30.11.2017
Trzecia powieka u psa – choroby oczu
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Kłopoty z oczami często bywają następstwem zapalenia grudek trzeciej powieki. Trzecia powieka powiększa się, zaczerwienia, rozpulchnia i nasuwa się coraz bardziej na gałkę oczną.
fot. Shutterstock
Trzecia powieka u psa to dolno-pośrodkowy fałd spojówki. Usuwa ona zanieczyszczenia i rozprowadza film łzowy.
Trzecia powieka – grudkowe zapalenie
Grudkowe zapalenie trzeciej powieki jest wywołane przez infekcję bakteryjną, która powoduje powiększenie grudek chłonnych. Grudki chłonne są umiejscowione po wewnętrznej stronie trzeciej powieki.
Jest to choroba, która często dotyka labradory. Schorzenie często jest ignorowane nie tylko przez właścicieli, ale także prze lekarzy weterynarii.
Czy można uniknąć usunięcia trzeciej powieki?
Kłopoty z oczami często bywają następstwem zapalenia grudek trzeciej powieki. Zwykle dotyczy to psów między 6. a 18. miesiącem życia i częściej ras dużych niż małych. Trzecia powieka, nazywana także migotką, to półksiężycowaty twór znajdujący się w wewnętrznym kąciku oka.
Od przylegającej do gałki ocznej strony trzeciej powieki znajdują się grudki chłonne odpowiedzialne za funkcje obronne. Jeśli pojawi się stan zapalny, znacznie się powiększają, twardnieją i przy każdym ruchu oka silnie je drażnią. Trzecia powieka powiększa się, zaczerwienia, rozpulchnia i nasuwa się coraz bardziej na gałkę oczną. Pojawia się wyciek – czasem śluzowo-ropny – z worka spojówkowego. Pies czuje silny dyskomfort, swędzenie i ból.
Grudkowe zapalenie trzeciej powieki wymaga leczenia farmakologicznego, a w niektórych przypadkach zabiegu chirurgicznego. Rzadko można mu pomóc, podając odpowiednie leki. Jedynym wyjściem jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym zeskrobanie zmienionych grudek chłonnych. Możliwe jest też wykonanie zabiegu kriodestrukcji, czyli wymrażania grudek ciekłym azotem.
Autor: Artur Dobrzyński
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined