09.06.2021
Szczaw dla psa. Czy pies może jeść szczaw?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Szczaw to roślina o wielu prozdrowotnych właściwościach… Jednak nie powinna znaleźć się w diecie domowych czworonogów. Czemu pies nie może jeść szczawiu?
fot. Shutterstock
Szczaw to roślina, którą można spotkać zarówno rosnącą dziko na łąkach, jak i kupić na bazarze lub targach ze zdrową żywnością. Można ją także z powodzeniem uprawiać w ogrodzie. Jej liście stanowią podstawę do przyrządzenia specyficznej w smaku zupy szczawiowej… Ale nie tylko! Jakie właściwości ma szczaw i czy można podać go także psu?
Co zawiera szczaw?
Liście szczawiu charakteryzują się kwaśnym smakiem, dzięki czemu stanowią ciekawy dodatek do wielu dań i sałatek. Mają także wiele prozdrowotnych właściwości. Zawarte w nich przeciwutleniacze zwalczają niebezpieczne wolne rodniki, a garbniki i flawonoidy łagodzą problemy żołądkowe i wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn. Zielone liście zawierają także wiele substancji o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym. Szczaw jest także dobrym źródłem witaminy A, witaminy C, magnezu, miedzi, żelaza i manganu. Napar ze szczawiu spożywany regularnie potrafi obniżyć ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i łagodzi wzdęcia. Oprócz dobroczynnych substancji liście szczawiu zawierają także dużo kwasu szczawiowego, przez co nie są zalecane dla osób cierpiących na choroby układu moczowego, reumatyzm i osteoporozę. Spożycie zbyt dużej ilości szczawiu może prowadzić także do uszkodzenia wątroby i przewodu pokarmowego. Czy domowe czworonogi mogą jeść szczaw?
Czy pies może jeść szczaw?
Szczaw znalazł się na liście roślin toksycznych zarówno dla psów, jak i kotów. Zjedzenie niewielkiej ilości zielonych liści tej rośliny zazwyczaj poskutkuje jedynie niewielkim rozstrojem żołądka (biegunka, wymioty). Jednak większa dawka szczawiu może wywołać u psa o wiele poważniejsze problemy. Do objawów zatrucia szczawiem należą między innymi apatia, drgawki, ciężkie dyszenie i zaburzenia pracy nerek. Za toksyczność szczawiu dla psów odpowiada wysoka zawartość rozpuszczalnych szczawianów, które ograniczają wchłanianie wapnia z pokarmu i odkładają się w nerkach zwierzęcia w postaci kamieni szczawianowych. Dlatego jeśli pies naje się szczawiu, należy jak najszybciej zabrać go do weterynarza! Jeśli chcemy uprawiać szczaw w przydomowym ogródku, powinniśmy zabezpieczyć go przed zwierzakiem, na przykład stawiając ogrodzenie.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined