17.03.2023
500 psów, koty, konie, kury... Sprawdź, jak im pomóc!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Od tego roku możesz przekazać 1,5% podatku dla psów. Wesprzyj organizację, która od lat pomaga cierpiącym zwierzętom i dba o poprawę ich dobrostanu. Poznaj działania Fundacji Viva!
Fot. Fundacja Viva!
Viva! – działamy na rzecz konkretnych zwierząt
Jednym z kluczowych kierunków działania organizacji jest udział w interwencjach. Tylko w 2022 roku udało się w ten sposób uratować wiele zwierząt. Dodatkowo czas ten był o tyle trudny, że pomocy potrzebowały również czworonogi uciekające przed wojną z Ukrainy.
Pinek od lat cierpiał z powodu drutu, który nie został wyjęty z łapy po operacji. Olaf cudem przeżył pożar i ciężkie zapalenie naczyń. Barsik przyjechał z Ukrainy z niedowładem tylnych kończyn. Wszystkie te zwierzęta trafiły interwencyjnie pod opiekę fundacji, która pomogła im dojść do zdrowia albo przynajmniej funkcjonować bez bólu. Czekają na domy stałe, aby móc dalej cieszyć się życiem. Twoje 1,5% podatku dla psów może pomóc kolejnym zwierzętom, które będą w podobnej sytuacji.
W 2022 roku skazaniem właściciela zakończyła się również sprawa owczarka Tajgera, ciągnąca się od 2020 roku. Pies był skrajnie zaniedbany, a odpowiedzialny za jego stan człowiek dostał ostatecznie karę roku i trzech miesięcy ograniczenia wolności w ramach prac społecznych, a także zakaz posiadania zwierząt przez pięć lat i nawiązkę na rzecz fundacji.
Korabiewice – schronisko dla 500 psów
Twoje wsparcie i 1,5% podatku dla psów trafia również do podopiecznych schroniska w Korabiewicach, które Fundacja Viva! prowadzi od ponad 10 lat. Przebywa tutaj ok. 500 podopiecznych, głównie psów i kotów, co stanowi ok. 10% wszystkich zwierząt znajdujących się pod opieką organizacji w ciągu roku. Zwierzaki te otrzymują opiekę weterynaryjną, a także są leczone i przygotowywane do przeprowadzki do stałych domów.
Fundacja Viva! nie zajmuje się jednak tylko interwencjami czy zwierzakami w schronisku. Współpracuje też z siecią domów tymczasowych, w których mieszkają psy i koty wymagające specjalnej opieki. Organizacja finansuje im opiekę specjalistów, leczenie, profilaktykę czy zapewnia karmę i wszelkie inne, niezbędne rzeczy. To ogromny koszt, rosnący z roku na rok z uwagi na inflację czy wyższe ceny.
Pomoc nie tylko dla psów…
Fundacja Viva! nie pomaga tylko psom i kotom. Jej pomoc płynie również do innych zwierząt. W 2022 roku interwencja objęła m.in. transport krów, z którego trzy osobniki wymagały eutanazji z uwagi na stan agonalny. Nie wszystkie historie kończą się jednak tak tragicznie. W schronisku w Korabiewicach mieszka około 30 koni i stado kucyków. Obok nich przebywają kozy, owce, świnie, gęsi i kury – wszystkie wymagające pomocy. Na terenie schroniska znajdują się również specjalne zagrody Lisiego Azylu, gdzie przebywają w warunkach zbliżonych do naturalnych lisy i jenoty uratowane z farm futrzarskich.
Warto też dodać, że organizacja prowadzi liczne akcje edukacyjne. To właśnie edukacja jest najlepszym sposobem na wychowanie pokoleń, które nie powtarzają okrutnych schematów swoich poprzedników. Dzięki temu zwiększa się też realna wiedza na temat potrzeb zwierząt czy tego, jak dokonywać etycznych wyborów konsumenckich.
Jak pomóc organizacji? Przekaż wsparcie dla psów!
Aby móc pomagać tak wielu zwierzętom, potrzebne są środki finansowe. Można je przekazać na wiele sposobów, m.in. w formie stałego wsparcia przelewem, w datkomatach czy przy okazji organizacji zbiórek. W okresie rozliczeń rocznych mogłeś też przekazać 1,5% podatku dla psów i innych zwierząt pod opieką Fundacji Viva! To dobry sposób na to, aby nadprogramowa kwota trafiła na dobroczynny cel!
Pamiętaj, że w ten sposób możesz zadbać o los bezdomnych zwierząt. Skala potrzeb jest bardzo duża. Jedynie z odpowiednimi środkami organizacje prozwierzęce mogą zapewnić swoim podopiecznym odpowiednią pomoc.
Artykuł powstał we współpracy z Fundacją Viva!
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
16.04.2025
Tragedia w gminie Bolków. Zaniedbany husky nie przeżył – sprawą zajmuje się policja
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To kolejny przypadek, który przypomina, jak ważna jest szybka reakcja i zgłaszanie odpowiednim organom znęcania się nad zwierzętami. W sobotni poranek, 12 kwietnia, jaworska policja otrzymała zgłoszenie dotyczące skrajnie zaniedbanego psa. Zwierzę przebywało na jednej z prywatnych posesji w gminie Bolków.
undefined
10.04.2025
Znalazłem psa. Co robić?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Gdy spotykasz bezdomnego psa na swojej drodze, w głowie pojawia się wiele pytań: „Co mam zrobić, żeby mu pomóc?”, „Czy powinienem go zabrać do domu?", „Gdzie to zgłosić?". Jak postąpić, żeby nie naruszyć przepisów prawnych, a jednocześnie zapewnić psu natychmiastową pomoc?
undefined
04.04.2025
Jak poprawić sytuację bezdomnych zwierząt? Sposobów jest wiele, potrzebne są tylko chęci
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
4 kwietnia przypada Dzień Bezdomnych Zwierząt. Wspaniale, gdyby w kalendarzu przestał istnieć taki dzień, a wszystkie zwierzaki miały dobre, kochające domy. Statystyki wskazują jednak na coś zupełnie odwrotnego – zjawisko bezdomności nie maleje, a wręcz pojawia się coraz więcej wyzwań. Rozmawiamy o tym z Natalią Karolak, specjalistką w zakresie weterynarii i bezdomności zwierząt, koordynatorką projektu Karmimy Psiaki w Fundacji Sarigato.
undefined