28.10.2022
Chcesz zadbać o planetę? Adoptuj psa!
Klaudia i Robert Rejf "Trzy stopy w podróży"
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Postępujące ocieplenie klimatu sprawia, że coraz więcej osób podejmując decyzje, kieruje się ich wpływem na środowisko naturalne. Czy wiesz, że adoptując psa, wyświadczasz ogromną przysługę planecie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, w jaki sposób.
Fot. Shutterstock
Decydując się na adopcję zwierzaka, nierzadko ratujesz mu życie i całkowicie odmieniasz jego świat. Czy jednak wiesz, że przygarnięcie bezdomnego czworonoga pozwala także ograniczyć emisję dwutlenku węgla i pomóc planecie? Jak to możliwe? Sprawdź w dalszej części tekstu.
Czy posiadanie psa jest ekologiczne?
Jednym z najważniejszych czynników określających to, w jakim stopniu dana decyzja jest ekologiczna, stanowi związany z nią ślad węglowy. Wraz ze wzrostem tego parametru podnosi się poziom wydzielanych gazów cieplarnianych, a w efekcie także temperatura, co prowadzi do katastrofalnych zmian w środowisku.
Jakie możliwości ograniczenia naszego śladu węglowego najczęściej wybieramy? M.in.:
- rezygnacja z jazdy samochodem (oszczędność ok. 2 ton CO2 rocznie);
- rezygnacja z jednego długodystansowego lotu (oszczędność ok. 1,7 tony CO2);
- korzystanie z odnawialnych źródeł energii (oszczędność ok. 1,5 tony CO2 rocznie);
- przejście na dietę wegańską (oszczędność ok. 800 kg CO2 rocznie);
- zainstalowanie pompy ciepła (oszczędność ok. 700 kg CO2 rocznie).
Czy wiesz, jaki ślad węglowy generuje pies średniej wielkości? Według szacunków naukowców to 700 kg CO2 rocznie. Decydując się na adopcję, nie wspierasz rozmnażania zwierząt i zmniejszasz popyt na ich zakup. Tym samym na świecie pojawia się mniej psów, co jest wyjątkowo istotne z punktu widzenia klimatu, ponieważ przeludnienie jest jednym z najważniejszych problemów wpływających na katastrofę.
Jednak ograniczenie śladu węglowego to nie jedyna korzyść dla planety płynąca z adopcji. Warto pamiętać także o ilości wytwarzanych przez zwierzęta odpadów. Chociaż kał rozkłada się stosunkowo szybko, jest siedliskiem licznych bakterii, a nierzadko także pasożytów. Jego nieodpowiednie składowanie może doprowadzić do ich rozprzestrzeniania się, co jest wyjątkowo niebezpieczne dla ludzi.
Jest lepiej, ale…
W 2011 roku w Stanach Zjednoczonych uśmiercono ponad 2,5 miliona bezdomnych zwierząt. Obecnie uśmierca się ich około 920 tysięcy rocznie, co stanowi postęp, ale wciąż jest wyjątkowo wysoką liczbą.
Statystyki dotyczące adopcji bezdomnych czworonogów są bardziej optymistyczne. Każdego roku nowe domy znajduje ponad 4 miliony porzuconych psów i kotów. Adopcja nie tylko pozwala uratować życie danemu zwierzakowi, lecz także wielu innym. Dlaczego? Zmniejszenie liczby klientów chętnych na zakup pupila prowadzi także do obniżenia urodzeń czworonogów, które mają duży wpływ na środowisko. Obecnie w USA są one odpowiedzialne za emisję ponad 60 ton CO2 oraz produkcję przeszło 5 milionów ton odchodów rocznie.
Jak być ekologicznym opiekunem psa?
Niezależnie od tego, czy adoptowałeś swojego podopiecznego, czy kupiłeś, wciąż możesz zmniejszyć generowany przez niego ślad węglowy. W jaki sposób?
- Zabieg kastracji oraz sterylizacji zapobiega narodzinom kolejnych zwierząt, co przekłada się na oszczędności emisji CO2 oraz zmniejszenie ilości odpadów. Poza tym jego wykonanie przynosi korzyści zdrowotne oraz behawioralne.
- Wybór karmy dla psa jest niezwykle istotny. Do najmniej ekologicznych mięs zalicza się wołowinę oraz jagnięcinę, dlatego można z nich zrezygnować. Coraz większą popularnością cieszą się karmy oparte na białku pochodzącym z owadów.
- Pamiętaj, by nie przekarmiać swojego pupila. W ten sposób nie tylko ograniczysz ilość kupowanej karmy, lecz także zapobiegniesz nadwadze oraz otyłości, które prowadzą do licznych chorób.
- Wybieraj worki na psie kupy pochodzenia roślinnego. Niestety wciąż wiele biodegradowalnych woreczków jest produkowanych z plastiku, który z czasem rozkłada się do równie niebezpiecznego mikroplastiku.
- Odpowiedzialnie kupuj akcesoria. Najważniejszym kryterium podczas wyboru powinna być jakość produktu. Jeśli zainwestujesz w starannie wykonane szelki i zabawki, z pewnością długo będą ci służyć.
Żyjemy w drodze, a do Polski zamiast pamiątek przywozimy bezdomne zwierzaki. Promujemy ideę adopcji, wyjazdów z psem, weganizmu i etycznych podróży. Przygody z wypraw opisujemy na naszym blogu oraz kanałach social media.
Zobacz powiązane artykuły
27.03.2025
Dlaczego warto wybrać szelki bezuciskowe dla psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Od pewnego czasu furorę wśród psiarzy robią tak zwane szelki bezuciskowe. Na pierwszy rzut oka wydają się wyglądać podobnie do standardowych, są jednak bardziej zabudowane. Co sprawia, że są tak chętnie wybierane przez psich opiekunów? Jakie zalety wyróżniają szelki bezuciskowe dla psa? Sprawdźmy to.
undefined
05.03.2025
Tu mieszka pies! 5 sytuacji, które zdarzają się tylko w psim domu
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W psim domu dzieją się naprawdę niestworzone rzeczy, niepojęte dla zwykłych śmiertelników… Na co musisz się przygotować, chcąc przygarnąć psa?
undefined
28.02.2025
Koniec ze wspólnym spaniem! Czas na legowisko - czyli jak odzyskać swoją sypialnię bez łamania psiego serca
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Czy twój pies uważa twoje łóżko za swoją osobistą posiadłość? Czy budzisz się rano na skrawku materaca, podczas gdy twój czworonożny przyjaciel rozłożył się wygodnie, zajmując 90% powierzchni? Czy znasz ten szczególny rodzaj akrobatyki, kiedy próbujesz przewrócić się na drugi bok, nie budząc psa, który postanowił spać dokładnie na środku? Jeśli odpowiedziałeś "tak" na którekolwiek z tych pytań, ten artykuł jest właśnie dla ciebie!
undefined