17.10.2021
Lawa odcięła psom drogę ucieczki. Pożywienie czworonogom dostarczają drony
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wybuch wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma uwięził w lawie mieszkające tam psy. O ich przetrwanie walczą drony.
fot. Shutterstock
Do wybuchu Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma doszło 19 września. Od tego czasu tsunami złożone z lawy zalewa coraz większe tereny i zmusza tysiące osób do ewakuacji. Wybuch wulkanu zagraża także zwierzętom – wylewająca się z niego lawa uwięziła między innymi psy żyjące w okolicach Todoque. Na szczęście dwie hiszpańskie firmy wpadły na nietypowy pomysł mogący uratować ich życie.
Wybuch wulkanu Cumbre Vieja na La Palmie uwięził zwierzęta
Wiele zwierząt domowych, w tym psy, krowy i kozy, udało się uratować – trafiły do innych gospodarstw znajdujących się z dala od lawy lub pod opiekę Stowarzyszenia Zwierząt Opuszczonych w La Palmie. Jednak w otoczonym przez lawę miasteczku Todoque wciąż pozostało kilka zwierząt, głównie psów w typie charta. Odizolowane od świata psy nie miałyby najmniejszych szans na przetrwanie – nie mają bowiem dostępu do wody i pożywienia, a rzeki złożone z lawy uniemożliwiają ratownikom dotarcie do nich drogą lądową. Ewakuacja zwierząt nie jest możliwa również drogą powietrzną – gorące opary i pył wulkaniczny mogą uszkodzić silniki śmigłowców.
Uwięzione przez lawę psy dokarmiane są za pomocą dronów
Losem zwierząt uwięzionych przez lawę zainteresowały się dwie firmy działające na Wyspach Kanaryjskich na zlecenie rządu. Od kilku dni dostarczają czworonogom posiłki i wodę za pomocą… dronów! Nowoczesna technologia pozwala także zapewnić zdalną opiekę weterynaryjną psom odciętym od świata.
Volcanic Life i Ticom Soluciones zapewnia przetrwanie zwierzętom otoczonym przez lawę w okolicach Todoque. Minister ds. Bezpieczeństwa i Sytuacji Nadzwyczajnych Nieves Rosa Arroyo poinformowała, że sytuację tę wykryto pięć dni temu. Po przeprowadzeniu odpowiednich badań Ticom Soluciones SL. i Volcanic Life rozpoczęły karmienie i dostarczanie wody zwierzętom za pomocą dronów. Dobrowolne działanie tych firm ma kluczowe znaczenie dla odnalezienia i przeżycia uwięzionych przez lawę zwierząt. W sprawę zaangażowani są także lekarze weterynarii, którzy ustalają, jakie pożywienie będzie najodpowiedniejsze dla zwierząt w tej sytuacji. Obie firmy poinformowały, że będą nieść pomoc zwierzętom tak długo, jak pozwolą na to warunki pogodowe i bezpieczeństwo – informuje facebookowy fanpage wyspy La Palma.
Nowoczesne technologie na pomoc psom
To nie pierwsza sytuacja, w której na pomoc psom przychodzą nowoczesne technologie. Drony wykorzystywane są już w poszukiwaniach zaginionych psów i mogą pomóc przy wyprowadzaniu czworonogów na spacer w przypadku choroby opiekuna. Technologia okazuje się pomocna także w leczeniu psów – w Polsce powstają właśnie pierwsze protezy dla psów wydrukowane na drukarkach 3D. Jakie jeszcze zastosowanie może mieć stale rozwijająca się nowoczesna nauka? Zapewne wkrótce się o tym przekonamy!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
16.04.2025
Tragedia w gminie Bolków. Zaniedbany husky nie przeżył – sprawą zajmuje się policja
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To kolejny przypadek, który przypomina, jak ważna jest szybka reakcja i zgłaszanie odpowiednim organom znęcania się nad zwierzętami. W sobotni poranek, 12 kwietnia, jaworska policja otrzymała zgłoszenie dotyczące skrajnie zaniedbanego psa. Zwierzę przebywało na jednej z prywatnych posesji w gminie Bolków.
undefined
10.04.2025
Znalazłem psa. Co robić?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Gdy spotykasz bezdomnego psa na swojej drodze, w głowie pojawia się wiele pytań: „Co mam zrobić, żeby mu pomóc?”, „Czy powinienem go zabrać do domu?", „Gdzie to zgłosić?". Jak postąpić, żeby nie naruszyć przepisów prawnych, a jednocześnie zapewnić psu natychmiastową pomoc?
undefined
04.04.2025
Jak poprawić sytuację bezdomnych zwierząt? Sposobów jest wiele, potrzebne są tylko chęci
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
4 kwietnia przypada Dzień Bezdomnych Zwierząt. Wspaniale, gdyby w kalendarzu przestał istnieć taki dzień, a wszystkie zwierzaki miały dobre, kochające domy. Statystyki wskazują jednak na coś zupełnie odwrotnego – zjawisko bezdomności nie maleje, a wręcz pojawia się coraz więcej wyzwań. Rozmawiamy o tym z Natalią Karolak, specjalistką w zakresie weterynarii i bezdomności zwierząt, koordynatorką projektu Karmimy Psiaki w Fundacji Sarigato.
undefined