Suplementy na stawy dla psów. Jak działają i co zawierają?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Suplementy na stawy dla psów mogą mieć formę tabletek, proszku lub płynu. Co powinny zawierać suplementy na stawy, by naprawdę działały?
fot. Shutterstock
Suplementy na stawy to jedne z najpopularniejszych dodatków podawanych psu jako uzupełnienie codziennej diety. Zawarte w tych suplementach składniki mogą poprawiać ruchomość i nawilżenie stawów psa, zmniejszać dolegliwości bólowe przy poruszaniu się i zapobiegać przeróżnym kontuzjom. Kiedy stosować suplementy na stawy dla psów i jakie składniki powinien zawierać dobry suplement?
Suplementy na stawy dla psów – kiedy warto je podawać?
Suplementy na stawy powinny znaleźć się w diecie przede wszystkim tych psów, które cierpią na różne choroby ortopedyczne i urazy. Wskazaniem do podawania psu takich suplementów będą między innymi takie dolegliwości, jak:
- dysplazja stawu biodrowego,
- dysplazja łokci,
- spondyloza kręgosłupa,
- stany zwyrodnieniowe stawów,
- wypadająca rzepka,
- zerwanie więzadła krzyżowego.
Oczywiście same suplementy nie wystarczą – psy z problemami ortopedycznymi wymagać będą odpowiedniego leczenia, rehabilitacji, a nawet przeprowadzenia operacji chirurgicznej. Jednak suplementacja substancji chroniących stawy może spowolnić postęp choroby i zmniejszyć jej objawy.
Suplementy dla psów starszych i otyłych
Suplementy zawierające substancje poprawiające funkcjonowanie stawów można podawać także psom starszym, gdyż wielu psich seniorów cierpi na różne problemy ortopedyczne, nawet jeśli na co dzień nie widać u nich żadnych oznak bólu czy dyskomfortu podczas ruchu. Również psy z nadwagą i otyłością mogą potrzebować tego typu suplementów – ich stawy narażone są na zwyrodnienia ze względu na duże obciążenie.
Suplementy dla psów sportowych
Takie wsparcie dla układu ruchu przydatne jest także w przypadku psów sportowych. Psiaki trenujące obedience, agility, frisbee czy nawet rally-o skaczą, zrywają się do biegu i pędzą często z zawrotną prędkością, przez co narażone są na przeciążenia stawów. Profilaktyczne podawanie im suplementów na stawy pomoże wzmocnić ich układ ruchu i zmniejszyć ryzyko urazów. Dlatego w wielu suplementach dla psów sportowych znajdują się większe lub mniejsze dawki substancji chroniących stawy.
Suplementy dla szczeniąt
Niektórzy hodowcy zalecają, by suplementy na stawy podawać także szczeniętom ras dużych i olbrzymich. Układ ruchu szybko rosnących szczeniąt narażony jest bowiem na duże przeciążenia – szczególnie gdy szczeniak uwielbia bawić się i skakać. Podawanie suplementów chroniących stawy szczeniakom może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób ortopedycznych w późniejszym wieku. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie suplementy będą dobrze wpływać na rozwój rosnącego organizmu – przedawkowanie niektórych składników jest równie groźne, co ich niedobór. Uważać należy szczególnie z preparatami zawierającymi wapń!
Co zawierają suplementy na stawy?
Suplementy na stawy dla psów mogą mieć postać jednoskładnikowych preparatów lub gotowych mieszanek złożonych z kilku substancji. W skład takich suplementów wchodzą najczęściej chondroityna, glukozamina, MSM, kwas hialuronowy, kwasy tłuszczowe omega-3 i witamina C. Jak działają te substancje?
Chondroityna i glukozamina
Chondroityna i glukozamina, zwane chondroprotetykami, znajdują się w składzie niemal każdego suplementu na stawy. Można je znaleźć także w wielu karmach dla psów ras dużych i olbrzymich. Ich suplementacja pomaga w odbudowie chrząstek i wydzielaniu mazi stawowej, zwiększa zakres ruchu kończyn i elastyczność stawów, a także zmniejsza ich bolesność i ogranicza stany zapalne. Chondroityna zawarta w suplementach pochodzi zazwyczaj z chrząstek wołowych lub rybich, natomiast źródłem glukozaminy są najczęściej muszle małż i pancerze skorupiaków. W suplementach na stawy substancje te występują zazwyczaj pod postacią siarczanu chondroityny i siarczanu lub chlorowodorku glukozaminy.
MSM
MSM, czyli metylosulfonylometan lub siarka organiczna, to substancja stosowana w celu suplementacji siarki. Substancja ta jest niezbędna do tworzenia między innymi kolagenu, który wchodzi w skład skóry, włosów, a także chrząstek stawowych. Stosowane razem z glukozaminą i chondroityną MSM pomaga w odbudowie stawów, ogranicza dolegliwości bólowe i stany zapalne w obrębie układu ruchu. Wspomaga także oczyszczanie organizmu z toksyn, wspomaga pracę mięśni i poprawia odporność organizmu.
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy (HA) to organiczny związek z grupy glikozaminoglikanów. Zapewnia on elastyczność i prawidłowe nawilżenie skóry. Jest także składnikiem mazi stawowej i odpowiada za rozprowadzanie w stawach składników odżywczych dla chrząstek. Chroni także chondrocyty przed zgniataniem. Wraz ze starzeniem się organizmu przestaje on produkować wystarczającą ilość kwasu hialuronowego. Efektem tego jest starzenie się skóry i zwiększone tarcie w obrębie stawów. HA może być suplementowane doustnie lub w postaci zastrzyków dostawowych.
Witamina C
Organizm psa potrafi sam wytwarzać witaminę C potrzebną mu do prawidłowego funkcjonowania. Ilości te nie zawsze są jednak wystarczające, dlatego w przypadku psów z dolegliwościami ortopedycznymi zaleca się jej dodatkową suplementację. Witamina C poprawia wchłanianie i wykorzystanie przez organizm zawartych w suplementach na stawy chondroprotetyków i uczestniczy w syntezie kolagenu budującego stawy.
Kwasy tłuszczowe omega-3
Kwasy tłuszczowe omega-3 znane są ze swoich przeciwzapalnych właściwości, a ich suplementacja potrafi zmniejszyć dolegliwości bólowe związane z chorobą zwyrodnieniową stawów. Dzięki suplementacji omega-3 na przykład w formie oleju z łososia wzrosnąć może sprawność psa, ruchomość jego stawów i chęć do aktywności.
Jakie suplementy na stawy wybrać?
Suplementy na stawy dla psów mogą mieć różną zawartość poszczególnych substancji, dawkowanie i cenę. Można je także kupić pod wieloma postaciami – w formie tabletek na stawy, proszków, płynów czy przysmaków wzbogaconych o MSM lub glukozaminę. Wybierając suplementy na stawy dla psa, warto więc zwrócić uwagę na sposób, w jaki chcemy je podawać i w jaki pies najchętniej je przyjmie. Na szczęście wiele preparatów na stawy dla psów jest chętnie jedzonych przez zwierzaki.
Przed rozpoczęciem podawania psu suplementów na stawy powinniśmy skonsultować się z weterynarzem i dokładnie przeczytać etykietę opakowania. Dowiemy się z niej, jak prawidłowo dawkować dany preparat i jak długo możemy go podawać.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined