28.12.2024
Suplementy na sierść dla psa – jak je wybierać?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Piękny i zdrowy wygląd zwierzaka to marzenie każdego opiekuna. Co zrobić, gdy sierść psa staje się sucha i matowa? I jak wybrać skuteczne suplementy na sierść dla psa?
fot. Shutterstock
- Jak poprawić wygląd sierści psa?
- Kiedy podawać suplementy na sierść dla psa?
- Jak wybrać suplementy na sierść dla psa?
- Jak długo podawać psu suplementy na sierść i skórę?
Sierść psa pełni niezwykle ważne zadanie – to właśnie ona chroni skórę psa przed uszkodzeniami i zapobiega wychłodzeniu podczas niskich temperatur. Jednak to nie wszystko! Wygląd sierści psa to ważny wyznacznik jego stanu zdrowia. W jakich sytuacjach warto wspierać prawidłowe funkcjonowanie skóry i sierści zwierzaka? Podpowiadamy, co podawać psu z problemami dermatologicznymi.
Jak poprawić wygląd sierści psa?
U prawidłowo żywionych, zadbanych i zdrowych psiaków okrywa włosowa będzie gęsta i lśniąca. Pojawienie się na niej łupieżu czy przebarwień, szybkie przetłuszczanie się lub nadmierne wypadanie sierści mogą natomiast świadczyć, że ze zdrowiem psa dzieje się coś niepokojącego. Dlatego w przypadku pogorszenia się jakości sierści warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Specjalista oceni stan zdrowia zwierzęcia, przyjrzy się jego skórze i przeprowadzi z opiekunami dokładny wywiad dotyczący sposobu żywienia i pielęgnacji czworonoga. Przy podejrzeniu choroby wykona badania mające wskazać przyczynę problemów dermatologicznych i zleci odpowiednią metodę leczenia.
Nie zawsze jednak pogorszenie kondycji sierści u psa wymagać będzie leczenia. W wielu przypadkach wygląd zwierzaka można poprawić domowymi sposobami, stosując odpowiednią pielęgnację i podając psu zbilansowaną karmę wysokiej jakości. U psów ze skłonnością do problemów dermatologicznych warto także wprowadzić odpowiednie suplementy, które wesprą prawidłowe funkcjonowanie skóry i sierści czworonoga.
Kiedy podawać suplementy na sierść dla psa?
Suplementy na sierść dla psów mogą być podawane profilaktycznie oraz jako wsparcie w leczeniu problemów skórnych. Preparaty takie będą pomocne w każdej sytuacji, w której skóra i sierść zwierzaka może ulec osłabieniu. Będą to między innymi:
- okres intensywnego linienia,
- jesienny spadek odporności u psa,
- problemy endokrynologiczne (niedoczynności tarczycy, cukrzycy, zespołu Cushinga),
- podawanie psu źle zbilansowanej diety powodującej niedobory pokarmowe,
- osłabienie organizmu suki związane z ciążą lub laktacją,
- inwazja pasożytów skórnych (pchły, nużeńce, świerzbowiec, wszy i wszoły),
- zaburzenia trawienia zmniejszające przyswajanie składników odżywczych,
- stres towarzyszący na przykład przeprowadzce, wyjazdowi czy pobytowi w hotelu dla psów.
Wskazaniem do podawania psu suplementów na sierść będą także problemy dermatologiczne. Należą do nich nadmierne wypadanie sierści, łupież, wyłysienia czy pojawienie się na skórze psa wyprysków lub podrażnień będących objawami alergii lub atopowego zapalenia skóry.
Jak wybrać suplementy na sierść dla psa?
Nie wszystkie suplementy na sierść dla psa będą równie skuteczne. Szukając najlepszego preparatu dla zwierzaka, należy uważnie zapoznać się ze specyfikacją produktu. Warto wybierać wyłącznie te preparaty, które zawierają substancje o naukowo potwierdzonym działaniu. Wśród składników, które będą wspierać prawidłowe funkcjonowanie skóry i sierści psa, wymienić można:
- wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które stanowią składnik budulcowy skóry i ograniczają powstawanie stanów zapalanych, towarzyszących problemom dermatologicznym,
- witaminy z grupy B, które zapewniają prawidłowe odżywienie cebulek włosa, nadają skórze odpowiednią elastyczność i chronią naskórek przed nadmiernym wysychaniem - znajdują się między innymi w suszonych drożdżach,
- biotynę i cynk, które regulują wydzielanie łoju, zmniejszając przetłuszczanie się sierści.
Substancje te mogą znajdować się w złożonych suplementach na sierść i skórę dla psów, a także w naturalnych dodatkach, które mogą stanowić składnik codziennej diety czworonoga. Dobrym źródłem kwasów omega jest na przykład olej z łososia, witaminy z grupy B znajdują się między innymi w suszonych drożdżach, a biotynę można znaleźć w żółtku jaja kurzego. Takie dodatki sprawdzają się w szczególności jako profilaktyka problemów dermatologicznych u zwierzaków, natomiast przy poważniejszych objawach skórnych warto sięgnąć po złożone suplementy na sierść i skórę dla domowych psów - stanowią one skoncentrowane źródło witamin, składników mineralnych i kwasów tłuszczowych w skutecznych dawkach.
Jak długo podawać psu suplementy na sierść i skórę?
W przypadku pogorszenia jakości sierści u psa, czas stosowania preparatu powinien określić lekarz weterynarii. Zalecenia dotyczące długości trwania terapii można często znaleźć także na opakowaniu produktu. W zależności od choroby odpowiadającej za objawy dermatologiczne, pierwszą poprawę zauważyć można po 2-4 tygodniach. Trzeba jednak pamiętać, że suplementy na sierść i skórę psa muszą być podawane codziennie, by mogły być skuteczne. Niezbędne będzie także wdrożenie odpowiedniego leczenia problemu, który odpowiada za pogorszenie sierści czworonoga.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
02.04.2025
Pies zjadł trutkę na szczury – co robić?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pies poznaje świat za pomocą węchu i… smaku. Czasami jednak może natknąć się na coś, czego próbować nie powinien. Co zrobić, gdy pies zje trutkę na szczury?
undefined
10.03.2025
Pchły u psa. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy pchły u psa stanowią duże zagrożenie dla domowego czworonoga? Sprawdź, jak pies może złapać pchły, jak rozpoznać obecność tych pasożytów i jak pozbyć się ich z domu!
undefined
07.03.2025
Odrobaczanie psa. Jak często i czym odrobaczać psa?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nie tylko szczepienie należy wykonywać regularnie. Również odrobaczanie psa jest szczególnie ważnym aspektem w ogólnej profilaktyce zdrowia pupila. Pasożyty wewnętrzne mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu czworonoga, dziecka i innych członkom rodziny! Sprawdź, jak często odrobaczać psa i czym to robić.
undefined