20.01.2009
Trujące rośliny
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mój szczeniak nadgryzł liść draceny - czy to mu czymś grozi?
fot.Shutterstock
Wiele roślin zawiera toksyczne substancje. Niektóre są silnymi truciznami, inne mogą być groźne dopiero w większej dawce. Najbardziej niebezpieczne są rośliny zawierające substancje upośledzające funkcjonowanie serca, wątroby czy nerek. Należą do nich m.in. zawierające glikozydy nasercowe: oleander, naparstnica purpurowa i konwalia majowa. W niektórych przypadkach toksyczna jest cała roślina, w innych – tylko jej określona część. Bywa, że toksyny znajdują się w roślinie tylko w określonym czasie, np. w niedojrzałych owocach.
Wiele roślin zawiera substancje, które podrażniąją błony śluzowe i skórę, czego efektem może być poparzenie pyszczka i dróg pokarmowych. Wrażliwość na toksyny zależy od gatunku zwierzęcia i właściwości osobniczych. Na wiele trucizn bardziej wrażliwe są koty niż psy, np. tylko u nich stwierdzono zatrucia liliami. Niektóre rośliny, np. dracena, wywołują u kotów poważniejsze objawy niż u psów. Koty częściej ulegają zatruciom, bo lubią podskubywać rośliny. Dorosłym psom zdarza się to znacznie rzadziej, na zatrucia narażone są przede wszystkim szczeniaki w okresie wymiany zębów.
Wiele toksyn roślinnych nie daje objawów od razu, lecz dopiero po pewnym czasie, gdy dojdzie do ich akumulacji w organizmie. Bywa, że zdrowy kot nagle zaczyna źle się czuć, a badania wykazują nieodwracalne uszkodzenie wątroby i nerek. Na szczęście przypadki śmiertelne nie są częste, lepiej jednak zapobiegać niż narażać zwierzaka na przykrą niedyspozycję.
Jakie rośliny trują:
- Doniczkowe Amarylis, azalia, difenbachia, dracena, filodendron, fiołek alpejski, gwiazda betlejemska, jemioła, jukka, kroton, sanseweria, skrzydłokwiat, szeflera
- Polne i ogrodowe Bez czarny, bukszpan, cis, groszek, hortensja, irys, kasztanowiec, łubin, mak, pierwiosnek, rabarbar, szparag, tulipan
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Masz dojrzałego psa? Koniecznie zadbaj o jego zdrowie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiaki, które ukończyły 7 lat, potrzebują specjalnej troski. Jak sprawić, by jak najdłużej cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją?
undefined
24.03.2025
Czy twój pies się stresuje? Poznaj sygnały, które o tym świadczą
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy w stresujących sytuacjach często mają widoczne białka oczu, spięte mięśnie; mogą nerwowo dyszeć, odwracać głowę. Po czym jeszcze poznać, że twój pies się stresuje?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined