21.02.2025
Spuchnięty pysk u psa. Jak pomóc psu ze spuchniętym pyskiem?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy spuchnięty pysk u psa to zawsze powód do zmartwień? Sprawdź, czy opuchniętego zwierzaka musisz natychmiast zabrać do lekarza weterynarii!
fot. Shutterstock
Spuchnięty pysk u psa może być objawem przeróżnych przypadłości zdrowotnych – zarówno błahych, jak i bardzo poważnych. Zazwyczaj jednak taki problem będzie wymagać wizyty u lekarza weterynarii, a nawet podania psu leków. Co należy zrobić, jeśli psu spuchnie pysk? Sprawdź!
Skąd się bierze spuchnięty pysk u psa?
Spuchnięty pysk może mieć wiele przyczyn. Nagłe pojawienie się opuchlizny na oczach, faflach i policzkach psa jest najczęściej objawem silnej reakcji alergicznej zwierzaka – na przykład na jad owada, podane czworonogowi leki, składnik pokarmu lub pyłki roślin. Podrażnienie układu immunologicznego i opuchlizna w okolicy szyi oraz nosa prowadzić może do kłopotów z oddychaniem. Dlatego w przypadku takiego problemu należy natychmiast zabrać psa do lekarza weterynarii i podać mu odpowiednie leki. Nieudzielenie psu natychmiastowej pomocy może skutkować wstrząsem, drgawkami, a nawet uduszeniem.
Innym częstym powodem pojawienia się opuchlizny w okolicy pyska u psa są choroby zębów i dziąseł. Infekcje przyzębia mogą powodować obrzęki, ropnie i być przyczyną powstawania przetok. Zębom zwierzaka należy przyjrzeć się szczególnie wtedy, gdy opuchlizna umiejscowiona jest pod okiem czworonoga. Niesymetrycznie spuchnięty pysk u psa może być także objawem rozrastającego się nowotworu lub urazu mechanicznego. Opuchlizna towarzyszyć będzie również powstałym po pogryzieniu ranom, jeśli zostaną zainfekowane.
Jak pomóc psu ze spuchniętym pyskiem?
Jeśli u naszego podopiecznego zauważymy opuchliznę w okolicy głowy lub pyska, powinniśmy natychmiast zabrać go do lekarza weterynarii i dokładnie zbadać. Ustalenie przyczyny takiego stanu może wymagać pobrania psu krwi do badań, prześwietlenia, a nawet podania psu narkozy i dokładnego obejrzenia wnętrza jego pyska, natomiast w przypadku podejrzenia zmiany nowotworowej konieczne będzie wykonanie biopsji. W zależności od przyczyny zapisane przez specjalistę leczenie może obejmować podawanie psu leków antyhistaminowych, antybiotyków, usunięcie zęba, a nawet przeprowadzenie poważniejszej operacji.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
20.02.2025
Co może oznaczać bulgotanie w brzuchu psa?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dziwne dźwięki dochodzące z psiego brzucha mogą nas porządnie zmartwić… Czy bulgotanie w brzuchu zwierzaka oznacza coś niepokojącego? Kiedy zabrać zwierzaka do lekarza weterynarii?
undefined
10.02.2025
Suplementy dla psa – fanaberia czy realna potrzeba?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Liczne badania wskazują, że Polacy uwielbiają… suplementy diety. Wspomaganie się takowymi stało się w pewnych kręgach wręcz synonimem troski o zdrowie. Wydajemy na suplementy coraz więcej pieniędzy… Wszystko wskazuje na to, że właściciele zwierząt ulegają tej samej tendencji. Czy słusznie? Czy faktycznie psy potrzebują suplementów, czy to tylko nasza fanaberia?
undefined
07.02.2025
Twój pies zjadł czekoladę? Sprawdź, jak mu pomóc!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zatrucie teobrominą pochodzącą z kakao może skończyć się dla psa nawet śmiercią! Co należy zrobić, jeśli pies zjadł czekoladę?
undefined