06.10.2022
Nie odwracaj głowy! Co robić, gdy natrafimy na psa trzymanego na łańcuchu?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Dlaczego wciąż niespełna milion psów w Polsce jest trzymanych na łańcuchach? Nie bądźmy obojętni. Reagujmy, gdy widzimy psa na uwięzi. Co możemy zrobić? Czy jesteśmy w stanie pomóc psu na łańcuchu?
- Dlaczego ludzie trzymają psy na łańcuchu?
- Dlaczego trzymanie psów na łańcuchach jest złe i może być niebezpieczne dla ludzi?
- Co możesz zrobić, gdy widzisz psa na łańcuchu?
- Jakie są podstawowe zasady trzymania psa na dworze?
- Trzymanie psa stale na uwięzi jest niezgodne z prawem, niehumanitarne i niebezpieczne dla ludzi
Pies stale trzymany na łańcuchu cierpi. Często nie ma dostępu do świeżej wody i pokarmu czy schronienia. A jeśli je ma, to jest nią zwykle nieocieplona buda, która latem staje się dla psa rozgrzaną pułapką, zimą zaś - nie stanowi żadnej ochrony przed mrozem i śniegiem. Nie bądźmy obojętni na los psów łańcuchowych - gdy widzimy, że znajdują się w bestialskich warunkach, niezwłocznie działajmy. W ramach akcji “Zerwijmy łańcuchy” mówimy o tym, jak można pomóc bezbronnym czworonogom ulżyć w cierpieniu.
Dlaczego ludzie trzymają psy na łańcuchach?
- Brak wiedzy na temat potrzeb psa - to jeden z najczęstszych powodów, dla których ludzie trzymają je na łańcuchach.
- Tradycja - podejście do psów, które jest zakorzenione od kilku pokoleń wstecz.
- Na wsi i w mniejszych miejscowościach pies nadal pełni funkcję stróża. Warto dodać, że stróżowanie jest jednym z najstarszych psich zadań. Można jednak zrobić wiele, aby takie psy wykonywały swoje obowiązki w godziwych warunkach - na przykład zamiast łańcucha wykorzystać miękką linkę, długości min. 3 m.
Dlaczego trzymanie psów na łańcuchach jest złe i może być niebezpieczne dla ludzi?
Trzymanie psa na łańcuchu to nie tylko okrucieństwo wobec niego, lecz także narażanie się na niebezpieczeństwo. Życie spędzone na uwięzi pozbawia zwierzę możliwości uczenia się zachowań, które są potrzebne do życia wśród ludzi. Taki pies staje się niepewny, nie potrafi nawiązać bliskiego kontaktu z człowiekiem i boi się wszystkiego. Ze strachu gryzie i staje się agresywny, nawet dla swojego opiekuna. Mówiąc wprost - pies łańcuchowy dziczeje.
Co możesz zrobić, gdy widzisz psa na łańcuchu?
Kiedy przechodzisz obok psa uwięzionego na łańcuchu, zatrzymaj się na chwilę.
- Przyjrzyj się, czy ma miskę z wodą, szczelną budę z wystarczająco dużym otworem i łańcuchem nie krótszym niż 3 m.
- Sprawdź, czy łańcuch go nie rani, nie wżyna się w skórę.
- Zobacz, czy pies nie jest wychudzony, czy nie ma skołtunionej sierści albo wyłysień na ciele. Zorientuj się, czy nie wygląda na chorego, czy nie stoi w błocie lub własnych odchodach. Jeśli przebywa w boksie, sprawdź, czy może się w nim swobodnie poruszać i czy klatka nie utrudnia mu zachowania naturalnej pozycji.
Jeśli zauważysz jakąś znaczącą nieprawidłowość - pies trzymany na łańcuchu żyje w dramatycznych warunkach, ma za krótki łańcuch, widać, że cierpi - zawiadom jedną z organizacji prozwierzęcych, np.:
- Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami (www.toz.pl, mail: toz@toz.pl),
- straż miejską (986),
- ekopatrol,
- policję (112).
Pies, który ma być dobrym i bezpiecznym stróżem, musi mieć zapewnione godne warunki “pracy”.
Jakie są podstawowe zasady trzymania psa na dworze?
- Ocieplana i szczelna buda, która zimą chroni przed mrozem, a latem przed upałem.
- Obszerny kojec, w którym pies może się swobodnie poruszać, lub lekka linka o długości co najmniej 3 m przyczepiona do wygodnej, szerokiej obroży.
- Podłoże, na którym stale przebywa pies, drewniane lub z ubitej ziemi, nigdy betonowe.
- Stały dostęp do świeżej wody (zimą lekko podgrzanej).
- Porcja pełnowartościowego jedzenia co najmniej raz dziennie.
- Regularne kontakty z ludźmi i innymi psami.
- Zapewnienie niezbędnej dawki ruchu, czyli codzienne wypuszczanie psa, by mógł się swobodnie wybiegać.
- Wizyta u lekarza weterynarii, który zbada stan zdrowia zwierzęcia i wykona niezbędne szczepienia, przynajmniej raz w roku.
Czy wiesz, że trzymanie psa stale na uwięzi jest niezgodne z prawem, niehumanitarne i niebezpieczne dla ludzi?
Niezgodne z prawem. Według nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt: „trzymanie zwierząt innych niż gospodarskie na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu” jest znęcaniem się, a znęcanie się jest karalne. Poza tym ustawa wskazuje, że „długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry”.
Niehumanitarne. Ból, pragnienie, głód, strach i samotność pies odczuwa podobnie jak człowiek. Przy tym jest uwiązany, nie może więc uciec przed tym, co go przeraża. Łańcuch jest ciężki, odkształca kręgi szyjne, często wrasta w szyję, a zimą do niej przymarza (jeśli jest założony bezpośrednio na nią). Długowłose psy cierpią na odparzenia, bo latami nie były czesane, a nieścierane w ruchu pazury boleśnie utrudniają im chodzenie. Poza tym psy dotykają te same, spowodowane brakiem ruchu schorzenia, co ludzi.
Niebezpieczne dla ludzi. Pies uwiązany zwykle od szczeniaka nie poznał świata, boi się więc wszystkiego, a w efekcie reaguje agresywnie. Co często oznacza, że ze strachu gryzie – nawet właścicieli.
Pies w kojcu też bywa więźniem
Pies zamknięty w ciasnym kojcu cierpi podobnie jak ten na łańcuchu. Klatka to rozwiązanie lepsze niż łańcuch, pod warunkiem że zwierzę jest regularnie wypuszczane, by mogło się wybiegać, ma kontakt z ludźmi i innymi czworonogami, jest ochronione przed deszczem, zimnem i upałem, a podłogą nie jest beton, tylko deski lub ubita ziemia. Kojec powinien mieć przynajmniej kilka metrów kwadratowych, by pies mógł się w nim swobodnie poruszać.
Edukuj ludzi na temat trzymania psów na łańcuchu. Na naszej stronie www.zerwijmylancuchy.pl można pobrać wszelkie materiały, w tym ulotki. Jeśli masz taką możliwość, wydrukuj broszurę i, na przykład, włóż do skrzynki pocztowej osoby, która trzyma psa na uwięzi.
Zobacz powiązane artykuły
22.12.2022
Przygnębiający obraz psa łańcuchowego - historia Dafiego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Bez wody, jedzenia, za to z ciężkim i krótkim łańcuchem - historia jakich wiele. Dafi miał jednak to szczęście, że otrzymał pomoc na czas.
undefined
22.12.2022
Rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Szczęśliwy Pies”. Poznaj laureatów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zwieńczeniem 15. edycji „Zerwijmy Łańcuchy” był ogólnopolski konkurs plastyczny „Szczęśliwy pies”. Serdecznie dziękujemy za tak duże zaangażowanie i gratulujemy laureatom.
undefined
05.12.2022
Szczeniak został sam w domu na 10 dni. Co w tym czasie robił opiekun?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jeden z mieszkańców Piaszczyny w województwie pomorskim wyjechał za granicę i... zostawił swojego psa bez jakiejkolwiek opieki czy jedzenia. Sprawą zajęła się policja.
undefined