29.03.2021
Czy da się zaradzić dyskopatii u psów?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dyskopatia zwana również porażeniem jamniczym to jedno z najczęściej spotykanych schorzeń układu kostno-szkieletowego u psów. By uniknąć rozwoju choroby, ważne jest postawienie diagnozy oraz rozpoczęcie prawidłowego leczenia.
W artykule podpowiadamy jak zaradzić schorzeniu, tak aby Wasz pupil wrócił do pełni sił.
Dyskopatia u psów — jak się objawia?
Jest to schorzenie kręgosłupa, które spowodowane zostać może przez wypadnięcie lub wysunięcie się dysków do kanału kręgowego. Wynikiem jest silny ból w okolicy kręgosłupa lub początkowe objawy porażenia kończyn, lub niedowłady.
Zazwyczaj kiedy dochodzi do uszkodzenia odcinka lędźwiowo-krzyżowego, początkowym objawem jest ból kręgosłupa. Przekłada się to na zachowanie psa; jest osowiały, niechętnie podejmuje się aktywności, traci apetyt i podkula ogon. Kolejnym rozwojem schorzenia jest paraliż kończyn lub ich niedowład, co może prowadzić do poważnych powikłań. Inne objawy zauważalne są kiedy mówimy o wypadnięciu dysku w odcinku szyjnym. Pojawia się wtedy sztywność karku, nisko opuszczona głowa, przykurcz mięśni szyi. Dodatkowo pies także jest osowiały i nie odczuwa pragnienia, ani głodu. Jeśli zauważysz, któryś z objawów u swojego psa, niezwłocznie udaj się do weterynarza, który podejmie właściwe kroki.
Jak zaradzić dyskopatii?
Przede wszystkim musisz pamiętać, że dyskopatia może wystąpić u Twojego psa w każdym wieku. Wpływ na pojawienie się schorzenia może mieć słaba kondycja psa, starość lub prodyspozycje wynikające z rasy — spotyka to m.in. psy rasy jamnik, pekińczyk, pudel miniaturowy, beagle czy shih tzu. W zapobieganiu pojawienia się dyskopatii ważne jest, aby zadbać odpowiednio o aktywność psa. Pupil powinien zachować odpowiednią wagę ciała — otyłość wpływa na obciążenie kręgosłupa, a co za tym idzie większą szansę na wystąpienie schorzenia.
Jeśli jednak choroba pojawiła się u Twojego psa — niezwłoczna jest wizyta u specjalisty. To on zdecyduje czy konieczna jest operacja, czy wystarczy fizjoterapia, ograniczenie ruchu oraz lekarstwo. Każde z tych działań na pewno pozwoli poczuć Twojemu pupilowi ulgę, a co za tym idzie powrót do normalnego funkcjonowania.
Jeśli poszukujesz specjalisty, sprawdź: https://www.klinikadlazwierzat.pl/uslugi/neurochirurgia/.
W przypadku pojawienia się objawów dyskopatii najważniejszy jest czas reakcji oraz podjęcie odpowiedniego leczenia. W tym przypadku niezwłocznie udaj się do weterynarza, który zadba o Twojego pupila i zapewni mu szybki powrót do zdrowia. Po przebytym leczeniu pamiętaj o wprowadzeniu wszelkich zaleceń oraz zadbaj o prawidłowa dietę psa.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Masz dojrzałego psa? Koniecznie zadbaj o jego zdrowie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiaki, które ukończyły 7 lat, potrzebują specjalnej troski. Jak sprawić, by jak najdłużej cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją?
undefined
24.03.2025
Czy twój pies się stresuje? Poznaj sygnały, które o tym świadczą
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy w stresujących sytuacjach często mają widoczne białka oczu, spięte mięśnie; mogą nerwowo dyszeć, odwracać głowę. Po czym jeszcze poznać, że twój pies się stresuje?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined