01.02.2022
Jak karmić psa – podstawowe zasady żywienia psów
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Żywienie psa opiera się na dwóch aspektach. Liczy się właściwa dieta i częstotliwość karmienia. Poznaj najważniejsze zasady żywienia psów.
Żywienie psów ma ogromny wpływ na ich prawidłowy rozwój i zdrowie. Karmienie psa dorosłego, psa seniora, jak i szczeniaka, musi uwzględniać realne potrzeby zwierzęcia i jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Niemal każdy pies jest żarłokiem i potrafi zjeść więcej pokarmu, niż realnie potrzebuje. Absolutnie nie można do takiej sytuacji dopuszczać. Powinniśmy żywić psa zgodnie z zaleceniami, a także na bazie określonych indywidualnych potrzeb psa. Warto poznać podstawowe zasady żywienia psów.
Prawidłowe żywienie psa bez tajemnic
Żywienie psa możemy oprzeć na dwóch schematach karmienia. Z jednej strony mamy do czynienia z karmieniem odmierzonymi porcjami. Z drugiej zaś strony mamy karmienie do woli. Wersja pierwsza umożliwia pełną kontrolę ilości spożywanego pożywienia. W diecie psa znajdują się najlepiej dwa posiłki, które podajemy systematycznie. Powinny one pokryć dzienne zapotrzebowanie energetyczne oraz pokarmowe. Druga opcja to stały dostęp psa do pokarmu. Wtedy mamy do czynienia z kilkoma małymi posiłkami spożywanymi w ciągu dnia. Tu najlepiej stosować dobrej jakości gotową karmę suchą, charakteryzującą się małą wilgotnością, dostępną na stronie https://apetete.pl/karmy-suche-dla-psa.html.
Taka karma nie psuje się tak szybko, jak inne rodzaje karm. Sposób ten sprawdza się dla psów w okresie laktacji, jedzących wolno lub ciężko pracujących. Jeśli mówimy o żywieniu psów rosnących lub mających tendencję do tycia, nie jest do najlepsze rozwiązanie. Karmienie do woli nie wymaga specjalistycznej wiedzy, nie trzeba dokładnie określać ilości pokarmu. Przy takim żywieniu psa należy jednak pamiętać o zagrożeniach. Konsekwencją może być chorobliwa otyłość psów dorosłych. Z drugiej strony bardzo łatwo przeoczyć brak łaknienia, które sygnalizuje, że organizm psa nie funkcjonuje poprawnie i jest wynikiem występującego stanu chorobowego. Właśnie dlatego, w większości przypadków, lepiej sprawdza się podawanie odmierzonych porcji pokarmów.
Czym i w jakich godzinach najlepiej karmić psa?
Z jednej strony możemy postawić na gotowe produkty, a z drugiej rozważyć podawanie posiłków przygotowanych samodzielnie. Gotowa karma sucha i mokra to niesamowita wygoda, poczucie pewności i spore oszczędności w domowym budżecie. Mamy pewność, że obie karmy dostarczą naszemu pupilowi wszystkich składników odżywczych. Jeśli chodzi o pory podawaniu pokarmu , również liczy się tu regularność. Pupile mogą jeść swoje smakołyki razem z nami, o ile naszą dietę cechuje regularność. Zbyt późne pory karmienia mogą się skończyć nocnym spacerem, który nie zrozumie słowa nie. Będziemy zmuszeni grzecznie opuścić swoje łóżko, ubrać dresik i wyprowadzić psa. Z kolei, jeśli nakarmimy psa bardzo wcześnie rano, to do wieczora będzie on niesamowicie głodny. Przypadkowe godziny karmienia nie są rozwiązaniem, bowiem utrudniają pracę układu pokarmowego.
Zasady żywienia psów, czyli co warto wiedzieć?
Ważne, aby około godziny przed posiłkiem, a także po posiłku, pies nie był poddawany wysiłkowi fizycznemu. Pies, który dopiero co zjadł, a już musi biegać, jest narażony na skręt żołądka. Dorosłe psy karmimy dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Bardzo aktywne zwierzaki, aż cztery razy dziennie, ale mniejszą ilością pokarmu. Dieta szczeniąt i bardzo młodych psów może uwzględniać od czterech do sześciu posiłków. ,Nie karmimy psa na żądanie i ściśle pilnujemy regularności posiłków. Tych zasad nie możemy zaniedbywać.
Artykuł sponsorowany
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Masz dojrzałego psa? Koniecznie zadbaj o jego zdrowie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiaki, które ukończyły 7 lat, potrzebują specjalnej troski. Jak sprawić, by jak najdłużej cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją?
undefined
24.03.2025
Czy twój pies się stresuje? Poznaj sygnały, które o tym świadczą
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy w stresujących sytuacjach często mają widoczne białka oczu, spięte mięśnie; mogą nerwowo dyszeć, odwracać głowę. Po czym jeszcze poznać, że twój pies się stresuje?
undefined
28.11.2024
5 sposobów na psy, które nie lubią zostawać same w domu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pies, który piszczy, szczeka i niszczy pod nieobecność opiekunów, naprawdę cierpi i przeżywa to, że zostawiłeś go samego. Takim psom można – i trzeba – pomagać.
undefined