11.07.2020
Twój pies boi się wody? Wiemy, jak przekonać go do pływania!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Planujesz wakacje nad jeziorem i chcesz zrobić zwierzakowi frajdę, ale twój pies boi się wody? Sprawdź, jak go do niej przekonać!
fot. Shutterstock
Niechęć psa do moczenia się w wodzie ma swoje zalety – przynajmniej zwierzak nie włazi w każdą napotkaną na spacerze kałużę… Czasem jednak chcielibyśmy, by nasz pupil zmoczył swoje futro w wodzie. Wszak nie ma lepszego sposobu na ochłodę w upalne dni. Wchodzenie do rzeki czy aportowanie z wody to także doskonała, zdrowa rozrywka dla czworonogów. Szkoda, by psiak nie skorzystał z takiej możliwości podczas wakacji. Co zrobić, jeśli nasz pies boi się wody? Czy można przekonać go do pływania?
Dlaczego pies boi się wody?
Niektóre psiaki nie przegapią żadnej okazji, by wejść do wody. Kałuże, baseny, jeziora czy rzeki to cały ich świat! Jednak nawet wśród ras stworzonych do pływania, takich jak labradory czy spaniele, może zdarzyć się pies, który za żadne skarby nie zamoczy łapy w kałuży, nie mówiąc już o pływaniu… Strach przed wodą może mieć wiele przyczyn. Części psów może się ona kojarzyć z nieprzyjemną kąpielą w wannie. Inne będą się jej bać z powodu traumy – na przykład nagłego wpadnięcia do głębokiego jeziora. Niektóre, ostrożne z natury psiaki mogą po prostu unikać tego, czego nie znają. Na szczęście wiele czworonogów szybko się uczy, że wchodzenie do wody nie jest niczym strasznym, a samo pływanie może być całkiem przyjemne. Należy to jednak robić bardzo stopniowo, by nie wzmacniać psiej niechęci.
Jeśli twój pies boi się wody…
…nie próbuj wrzucać go do niej na siłę! W ten sposób zafundujesz zwierzakowi kolejną traumę. Nie próbuj też wpychać go do rzeki z brzegu, ciągnąć do wody na smyczy czy odpływać jak najdalej od pozostawionego na plaży czworonoga. Spanikowany psiak może zachłysnąć się wodą, podtopić, a w przypadku silnego strachu nawet posiusiać z przerażenia. Chcąc nauczyć psa, że wchodzenie do wody nie jest niczym strasznym, powinniśmy przede wszystkim pilnować, by nasz czworonóg cały czas był spokojny. Jak to zrobić?
- Zacznij od małych zbiorników. Może być to postawiony w ogrodzie płytki basen zrobiony z dziecięcej piaskownicy albo większa kałuża. Ważne, by nie była to płynąca rzeka ani falująca woda na brzegu jeziora czy morza.
- Trzymaj psa na luźnej smyczy lub w ogóle go odepnij. Spraw, by twój psiak w każdej chwili mógł oddalić się od wody na bezpieczną dla niego odległość. Psiaki, którym daje się wybór, będą czuć się bezpieczniej!
- Zaopatrz się w najlepsze smaczki. Nagradzaj nimi psa za stopniowe zbliżanie się do wody. Możesz rzucać je na krawędź kałuży, a następnie wrzucać do wody tuż przy brzegu. Lepiej sprawdzą się przysmaki, które unoszą się na powierzchni wody.
- Sprowokuj zamoczenie łapek. Jeśli psiak nie ma problemu, by wyjąć z wody smaczki, zacznij za każdym razem rzucać je odrobinę dalej. Tak, by zwierzak musiał postawić łapę w wodzie. Jeśli ten etap jest dla psa za trudny, zrób przerwę i wróć do ćwiczenia następnego dnia, powtarzając całość od początku.
Dalsza nauka to pikuś!
Kiedy twój psiak zauważy, że wejście łapami do wody nie jest takie straszne i swobodnie po niej chodzi, najtrudniejsze macie za sobą! Możesz teraz kontynuować naukę wchodzenia do głębszych zbiorników wodnych, na przykład do jeziora. Ważne, by na początku zejście do wody było możliwie łagodne. Jeśli twój zwierzak ma psich kumpli, którzy uwielbiają wodne harce, zabierz go na wspólny spacer w pobliżu wody. Obserwacja innych psów beztrosko biegających po kałużach i wskakujących do jeziora może sprawić, że już na pierwszej takiej wyprawie twój czworonóg przełamie się i dołączy do wodnej imprezy!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined