22.07.2018
Wyjazd z psem nad wodę. Jak zadbać o bezpieczeństwo pupila?
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mamy teraz sporo okazji, by nasz pupil mógł zażyć kąpieli. Jak zadbać o jego bezpieczeństwo, nie zabierając przy tym frajdy ani psu, ani sobie?
fot. Shutterstock
Planujesz wakacje z psem nad morzem, a może wyjazd na żagle na Mazury? Nieważne, gdzie się wybierzecie, natomiast ważne jest to, aby zapewnić pupilowi bezpieczeństwo. Większość psów potrafi pływać, jednak zdarzają się i takie, które wodę omijają szerokim łukiem. Bezpieczny wyjazd z psem nad wodę? To możliwe. Przeczytaj nasze wskazówki, dzięki którym unikniesz nieszczęścia.
1. Ochrona przed słońcem
Na przegrzanie najbardziej narażone są psy bezwłose, ale też te o jasnej sierści i z różowym nosem. Szczególnie nad wodą o porażenie słoneczne nietrudno, dlatego odpoczynek w zacienionym miejscu dobrze jest zapewnić nie tylko dzieciom, ale i właśnie psom.
2. Wracanie na wołanie
Upewnij się, że twój pies bezwzględnie wraca na wołanie. To koniecznie, jeśli chcesz spuścić go ze smyczy w pobliżu zbiornika wodnego – choćby to był najpłytszy staw w okolicy. Woda jest nieprzewidywalna, a i psiak może oddalić się za daleko od brzegu – musisz mieć pewność, że zawsze, gdy go zawołasz, wróci do ciebie bez zbędnej zwłoki.
3. Woda do picia
Słońce, piasek i słona woda, czyli nadmorski raj, może okazać się ryzykowny – gdy pies zapragnie pić wodę, ale tę z morza, a ty zapomnisz o misce ze słodką wodą do picia. Woda morska może spowodować, że pies się odwodni i zacznie wymiotować. Jak zniechęcić pupila do jej spożywania? Gdy widzisz, że zabiera się za picie słonej wody, zawołaj go, nagródź, i zaproponuj świeżą, zimną, słodką wodę. Aby po nadmorskich harcach futro i skóra pupila nie były wysuszone, koniecznie opłucz go słodką wodą – będzie wyglądał zdrowo i miał lśniącą sierść.
4. Z psem nad wodę, czyli bezpieczne wyjście
Bezpieczeństwo nad wodą to nie tylko pływanie, ale też… wychodzenie z morza czy jeziora. O ile wyjście z morza jest zazwyczaj łagodne, o tyle nad jeziorem czy rzeką bywa różnie. Pokaż psu miejsce, w którym można bezpiecznie wejść do zbiornika wodnego i stój tam, gdy wołasz psa do siebie. Niech wie, że w każdej chwili może szybko znaleźć się na lądzie, gdy zajdzie taka potrzeba.
5. Umiejętność pływania
To wcale nie jest takie oczywiste – nie wszystkie psy umieją pływać. Niektóre potrafią robić to od szczeniaka same z siebie, inne od wody wręcz uciekają. Zanim zaczniesz zachęcać niechętnego temu psa do wejścia do wody, upewnij się, że nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań. Gdy wypuścicie się już na naprawdę głęboką wodę, miej pewność, że twój zwierzak dobrze się czuje i nie ma problemu z poruszaniem się.
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined