15.07.2024
7 ciekawych pomysłów na zabawy w domu z psem
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy potrzebują zabaw i ćwiczeń zawsze, bez względu na pogodę, porę dnia czy na przykład twoją chorobę. Są jednak sposoby, by potrzeby te zrealizować również w domu – oto kilka pomysłów, które możesz wykorzystać.
fot. Shutterstock
Pies zawsze potrzebuje stymulacji intelektualnej i ruchowej, chociaż my nie zawsze możemy wyjść z domu. Czym wtedy psa zająć? Jakie zabawy z psem w domu można praktykować? Oto siedem pomysłów na urozmaicenie wspólnego czasu w domu!
1. Zabawki z jedzeniem
Zabawki takie jak na przykład kong, z których pies może wyciągnąć coś pysznego, to idealny pomysł dla nudzącego się psa. Jeśli twój pupil ma tendencję do nadwagi, zabawkę wypełnij porcją jedzenia, którą i tak by dostał, nie dostarczając mu w ten sposób dodatkowych kalorii.
Jeśli nie chcesz lub nie możesz zainwestować w inteligentne zabawki, spróbuj sam taką stworzyć – umieszczając smakołyki w zaklejonym pudełku po butach albo chowając je w odkręconej, plastikowej butelce po wodzie.
2. Polowanie na posiłek
Gdy stawiasz przed psem miskę z jedzeniem, prawdopodobnie po 20 sekundach nic już w niej nie ma, a pies patrzy na ciebie z wyrzutem…
Spróbuj zająć go tą czynnością nieco dłużej – w kilku miejscach mieszkania porozkładaj garście karmy tak, aby pies łatwo mógł je znaleźć, ale by jednak wymagało to od niego nieco wysiłku. Przy kolejnym razie znajdź trudniejsze miejsca, by upolowanie jedzenia nie było takie proste.
3. Szarpanie i turlanie
Wbrew pozorom zabawa w szarpanie sznurka nie wymaga dużo miejsca. Ten sam sznurek – czy też dużą piłkę – możesz też psu turlać. To po pierwsze bezpieczna wersja zabawy w aportowanie, a po drugie nie grozi zbiciem szyby czy stłuczeniem cennych bibelotów.
4. Nauka nowych komend
Uczenie psa nowych rzeczy sprawia, że jego mózg musi intensywnie pracować – a myślenie męczy bardziej niż na przykład bieganie za piłką. Nawet krótką sesją szkoleniową łatwo psa zmęczysz, a przy okazji wzmocnisz swoją relację z nim.
5. Spotkanie towarzyskie
Jeśli twój pupil ma ulubionego towarzysza zabaw, zorganizuj spotkanie z nim w domu – na przykład wtedy, gdy jesteś chory i nie możesz wyjść na zewnątrz. Upewnij się jednak, że twój pies nie ma nic przeciwko odwiedzinom innych czworonogów.
Zanim wpuścisz do domu znajomego psa, pochowaj wszystkie zabawki i miski, by nie było powodów do kłótni.
6. Zabawa w chowanego
Znajdowanie członków rodziny to dla psa świetny trening umysłu. Do zabawy zaangażuj wszystkich domowników – nich każdy schowa się w nietypowe miejsce (pod łóżko, za szafę) i zawoła psa.
Jeśli psu uda się znaleźć daną osobę, ta nagradza go smakołykiem i daje znak kolejnej osobie, by wołała zwierzaka.
7. Zabawy węchowe
Przeprowadzenie zabawy węchowej w domu wcale nie jest trudne i nie potrzebujesz do tego specjalnych gadżetów. Wystarczy świeczka zapachowa lub torebka aromatycznej herbaty. Zostaw psa w jednym pomieszczeniu, poproś, aby poczekał i w innym pokoju schowaj pachnący przedmiot.
Początkowo pies po usłyszeniu „szukaj!” może nie wiedzieć, o co chodzi, ale gdy napotka herbatę lub świeczkę i zostanie za to sowicie nagrodzony, szybko zorientuje się, na czym polega zabawa.
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined