09.06.2018
Pieski savoir-vivre. Co każdy pies umieć powinien?
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Co każdy dobrze wychowany pies umieć powinien? Oto krótkie wskazówki dla opiekunów czworonogów.
fot. Shutterstock
Zdarzyło ci się wstydzić za podopiecznego, bo skoczył na spotkanego na spacerze mężczyznę w garniturze (że też akurat musiało padać!), podbiegł do dziecka i polizał je po twarzy (ku przerażeniu rodziców malucha) lub obszczekał rowerzystów? Nie mówiąc już o tym, że spuszczony ze smyczy (na której tak bardzo ciągnie!) ucieka gdzie pieprz rośnie i nie sposób go przywołać… Jak więc z nim postępować, aby już nikt nie musiał się za niego wstydzić? Oto pieski savoir-vivre!
Zasady (savoir-vivre) to podstawa
Każdy pies wymaga od pierwszych dni pokazania, co wolno, a czego nie. Jasne określenie zasad i konsekwentne się ich trzymanie to podstawa, dzięki której zwierzak będzie wiedział, na co może sobie pozwolić, a ty w jego oczach będziesz pewnym siebie przewodnikiem. Dla psa nie ma bowiem nic gorszego niż zmieniający co chwila zdanie opiekun.
Jeśli więc ustalamy, że nie wolno psu wchodzić na łóżko i kanapę, to nie wolno – nigdy, pod żadnym pozorem. Ustalonych zasad powinna się też trzymać cała rodzina, bez wyjątków. Widzicie tu analogię do wychowywania dzieci?
Trudne dobrego początki
Nieważne, czy to twój pierwszy pies, czy kolejny ani czy to szczeniak, czy dorosły zwierzak. Każdemu czworonogowi trzeba poświęcić czas i energię, by nauczył się podstaw. I nie należy do nich np. podawanie łapy – owszem, to uroczy trik, ale nie przyda się tak, jak inne ważne, a równie proste komendy.
Savoir-vivre zacznij od nauczenia psa reagowania na imię oraz komend „siad”, „waruj” i „do mnie”. Te umiejętności mogą mu uratować życie – np. podczas spaceru, a także są punktem wyjścia do trudniejszych zadań. Na naukę poświęcaj 15 minut, i to codziennie (ewentualnie dwa razy dziennie, ale zadbaj o to, by jednorazowo nie ćwiczyć z psem dłużej, bo to go zniechęci). Powtarzanie czyni mistrza!
Nauka w domu lub szkole
Jeśli to twój pierwszy pies albo po prostu nie jesteś pewny swoich umiejętności trenerskich, zapisz się z nim do szkoły. Na zajęciach poznacie najważniejsze komendy, zwierzak nauczy się przebywać wśród innych psów i ludzi, a ty dowiesz się, jak sobie radzić z problemami. Zadbaj o to, by szkoła, do której traficie, była pozytywna – to znaczy by psiaki w zamian za dobrze wykonane zadania dostawały nagrody i pochwały.
Jeśli szkoleniowcy dopuszczają stosowanie kolczatek i łańcuszków zaciskowych, omiń tę szkołę szerokim łukiem. Jeśli nie wiesz, gdzie w twojej okolicy znajdują się godne polecenia szkoły, popytaj znajomych psiarzy, porozmawiaj z właścicielami psów spotykanymi na spacerze, poczytaj opinie w internecie.
Nie wszystko naraz
Zastanów się, czy znasz psa, o którym mógłbyś pomyśleć: „On jest naprawdę dobrze wychowany”. Jeśli należy do znajomych lub rodziny, poproś ich o wskazówki. Pamiętaj tylko, że nie sposób zmienić wszystkiego naraz. Ułóż więc listę priorytetów i po kolei rozwiązuj problemy. Być może przy okazji rozwiążesz takie, o których teraz nie myślałeś.
Jeśli więc pies zawsze próbował skakać na mijanych na spacerze ludzi, a teraz opanował polecenia „siad” i „waruj”, wykorzystaj to. Gdy zobaczysz, że ktoś się do was zbliża, zajmij psa wykonywaniem na zmianę tych dwóch komend, sowicie go nagradzając. Pies zajęty zadaniami i zdobywaniem nagród zapomni, że skakanie na ludzi kiedykolwiek było atrakcyjne.
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined