10.08.2018
Jak dbać o podłogi w domu, w którym mieszka pies?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mam psa, więc mam też w domu zniszczone i brudne podłogi – można się z tym pogodzić, ale czy trzeba?
fot. Shutterstock
Istnieją łatwe i tanie sposoby na czyste powierzchnie w mieszkaniu z czworonogiem. Nawet jeśli tobie na tym nie zależy, może to ucieszyć właściciela mieszkania (jeśli je wynajmujesz) lub przyszłego nabywcę, w razie gdybyś kiedyś chciał je sprzedać. Dowiedz się, jakie podłogi w domu, w którym mieszka pies, są najlepsze i jak zadbać o czyste powierzchnie w mieszkaniu.
Dywany, podłogi drewniane, linoleum czy terakota? Co wybrać?
Dywany lub wykładziny dywanowe
To najtrudniejsze powierzchnie do czyszczenia, bo plamy na długo w nich zostają, a w dodatku dywany pochłaniają też nie zawsze przyjemne zapachy.
Jak czyścić? Najlepiej spryskać wodą z sodą i odkurzyć. Przy poważniejszych zabrudzeniach nie obejdzie się bez użycia specjalnych środków (proszków czy pianek) do dywanów.
Jak chronić? Gdy twojemu psu zdarza się załatwiać w domu, jego ulubione miejsca przykryj plastikowymi, przezroczystymi matami – takimi, jakie w biurach kładzie się pod obrotowe krzesła. Może nie jest to zbyt estetyczne, ale na pewno ułatwi ci utrzymanie czystości.
Podłogi drewniane
Wszystko zależy od tego, czy twoje panele lub parkiet są lakierowane, czy nie. Te pierwsze łatwiej czyścić, bo plamy łatwo wytrzeć, gorzej z podłogą nielakierowaną – taka powierzchnia niestety łatwo się odbarwia.
Jak czyścić? Wypróbuj mieszankę wody z octem (w proporcji 3:1). Mocz lub inne ciecze najlepiej usuwaj od razu za pomocą gazet lub ręczników papierowych.
Jak chronić? Najlepiej polakierować, bo taką podłogę dużo łatwiej utrzymać w czystości. Jeśli nie możesz tego zrobić, od czasu do czasu przemyj ją środkiem do drewna, który konserwuje takie powierzchnie i utrudnia pochłanianie niechcianych cieczy.
Linoleum
To powierzchnia odporna na wilgoć i mocz. Sprawdza się szczególnie w wypadku szczeniąt i starszych psów, które mają problemy z trzymaniem moczu. Łatwo ją wytrzeć, nie pochłania też zapachów.
Jak czyścić? Ponieważ to odporna powierzchnia, nie wymaga użycia specjalnych środków. Warto jednak zmywać ją z brudu od razu, bo gdy zaschnie, jest dużo trudniej.
Jak chronić? Nie ma specjalnego sposobu, by ochronić linoleum.
Terakota
Może być naprawdę ładna i jest jednym z najlepszych materiałów, którymi można wyłożyć podłogę domu z czworonogiem. Jeśli obawiamy się, że pies może się ślizgać, warto wybrać gres. Problemem mogą być tylko przestrzenie między płytkami, które czasem się odbarwiają.
Jak czyścić? Gorącą wodą, ewentualnie z dodatkiem detergentu – może to być nawet płyn do naczyń.
Jak chronić? Warto uszczelnić fugi, które mogą być przepuszczać wodę (szczególnie, gdy terakota ma już kilka lat). Potraktowanie ich specjalnym preparatem utrudnia wilgoci dostanie się między płytki.
Jakie podłogi w domu, w którym mieszka pies?
Jak widać opcji jest wiele. Oczywiście każda powierzchnia ma swoje plusy i minusy. Najważniejsze to znaleźć idealne rozwiązanie dla siebie i oczywiście swojego psa.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined