15.09.2021
Rukola dla psa. Czy pies może jeść rukolę?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Aromatyczna i zdrowa rukola może znaleźć się w diecie psa. Pod warunkiem że nasz pupil jest zdrowy, a liście ugotujemy na parze!
fot. Shutterstock
Zielone liście rukoli o charakterystycznym smaku i kształcie to doskonały dodatek do sałatek i kanapek. Rukola może znaleźć się także w diecie psa. Dzięki zawartości cennych witamin i składników mineralnych warzywo to stanowi bowiem wyjątkowo zdrowe uzupełnienie diety BARF lub gotowanych posiłków. Jednak by ta bliska krewna kapusty nie zaszkodziła domowemu czworonogowi, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach…
Co zawiera rukola?
Rokietta siewna, zwana też rukolą, to roślina należąca do rodziny kapustowatych. Jej ciemnozielone liście zawierają jedynie 25 kcal / 100 g, około 1,6% błonnika i 2,6% białka. Są dobrym źródłem cennych składników odżywczych – witaminy A (w szczególności beta-karotenu), witaminy C, kwasu foliowego, wapnia, manganu i witaminy K. Dzięki tym składnikom spożywanie rukoli pomaga w walce z nowotworami, reguluje pracę przewodu pokarmowego, wspiera rozwój kości i korzystnie wpływa na wzrok oraz odporność organizmu. Niestety tak jak inne rośliny kapustowate, na przykład jarmuż, rukola zawiera goitrogeny – substancje antyodżywcze zmniejszające przyswajanie jodu znajdującego się w pożywieniu. Nadmierne spożycie tej rośliny może więc wywołać problemy zdrowotne u osób cierpiących na niedobory jodu. Jednak dodanie kilku liści do sałatki i kanapki nie wywoła żadnych niepożądanych efektów u zdrowych osób. Czy rukolą można poczęstować też domowego czworonoga?
Czy pies może jeść rukolę?
Liście tej rośliny nie są dla psa toksyczne, dlatego rukola może znaleźć się w diecie psa. Jednak ze względu na zawartość goitrogenów unikać powinny jej czworonogi cierpiące na niedoczynność tarczycy. Smak surowych liści rukoli prawdopodobnie nie przypadnie do gustu większości domowych czworonogów – zwierzaki te zazwyczaj niechętnie jedzą świeżą zieleninę. Niewielkie ilości liści rukoli mogą być natomiast okazjonalnie dodawane do gotowanych posiłków lub diety BARF jako składnik roślinnej mieszanki. Jednak chcąc podać psu rukolę, warto najpierw ją sparzyć, ugotować na parze lub w garnku wraz z innymi warzywami. Wszystkie rośliny krzyżowe i kapustne zawierają bowiem izotiocyjaniany, które mogą podrażnić żołądek psa i wywołać u niego silne wzdęcia. Ta szkodliwa substancja rozkłada się jednak pod wpływem wysokich temperatur.
Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined