13.06.2023
Choroby zaczynają się od zębów, czyli higiena jamy ustnej psa
Marta Tomala
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy nasz pies może mieć dziurę w zębie? Tutaj ciekawostka – psy, w przeciwieństwie do nas, niezwykle rzadko cierpią na próchnicę. Ich zmorą są jednak problemy z narastającą płytką nazębną. Zaniedbanie tego aspektu ma dla zdrowia pupila poważne konsekwencje…
fot. Shutterstock
Osad na powierzchni zębów, z czasem przekształcający się w kamień, prowadzi do zapalenia dziąseł. Jest też najczęstszą przyczyną przykrego zapachu z pyska, dolegliwości bólowych i… utraty uzębienia – nie tylko w podeszłym wieku. Co możemy zrobić, żeby temu zapobiec?
Czy psom trzeba myć zęby?
Nie trzeba, ale warto – zapobiegniemy w ten sposób problemom zdrowotnym w przyszłości. W usuwaniu gromadzącego się osadu pomoże naszemu psu regularne czyszczenie zębów. Możemy użyć odpowiedniej psiej szczoteczki lub specjalnej nakładki na palec, która pozwoli nam dotrzeć do wszystkich zakamarków. Najlepiej przyzwyczajać psa do mycia zębów od małego, kiedy nie ma jeszcze takiej konieczności i po każdej próbie nagradzać. Unikniemy w ten sposób siłowania się z pupilem w dorosłym wieku, kiedy zabieg ten może być koniecznością.
Nie myjmy psu zębów naszą pastą! W większości przypadków są one dla zwierząt wyjątkowo niesmaczne, mogą wywołać silny odruch wymiotny i zrazić je do tego zabiegu na dobre. Pasty dla psów są odpowiednio dosmaczone, a przypadkowo połknięte nie spowodują sensacji żołądkowych. Częstotliwość czyszczenia zębów zależy od indywidualnych predyspozycji i szybkości odkładania się płytki nazębnej – niektórym zwierzakom wystarczy myć zęby 2-3 razy w miesiącu, innym przyda się to nawet co kilka dni.
Mały pies – duży problem
Stała profilaktyka jest szczególnie istotna u małych ras, z natury bardziej podatnych na odkładanie się kamienia nazębnego. Narastający stan zapalny prowadzi do obniżenia linii dziąseł i resorpcji korzeni. Rasy miniaturowe, pozbawione odpowiedniej higieny jamy ustnej, mogą zacząć tracić zęby wskutek paradontozy w wieku zaledwie kilku lat!
Dedykowana małym psom karma Josera Miniwell zmniejsza ryzyko powstawania kamienia nazębnego poprzez ograniczenie wzrostu poziomu wapnia w ślinie. Małe krokiety, dostosowane do wielkości psa ułatwiają gryzienie pokarmu. Josera oferuje również inne karmy dla małych ras przyjazne zdrowiu przyzębia. Jedna z nich to MiniDeluxe, oparta na jagnięcinie jako alternatywie dla drobiu. Sprawdzi się dla zwierząt z alergiami pokarmowymi. Drugą z opcji jest Josera MiniSenior – o składzie dopasowanym do potrzeb starszych psów, zawierającą antyoksydanty spowalniające procesy starzenia się organizmu.
Jako dodatkową pomoc w higienie jamy ustnej psa możemy wprowadzić gryzaki, dzięki którym pielęgnacja zębów jest nie tylko zdrowa, ale i przyjemna. Przysmaki Josera Denties, w kształcie przypominającym gwiazdkę, dostępne są w kilku różnych smakach. W ofercie znajdują się gryzaki przyjazne alergikom, zawierające jedno źródło białka – kaczkę lub indyka. Niska zawartość tłuszczu, bezzbożowa formuła i dodatek owoców pomogą sprawić radość naszemu psu, nie szkodząc jego linii!
Kiedy do lekarza?
Jeżeli u naszego psa jest już widoczny nie osad, ale kamień nazębny, na czyszczenie we własnym zakresie jest za późno. Lekarz weterynarii musi usunąć płytkę podczas zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Nie odkładajmy go niepotrzebnie w obawie o narkozę – to nie żart, że „wszystkie choroby zaczynają się od zębów”! Stany zapalne dziąseł, a z czasem również tkanek sąsiadujących, w tym tkanki kostnej, mogą wpłynąć negatywnie na cały organizm. Nieleczona infekcja obciąża serce, wątrobę, nerki i cały układ hormonalny! Lekceważone choroby przyzębia to także ból i dyskomfort dla zwierzęcia.
Przed zabiegiem wykonajmy niezbędne badania – zwłaszcza jeśli pacjent jest już seniorem. Możemy poszukać lekarza weterynarii oferującego narkozę wziewną – o wiele bezpieczniejszą dla wrażliwych psów, dającą możliwość natychmiastowego wybudzenia. A już po zabiegu pamiętajmy na przyszłość, jak ważna jest higiena jamy ustnej psa. Dbajmy o nią na co dzień, by zapobiec problemom!
Artykuł powstał we współpracy z marką Josera.
Inż. zootechnik, zoopsycholog, behawiorysta psów i kotów, konsultant ds. żywienia zwierząt. Właścicielka hodowli psów rasy staffordshire bull terrier zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce (FCI). Absolwentka Wydziału Nauk o Zwierzętach warszawskiego SGGW
Zobacz powiązane artykuły
18.10.2024
Negatywne skutki biegunki. Kiedy biegunka jest groźna dla psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jakie konsekwencje dla zdrowia może mieć biegunka u psa? Sprawdź, kiedy biegunka będzie niebezpieczna dla czworonoga i jak możesz złagodzić jej negatywne skutki.
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined
19.09.2024
Psu brzydko pachnie z pyska? Sprawdź, co możesz z tym zrobić!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czujesz, że twój czworonożny przyjaciel, podchodząc do ciebie, ma nieświeży oddech? Czy widzisz ciemniejszy osad na jego zębach? Pamiętaj, że kamień nazębny to nie tylko kwestia estetyki. Jeśli problem zostanie zbagatelizowany, to pies nie tylko będzie odczuwał ból, ale z czasem może nawet stracić zęby. Cóż więc robić? Najważniejsza jest profilaktyka!
undefined