08.08.2020
Twój pies boi się schodów? Sprawdź, jak go do nich przekonać!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Przeprowadziłeś się do piętrowego domu, a twój pies panicznie boi się schodów i za nic w świecie na nie nie wejdzie? Wiemy, jak go przekonać!
fot. Shutterstock
Psi strach przed chodzeniem po schodach może sprawiać opiekunowi ogromne problemy. Szczególnie gdy dotyczy czworonoga, który jest zbyt ciężki, by co chwilę go nosić. Co możesz zrobić, jeśli twój pies boi się schodów, by ułatwić życie sobie i zwierzakowi?
Dlaczego pies boi się schodów?
Większość czworonogów, które boją się schodów, nie miały z nimi wcześniej kontaktu. Psiak, który całe życie mieszkał w jednopoziomowym mieszkaniu w bloku z windą lub w domku parterowym często nie jest przyzwyczajony do chodzenia po schodach. Niektórym psom mogą się one też kojarzyć z przykrym wypadkiem, takim jak obsunięcie łapy ze stopnia czy spadnięciem z wysokości. Zdarza się też nieraz, że zwierzak boi się tylko niektórych konstrukcji. Szczególnie problematyczne dla psów bywają wąskie, strome schody bez zabudowanej poręczy i takie, które między poszczególnymi stopniami mają pustą przestrzeń. Nic dziwnego – psiaki w naturze poruszają się po ziemi i nie wspinają na tak duże wysokości, przez co nie będą czuły się komfortowo na takiej konstrukcji.
Kolejnym, częstym powodem, dla którego czworonogi mogą odczuwać dużą niechęć do chodzenia po schodach, bywają przeróżne dolegliwości zdrowotne. Zwyrodnienia stawów, problemy z kręgosłupem, dysplazja czy urazy łap powodują ból, który przy wchodzeniu lub schodzeniu ze stopni będzie się nasilał. Dlatego jeśli nasz zwierzak nagle odmawia chodzenia po schodach, powinniśmy najpierw dokładnie go przebadać, zanim zaczniemy namawiać go do tej czynności. Natomiast dla psich miniaturek wskakiwanie na wysokie stopnie może być po prostu ogromnym wysiłkiem, z którym malutkie łapki ledwo sobie radzą. Takim psiakom warto więc oszczędzić męczarni i po prostu wnosić je po schodach, nawet jeśli ogólnie są zdrowe i energiczne.
Jak przekonać psa do chodzenia po schodach?
By pokazać psu, że chodzenie po schodach nie jest straszne, nie powinniśmy wciągać go na stopnie siłą. Nauka tej czynności powinna opierać się przede wszystkim na miłych skojarzeniach i braku pośpiechu. Psiaki, którym schody kojarzą się z jakąś traumą, będą potrzebować nawet kilku tygodni, by przełamać swoje lęki! Dlatego jeśli nasz pies boi się schodów, musimy uzbroić się w cierpliwość i dużo pysznych przysmaków. Warto też odpowiednio dobrać i przygotować „plac treningowy”, czyli schody, na których będziemy ćwiczyć.
1. Najpierw w górę
Wchodzenie po schodach jest dla psów dużo prostsze niż schodzenie. Każdy, kto przyglądał się wielu psom schodzącym ze schodów powie, że w psim wykonaniu czynność ta wygląda dość koślawo. Psiak raczej stara się nadążyć z machaniem łapami i walczy z grawitacją, a nie stawia kroki z rozmysłem. Oswajanie ze schodami warto więc zacząć od wchodzenia ledwo na kilka stopni tak, by potem nie czekało na przestraszonego wysokością psa trudne zeskakiwanie po wielu schodach.
2. Wybierz najłatwiejsze schody
Schody schodom nierówne! Jeśli chcemy zacząć naukę chodzenia po schodach od wąskich, ażurowych stopni bez żadnej poręczy, możemy mieć ogromny problem. Na pierwsze schody psiaka warto wybrać szerokie, niezbyt strome schody, które swoją konstrukcją będą przypominać bardziej nierówny pagórek niż stopnie. Nadgryzione zębem czasu, kamienne schody znaleźć możemy w wielu miejscach – w mieście, w parkach, przy wałach przeciwpowodziowych czy w okolicy przeróżnych ruin. Dla większości psów chodzenie po takich stopniach nie będzie żadnym problemem. Kolejnym krokiem może być znalezienie trochę trudniejszych, ale za to krótszych schodów, na przykład kilku stopni prowadzących do sklepu. Jeśli i po nich zwierzak chodzi bez problemu, możemy zaproponować mu zejście ze schodów prowadzących na stację metra lub wejście na kładkę przebiegającą nad ulicą.
3. Nagradzaj za każdy krok
Schody nie są dobrym miejscem na ekscytację. Dlatego chodzącego po nich psiaka nagradzaj wyłącznie w spokojny sposób – jedzeniem, pochwałą słowną czy głaskaniem. Początkowo możesz nagradzać zwierzaka nawet za samo podejście do schodów i rozsypywać mu u ich podnóża przysmaki. Następnie nagradzaj go za każde postawienie łapy na schodku i kładź mu groszki karmy coraz wyżej na kolejnych stopniach. Pamiętaj, by cały czas być blisko psa! W przypadku mniejszego czworonoga możesz nawet usiąść na stopniach tak, by wchodząc na kolejne schodki miał cię cały czas obok siebie. Dzięki takiemu wsparciu zapewnisz mu poczucie bezpieczeństwa.
4. Dostosuj schody do psa
Ze schodami na klatce schodowej w bloku raczej za wiele nie zrobimy… Jednak jeśli sprawa dotyczy naszych własnych, domowych schodów, możemy dostosować je do potrzeb zwierzaka na kilka sposobów. Przede wszystkim warto sprawić, by nie były one śliskie. Podklejenie wykładziny, położenie mat antypoślizgowych czy nawet naklejenie kilku pasków gumy na każdym stopniu sprawi, ze zwierzak zyska większą przyczepność i poczucie bezpieczeństwa. Kolejnym problemem bywa ażurowa konstrukcja schodów, w której między stopniami i po bokach widoczna jest wolna przestrzeń. Można ją zakryć prześcieradłem przewieszonym przez poręcz schodów.
Trenuj na schodach już od małego!
Najlepszym sposobem na uniknięcie strachu przed schodami jest przyzwyczajenie do nich psiaka już od szczeniaka. Nie znaczy to, że maluchowi powinniśmy pozwalać na swobodne bieganie po schodach kilka razy dziennie – może to negatywnie odbić się na rozwoju jego kręgosłupa. Jednak okazjonalne postawienie szczeniaka na stopniu i zachęcenie do samodzielnego zejścia lub wejścia na kolejny pokaże mu, że nie musi bać się schodów!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined