08.03.2017
Wiosenne niebezpieczeństwa
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wiosną nie można zapominać o niebezpieczeństwach, które czyhają na naszych pupili.
fot. Shutterstock
Kłosy zbóż i wysokie trawy, które po zimie pojawiają się w ogromnych ilościach, bywają bardzo ostre. Ludziom nietrudno przeciąć sobie nimi skórę – równie łatwo pies może się nabawić ran na brzuchu. Wąsy kłosów często przyczepiają się do sierści, a stamtąd mogą trafić do nosa, ucha czy rozciąć skórę między palcami. Efektem jest nie tylko dyskomfort, który odczuwa pupil, ale też krwawienie, zakażenie, a w przypadku połknięcia ościstego kłosa – obrzęk i infekcja gardła.
Zabawy w ogrodzie też trzeba mieć pod kontrolą. Co najbardziej zagraża w nim psu? Środki przeciw ślimakom, których spożycie przez psy może się skończyć śmiercią. Równie niebezpieczne są trutki na szczury i myszy, które też stosuje się czasem o tej porze roku.
Nawozy używane do roślin stanowią zagrożenie, nawet jeśli są organiczne. Często smaczne dla psów, bo słodkawe, powodują wymioty, biegunkę i zapalenie trzustki. Uważać trzeba też w domu – czasem rośliny doniczkowe podlewamy wodą z odżywką, co powoduje, że i ziemia, i kwiaty oraz liście tych roślin są dla zwierząt trujące.
Niektóre kwiaty, które sadzisz w domu czy w ogrodzie, a nawet stawiasz w wazonie, są trujące dla psów i kotów. Chodzi tu o azalie, chryzantemy, żonkile, rododendrony, tulipany i palmy sagowe. Spożycie ich przez czworonogi może się skończyć niewydolnością nerek. Galeria zdjęć trujących roślin znajduje się tutaj.
Kleszcze – to największe zagrożenie, które czyha na psy i koty nie tylko na łąkach czy w lasach, ale też w parkach i ogródkach dużych miast. Nigdy nie zapominajmy zabezpieczać przed tymi pasożytami nasze czworonogi!
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Masz dojrzałego psa? Koniecznie zadbaj o jego zdrowie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiaki, które ukończyły 7 lat, potrzebują specjalnej troski. Jak sprawić, by jak najdłużej cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją?
undefined
24.03.2025
Czy twój pies się stresuje? Poznaj sygnały, które o tym świadczą
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy w stresujących sytuacjach często mają widoczne białka oczu, spięte mięśnie; mogą nerwowo dyszeć, odwracać głowę. Po czym jeszcze poznać, że twój pies się stresuje?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined