03.12.2018
Wszoły u psa. Jak się ich pozbyć?
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jeśli w sierści pupila podczas głaskania zauważysz brązowoszare pajączki, to znaczy, że zwierzak złapał wszoły. Wszoły u psa nie stanowią takiego zagrożenia jak na przykład kleszcze, ale trzeba się ich szybko pozbyć, żeby oszczędzić pupilowi nieprzyjemnych doznań.
fot. Shutterstock
Długowłosa suczka Frola jednej z naszych znajomych zaczęła się ostatnio bardzo drapać. Ela myślała, że jej podopieczna złapała gdzieś pchły albo wszy, ale okazało się, że to wszoły. Nigdy o nich wcześniej nie słyszała. Rzeczywiście, wszoły u psa są często mylone z wszami, a nawet pchłami. Z wszami są spokrewnione, ale wszoły odróżniają się tym, że żywią się nie tylko krwią czworonoga, ale przede wszystkim jego sierścią i obumarłymi komórkami skóry. Jeśli sierść jest długa i gęsta, stanowi idealne siedlisko dla wszołów, więc nic dziwnego, że zaatakowały długowłosą Frolę.
U psów i kotów wszoły wywołują tzw. łupież wędrujący (nadmierne złuszczanie się naskórka), pojawiający się w różnych miejscach, oraz świąd. Powodują też uszkodzenia okrywy włosowej (wyłysienia) i nienaturalne miejscowe zgrubienia skóry. Trzeba pamiętać, że wszoły mogą przenosić tasiemca psiego (Dipylidium caninum), którym może zarazić się też człowiek. Natomiast same wszoły na człowieka nie przejdą, bo nie przemieszczają się między gatunkami.
Wszoły u psa. Jak pies się zaraża?
Wszoł psi zwany też sierścieniem psim (trichodectes canis) może osiągnąć rozmiary do około 2 mm. To owad bezskrzydły, więc żeby doszło do zarażenia tym pasożytem, musi nastąpić bliski kontakt z innym zwierzakiem, który ma wszoły. Zwykle są to psy bezpańskie, zaniedbane, ale także starsze, które podupadły na zdrowiu. Jeśli więc nasz pupil bawi się intensywnie z takimi zwierzakami, wszoły mogą się na niego przenieść.
Wszoły u psa. Co wskazuje na ich obecność?
Naszą uwagę powinno zwrócić to, że pies zaczyna się nadmiernie drapać, lizać, podgryzać i otrzepywać. Podczas głaskania czy wyczesywania możemy zauważyć na sierści brązowoszare pajączki. Zwykle pojawiają się w okolicach ogona, na grzbiecie, szyi, łopatkach, przedpiersiu oraz uszach. Jednak barwa wszołów sprawia, że czasem trudno je dostrzec.
Wszoły u psa. Jak się ich pozbyć?
Gdy pies zacznie się zachowywać w nietypowy sposób, po pomoc zwróćmy się do lekarza weterynarii, który wskaże preparat typu spot-on lub obrożę, które pomogą zwalczyć pasożyty. Po zastosowaniu preparatów ważne jest regularne wyczesywanie psa grzebieniem z bardzo wąskim rozstawem zębów, by usunąć jaja pasożyta. Ponieważ wszoły przeżywają na żywicielu do kilku miesięcy, a poza nim kilka dni, koniecznie zadbajmy o oczyszczenie legowiska pupila i miejsc, w których często przebywa.
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined