmaków. Pomyśl zawczasu o tym, aby być przy usypianiu swojego przyjaciela. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, jak taki proces wygląda. Upewnij się, że zwierzę otrzyma premedykację, zanim dostanie zastrzyk, który zakończy jego życie – mówi lekarz weterynarii Natalia Strokowska.
Wybierz lekarza, do którego masz zaufanie – takiego, od którego otrzymasz wsparcie, który okaże ci empatię, będzie delikatny, wyrozumiały i profesjonalny. To bardzo trudne i bolesne doświadczenie, natomiast możliwość bycia ze zwierzakiem do samego końca, trzymania jego głowy na kolanach, głaskania go i pożegnania jest tym, co możesz najlepszego zrobić dla swojego przyjaciela i siebie. Pozwoli ci to lepiej przeżyć żałobę i upewnić się, że postąpiłeś dobrze – dodaje Strokowska.
Jak się przygotować?
Dużą ulgę sprawi właścicielowi zwierzęcia wcześniejsze podjęcie decyzji, co chce zrobić z ciałem swojego zwierzęcia po śmierci. Sprawdzenie, jakie są możliwości sprawi, że nie dodamy sobie stresu w trakcie odchodzenia zwierzęcia i związanej z tym rozpaczy. Można zdecydować, czy chcemy zwierzę oddać do kremacji, zorganizować mu ceremonię pogrzebową, dostać z powrotem urnę z prochami… Możemy zachować tak ważne pamiątki, jak odcisk nosa lub łapki wykonane w gipsie.
Pamiętajmy, że w takiej sytuacji właściciel zwierzęcia nie musi radzić sobie sam – są specjaliści, którzy pomagają przejść przez ten trudny czas. W Rudzie Śląskiej działa ośrodek Esthima zajmujący się kremacją zwierząt towarzyszących, gdzie zwierzęta są traktowane z miłością i troską do samego końca. Kierując się szacunkiem i empatią dla uczuć właścicieli zwierząt wobec poniesionej straty, pracownicy Esthima pomagają w zorganizowaniu pożegnania ukochanego zwierzęcia.
Jak to naprawdę wygląda?
Usługa kremacji w Esthima dotyczy zwierząt towarzyszących, czyli m.in. psów, kotów, gryzoni, płazów, gadów oraz ptaków. Jej przebieg jest indywidualnie ustalany z właścicielem zwierzęcia. Esthima oferuje trzy rodzaje kremacji – indywidualną, rozłączną oraz łączną. W przypadku dwóch pierwszych istnieje możliwość odzyskania prochów zwierzęcia. Przy wyborze kremacji indywidualnej właściciel może wziąć udział w ceremonii pożegnalnej, co oznacza, że w jej trakcie można pożegnać swojego pupila, wspomnieć go w księdze pamiątkowej, a także dzięki specjalnemu systemowi wideo śledzić początek ostatniej drogi ukochanego przyjaciela. Można także wybrać, czy chce się ten czas pożegnania spędzić w specjalnie przygotowanym, komfortowo urządzonym saloniku, czy też w sąsiadującym z ośrodkiem parku – mówi Anna Winter, dyrektor generalna Esthima w Polsce.
A co z dziećmi?
Pożegnanie zwierzęcia często jest także dla dzieci pierwszym spotkaniem ze śmiercią. Jeśli tylko dzieci zechcą pożegnać się z ukochanym zwierzęciem, wykonać dla niego rysunek czy napisać pożegnanie, mamy w Esthima specjalnie przygotowane dla nich miejsce – przyjazny kącik dla najmłodszych. Każdy właściciel zwierzęcia może nam powiedzieć, jakie są jego oczekiwania, a my postaramy się je spełnić. Jeżeli właściciel na przykład chce godnie skremować zwierzę, ale nie chce uczestniczyć w kremacji ani zachować jego prochów, ośrodek Esthima oferuje usługę kremacji łącznej. Natomiast jeśli chce pożegnać się uroczyście i odebrać prochy, może wybrać kremację indywidualną, ewentualnie rozłączną – wtedy nie jest obecny w ośrodku, ale zachowujemy dla niego prochy ukochanego pupila, które są przekazywane w specjalnej urnie, z dołączonym do niej certyfikatem kremacji – dodaje Winter.
Anna Winter tłumaczy, że każda z kremacji pozwala pożegnać z szacunkiem ukochane zwierzę. W Esthima wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że odejście pupila jest dla właściciela bardzo trudnym momentem.
Współpracujemy także z klinikami weterynaryjnymi – właściciele zwierzęcia mogą zawsze poprosić o pomoc lekarza, który opiekował się ich pupilem. Klinika w imieniu właściciela skontaktuje się z Esthima w celu ustalenia wszystkich spraw organizacyjnych i formalnych. Wszystko po to, aby odciążyć właściciela zwierzęcia w tak trudnej dla niego chwili – dodaje Winter.
Założyliśmy także Łąki Wspomnień, czyli działającą on-line grupę wsparcia dla właścicieli zwierząt, którzy są w żałobie – mówi Magdalena Siwecka, PR Manager Esthima.
Grupa wsparcia po stracie zwierzęcych przyjaciół stanowi wartościową formę pomocy dla osób w żałobie. Spotkania opiekunów, których łączy doświadczenie straty ukochanych zwierząt, są okazją do podzielenia się własnymi przeżyciami, poznania historii pozostałych osób i nawiązania nowych relacji.
Przynależność do grupy pozwala zobaczyć, że są inni, którzy czują się podobnie jak my – nie jesteśmy więc zdani tylko na siebie. Łąki Wspomnień to miejsce, w którym wspólnie możemy pielęgnować pamięć o ukochanych pupilach i wzajemnie się wspierać – tłumaczy Magdalena Siwecka.
Jak sobie radzić po śmierci ukochanego zwierzęcia?
Płacz pomaga się oczyścić, pozwól sobie na niego. Wstrzymywanie emocji utrwala poczucie pustki i smutku. Zwierzę w naszej kulturze jest traktowane coraz częściej jak członek rodziny i za granicą ludzie nierzadko mają odwagę brać urlop okolicznościowy z okazji śmierci i pochówku pupila. Zapomnij o tym, że nie powinieneś opłakiwać zwierzęcia jak człowieka. Dla wielu był to często jedyny żyjący przyjaciel, z którym łączyła ich bardzo bliska więź – radzi lekarz weterynarii Natalia Strokowska.
Esthima – ośrodek kremacji zwierząt towarzyszących
ul. Noworudzka 11,
41-700 Ruda Śląska
Godziny otwarcia:
- poniedziałek – piątek: 8.00-20.00
- sobota: 8.00-14.00
Kontakt:
- +48 501 346 395
- rudaslaska@esthima.pl
Artykuł sponsorowany
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
27.03.2025
Dlaczego warto wybrać szelki bezuciskowe dla psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Od pewnego czasu furorę wśród psiarzy robią tak zwane szelki bezuciskowe. Na pierwszy rzut oka wydają się wyglądać podobnie do standardowych, są jednak bardziej zabudowane. Co sprawia, że są tak chętnie wybierane przez psich opiekunów? Jakie zalety wyróżniają szelki bezuciskowe dla psa? Sprawdźmy to.
undefined
05.03.2025
Tu mieszka pies! 5 sytuacji, które zdarzają się tylko w psim domu
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W psim domu dzieją się naprawdę niestworzone rzeczy, niepojęte dla zwykłych śmiertelników… Na co musisz się przygotować, chcąc przygarnąć psa?
undefined
28.02.2025
Koniec ze wspólnym spaniem! Czas na legowisko - czyli jak odzyskać swoją sypialnię bez łamania psiego serca
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Czy twój pies uważa twoje łóżko za swoją osobistą posiadłość? Czy budzisz się rano na skrawku materaca, podczas gdy twój czworonożny przyjaciel rozłożył się wygodnie, zajmując 90% powierzchni? Czy znasz ten szczególny rodzaj akrobatyki, kiedy próbujesz przewrócić się na drugi bok, nie budząc psa, który postanowił spać dokładnie na środku? Jeśli odpowiedziałeś "tak" na którekolwiek z tych pytań, ten artykuł jest właśnie dla ciebie!
undefined