03.03.2021
Pies goni mojego kota
Redakcja Portalu
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
fot. Shutterstock
Dzień dobry, proszę o pomoc!
Jakiś tydzień temu zaadoptowałam z rodziną młodą, roczną suczkę, wabi się Łatka. Niestety problem jest taki, że Łatka goni naszą kotkę (ma ona 7-8 mies.). Obydwa zwierzaki mieszkają na zewnątrz, pies w budzie, a kot na noc jest zamykany w kotłowni. To znaczy raczej był zamykany na noc – ponieważ teraz boi się wyjść, a jeśli już to zrobi, to suczka startuje do niej i dla kota kończy się to ucieczką na drzewo (pod którym Łatka potem szczeka). Poza tym pies koczuje pod kotłownianymi drzwiami, jeśli jest tam kot. Próbowaliśmy zamykać Łatkę w stodole, ale strasznie piszczy oraz drapie drzwi, no i nie wyobrażam sobie zamykania raz psa, raz kota przez następnie 14 czy 15 lat…
Suczka ma dosyć silny instynkt łowiecki, ponieważ z zacięciem goni piłkę, ptaki, na spacerach w lesie tropi jakieś dzikie zwierzęta, niemiłosiernie przy tym ciągnąc na smyczy. Z tego powodu obawiam się ewentualnej konfrontacji psa z kotem. Czy da się przekonać zwierzaki, żeby zakopały topór wojenny?
Dodam tutaj jeszcze, że sunia jest bardzo miła, nastawiona na kontakt z człowiekiem i podatna na szkolenie (trenuję ją od kilku dni, a już widać postępy), więc z ewentualnym treningiem raczej nie będzie kłopotu, tylko nie wiem jak ją tego zachowania oduczyć.
Pozdrawiam
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla psa i kota będzie zabranie psa do domu i wypuszczanie do ogrodu jedynie pod nadzorem. Można także ogrodzić część terenu tak, by kot mógł zachować bezpieczny dystans od psa. Uniemożliwi to psu polowanie i czajenie się na kota, dzięki czemu mruczek będzie miał więcej spokoju. Trzeba także pamiętać, że stres i nagłe zmiany w otoczeniu bywają przyczyną licznych, poważnych chorób u kotów.
Powodem niezdrowej fascynacji suczki kotem może być także nuda. Młode psy mieszkające w ogrodzie potrzebują codziennych, aktywnych spacerów, które zapobiegają nudzie i wielu niepożądanym zachowaniom. Z psiakiem warto wybrać się na podstawowe szkolenie pod okiem trenera, który pokaże, jak opanować zachowania łowieckie czworonoga. Jeśli problem będzie się nasilał, konieczne będzie zaproszenie do domu behawiorysty.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Masz dojrzałego psa? Koniecznie zadbaj o jego zdrowie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiaki, które ukończyły 7 lat, potrzebują specjalnej troski. Jak sprawić, by jak najdłużej cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją?
undefined
24.03.2025
Czy twój pies się stresuje? Poznaj sygnały, które o tym świadczą
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy w stresujących sytuacjach często mają widoczne białka oczu, spięte mięśnie; mogą nerwowo dyszeć, odwracać głowę. Po czym jeszcze poznać, że twój pies się stresuje?
undefined
28.11.2024
5 sposobów na psy, które nie lubią zostawać same w domu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pies, który piszczy, szczeka i niszczy pod nieobecność opiekunów, naprawdę cierpi i przeżywa to, że zostawiłeś go samego. Takim psom można – i trzeba – pomagać.
undefined