17.04.2024
Jak oduczyć psa żebrania? Te sposoby musisz znać!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies, który nie daje w spokoju zjeść posiłku, jest uciążliwy. Dodatkowo nawyk ten może eskalować, a pies domagać się podzielenia jedzeniem w coraz gwałtowniejszy sposób. Sprawdź, jak najłatwiej oduczyć psa żebrania!
fot. Shutterstock
Chyba każdy widział psa, który – żebrząc – próbuje wymusić na kimś oddanie jedzenia. Może robić smutne oczy i cicho popiskiwać albo wręcz przeciwnie – szczekać, wykonywać znane sobie sztuczki czy zaczepiać łapą. Niestety, zachowanie to nie jest komfortowe dla właściciela i zdrowe dla psa. Sprawdź, jak oduczyć psa żebrania.
Dlaczego psy żebrzą o jedzenie?
Zwłaszcza w sytuacjach, gdy przed chwilą wciągnęły własny posiłek? Przecież nie są głodne? Prawdopodobnie nie są, ale żebrzą, bo chcą dostać dodatkowe jedzenie. W historii udomowienia psów żebranie o pożywienie u ludzi grało istotną rolę – sprawiło, że dzikie zwierzęta odkryły, iż bardziej opłaca się żyć przy człowieku niż bez niego. Z tego powodu obecnie żebranie można uznać za działanie instynktowne.
Warto dodać, że nie tylko otrzymanie jedzenia od człowieka jest nagradzające. Również samo jedzenie w sobie takie jest! Zwłaszcza gdy pochodzi z ludzkiego talerza, czyli jest lepiej przyprawione. Ma intensywniejszy smak, co sprawia, że pies nie może powstrzymać się przed chęcią zdobycia kolejnego kawałka. A że dotychczasowy mechanizm działa... Oczywiście to niejedyna przyczyna żebrania. Niektóre czworonogi po prostu przyzwyczaiły się do tego, że ktoś je dokarmia.
Dlaczego żebranie u psa jest niewłaściwe?
Przyczyn jest wiele. Przede wszystkim psy, które żebrzą, próbują często samodzielnie zabrać jedzenie. To może dotyczyć posiłku zostawionego na talerzu, ale i tego, który znajduje się w rękach dziecka albo osoby starszej. Żebranie jest też uciążliwe z tego samego powodu, gdy mamy gości.
W końcu żebranie jest też nieprawidłowym nawykiem u samego psa. Zwiększa ryzyko nadwagi, jako że pies zwykle otrzymuje dodatkowe smakołyki z ludzkiego talerza – inaczej wiedziałby, że jego zachowanie jest zwyczajnie nieopłacalne. Jedzenie dla ludzi jest też nieodpowiednie dla psów. Jego spożycie może prowadzić do rozstroju żołądka, ale również zatrucia lub, przy regularnym podawaniu przyprawionych rzeczy, problemów z nerkami czy wątrobą.
Jak oduczyć psa żebrania?
Poniżej przedstawiamy trzy sposoby, które pomogą oduczyć psa żebrania. Oczywiście, nie jest to takie proste – zwłaszcza jeśli weszło to psu już w krew. Ważne, aby wszyscy domownicy przyjęli podobną strategię. Pamiętaj też o konsekwencji – jeden podany kęs zaprzepaści całe starania.
Sposób pierwszy: ignorowanie zachowania
Metoda dla osób o mocnych nerwach. Pies zwykle żebrze, bo wie, że w ten sposób człowiek zwraca na niego uwagę. Nauczył się, że jest to skuteczne. Jeśli będziesz ignorować psa, po pewnym czasie dojdzie do wniosku, że jego metoda nie działa i… da sobie spokój. Pamiętaj, że regularnie żywiony pies wcale nie padnie z głodu, jeśli nie dostanie tego kawałka kotleta z twojego talerza. Wręcz może mu to wyjść na dobre.
Sposób drugi: zainteresowanie czymś innym
Jeśli nie chcesz, aby twój pies stał przy stole za każdym razem, jak tylko ktoś je, daj mu zajęcie. Tuż przed tym, zanim rozpoczniesz posiłek, daj psu przygotowaną wcześniej zabawkę wypchaną psimi smakołykami albo naturalnego gryzaka. Najlepiej, aby pies zjadał tę rzecz u siebie na posłaniu bądź w klatce kennelowej. Jest tutaj jednak mała pułapka: zadbaj o to, aby pies nie kojarzył każdego twojego posiłku ze swoim jedzeniem. I odejmij smakołyki, które mu dajesz, od codziennej porcji jedzenia.
Sposób trzeci: ograniczenie przestrzeni
Wiele osób nie wpuszcza psów do kuchni czy jadalni między innymi z powodu ich zapędów do żebrania. Ten sposób możesz wyegzekwować, jeśli nauczysz wcześniej psa wychodzenia na komendę czy warowania na odległość. Możesz też odesłać czworonoga na jego legowisko i zwolnić komendę, dopiero gdy zjesz. Pamiętaj, aby dobrze wykonane ćwiczenie sowicie nagrodzić – przysmakiem, ale też kontaktem z psem czy zabawą.
Autor: Biały Jack
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined
06.12.2024
Dlaczego psy lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Wiele czworonogów wprost uwielbia masowanie po brzuchu czy drapanie za uchem. Co sprawia, że psy tak bardzo lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
undefined
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined