22.12.2017
Wychudzony pies. Jak go karmić?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeśli wychudzony pies to nasz podopieczny, powinniśmy specjalnie go karmić. Tylko jak?
fot. Shutterstock
Nim zmienimy dietę naszego zwierzaka, musimy sprawdzić, czy jest on rzeczywiście zbyt chudy. Wypróbowana metoda polega na określeniu grubości podskórnej tkanki tłuszczowej na żebrach psa. Nie powinna być ona wprawdzie większa niż 5 mm, ale nie może też być tak, że psu spod skóry sterczą żebra. Jeśli tak jest, możemy powiedzieć, że jest to wychudzony pies.
Poza tym należy sprawdzić, czy waży tyle, ile powinien (patrz ramka). Oceniając prawidłowość wagi, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników: typ budowy (nawet w obrębie jednego miotu trafiają się szczenięta mniejsze i większe), płeć (z reguły suki są drobniejszej budowy niż samce), wiek (młodsze osobniki ważą mniej, starsze – więcej), stan zdrowia (brak apetytu i utrata wagi towarzyszą prawie każdej chorobie).
Jeśli lekarz wykluczy chorobę, trzeba się zastanowić, czy dieta zwierzaka jest prawidłowa. Posiłków przygotowywanych samodzielnie w domu nie jesteśmy w stanie prawidłowo zbilansować pod względem zawartości białka, tłuszczu, węglowodanów, mikro- i makroelementów, witamin, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych itd. Dlatego warto przyzwyczaić psa do suchej karmy. Istotne jest dobranie jej pod względem smakowym – psy też mają swoje upodobania.
Co 4-6 tygodni należy zmieniać rodzaj podawanej karmy. Chodzi o to, aby nie było monodiety – zarówno pod względem smakowym, jak i wartościowym. Przejście z dotychczasowej karmy na inną powinno się odbywać płynnie (mieszamy z sobą starą i nową, stopniowo tej pierwszej zostawiamy coraz mniej). Uchroni to psa przed niestrawnością, czego następstwem mogą być wymioty, biegunki, utrata apetytu, a w konsekwencji – spadek wagi.
Zdarzają się psy „terroryści”, które niejedzeniem chcą wymusić na właścicielach ulubiony, ale niekonieczne zdrowy kąsek. Nie należy jednak ulegać takiemu szantażowi.
Prawidłowa waga niektórych ras psów
- beagle – 8-14 kg
- bernardyn – 50-90 kg
- bokser – 25-32 kg
- bulterier – 24-30 kg
- chihuahua – 1-3 kg
- chiński grzywacz – 2-5 kg
- chow-chow – 20-32 kg
- doberman – 30-40 kg
- dog niemiecki – 45-55 kg
- golden retriever – 27-36 kg
- jamnik – do 9 kg
- jamnik miniaturowy – 4-5 kg
- labrador retriever – 25-34 kg
- mops – 6-8 kg
- owczarek niemiecki – 34-43 kg
- rottweiler – 41-50 kg
- shar pei – 16-20 kg
- shih tzu – 4-8 kg
- siberian husky – 16-27 kg
- sznaucer olbrzym – 32-35 kg
- sznaucer średni – 14-20 kg
- west highland white terrier – 7-10 kg
- wyżeł weimarski – 30-40 kg
- yorkshire terrier – 2-3 kg
Autor: Artur Dobrzyński
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined