07.02.2009
Dlaczego pies jest agresywny wobec jednego z domowników?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Twój pies zachowuje się agresywnie wobec jednego z domowników, a ty nie wiesz co zrobić?
fot. Shutterstock
Czasem zdarza się, że pies jest agresywny wyłącznie wobec jednego z domowników. Przyczyną może być, np. złe doświadczenia z daną osobą (pies mógł zostać przez nią uderzony). Może być to także samo skojarzenie. Dość często zdarza się to psom adoptowanym ze schroniska, które w przeszłości były niegodziwie traktowane przez mężczyznę. W nowym domu przywiąże się do pani domu natomiast od jej męża będzie trzymał się z daleka choć z jego strony nie był źle traktowany.
Jak temu zapobiec?
Prawidłowo przeprowadzona socjalizacja i stała struktura socjalna stanowią najważniejsze przesłanki do zamknięcia tego problemu. Ważna jest też nauka posłuszeństwa, do której przyłączą się wszyscy domownicy.
Jak rozwiązać ten problem?
Należy zacząć od tego, by osoba mająca problem z psem nawiązała z nim stopniowo jak najwięcej interakcji. Najlepiej, by inni członkowie rodziny dystansowali się od pupila. W szkoleniu psa przydatne są komendy takie jak: „siad”, „na miejsce”, „daj łapę”. Komendy te osoba omawiana powinna ćwiczyć z psem codziennie. Osoba poszkodowana powinna pobawić się z psem, by zdobyć jego zaufanie, jeżeli zaś pojawią się jakiekolwiek niepokojące spostrzeżenia np. (warczenie), natychmiast należy przerwać interakcję. Jeśli zabawa, karmienie lub wychodzenie z psem na spacer jest z jakichkolwiek powodów niebezpieczne, lub wręcz niemożliwe, reszta domowników powinna spróbować wpłynąć na zmianę zachowania pupila zwracając na niego uwagę wyłącznie wtedy gdy członek rodziny mający problem będzie obecny. Dzięki temu zacznie się on kojarzyć psu z jakąś nagrodą.
Pamiętaj! Żaden pies nie staje się bez powodu agresywny – czy to wobec domowników, innych ludzi, dzieci, czy zwierząt. Jeśli u twojego pupila występuje taki problem, nie bagatelizuj go, a zamiast tego zgłoś się po pomoc do behawiorysty.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Masz dojrzałego psa? Koniecznie zadbaj o jego zdrowie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiaki, które ukończyły 7 lat, potrzebują specjalnej troski. Jak sprawić, by jak najdłużej cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją?
undefined
24.03.2025
Czy twój pies się stresuje? Poznaj sygnały, które o tym świadczą
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy w stresujących sytuacjach często mają widoczne białka oczu, spięte mięśnie; mogą nerwowo dyszeć, odwracać głowę. Po czym jeszcze poznać, że twój pies się stresuje?
undefined
28.11.2024
5 sposobów na psy, które nie lubią zostawać same w domu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pies, który piszczy, szczeka i niszczy pod nieobecność opiekunów, naprawdę cierpi i przeżywa to, że zostawiłeś go samego. Takim psom można – i trzeba – pomagać.
undefined