10.03.2025
Pchły u psa. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć!
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy pchły u psa stanowią duże zagrożenie dla domowego czworonoga? Sprawdź, jak pies może złapać pchły, jak rozpoznać obecność tych pasożytów i jak pozbyć się ich z domu!
fot. Shutterstock
Opiekunowie miejskich czworonogów już prawie zapomnieli, czym jest zapchlony pies. Zadbane, domowe psiaki nie mają żadnego kontaktu z tymi pasożytami skórnymi. Jednak wystarczy, że nasz podopieczny obwącha się z bezpańskim, zaniedbanym zwierzakiem, by te skoczne owady znalazły się w jego sierści. Jak objawiają się pchły u psa, dlaczego są niebezpieczne i jak się ich pozbyć?
Jak wyglądają pchły?
Pchły to owady bezskrzydłe o spłaszczonym ciele, osiągające od 1 do 6 mm długości. Wyposażone w skoczne odnóża i aparat kłująco-ssący, pobierają krew od swojego żywiciela. Nienapita pchła ma kolor białoszary, jednak gdy tylko się pożywi, zmienia się w ciemnoczerwoną, ruchliwą kropkę. Psy często padają ofiarą pcheł psich (Ctenocephalides canis) lub kocich (Ctenocephalides felis). Cykl życiowy pcheł zależy od temperatury otoczenia, a w warunkach domowych może trwać zaledwie 3 tygodnie. Dorosłe pchły składają około 20 mikroskopijnych jaj dziennie. Z łatwością roznoszą się one po całym domu.
Z jaj w dość szybkim tempie rozwijają się larwy, a następnie poczwarki. Mogą one rozprzestrzenić się po całym domu, w efekcie pojawiając się np. w materiałach czy rozmaitych tekstyliach psich, np. legowiskach. Poczwarki mają zdolność przeobrażania się w dorosłe formy owadów zarówno po kilku dniach, jak i po wielu miesiącach hibernacji. Dorosłe pchły u psa mogą żerować praktycznie od razu po wykluciu. Już w dobę potem składają jaja, dlatego cykl rozpoczyna się wówczas od nowa.
Nie wszystkie gatunki pcheł składają swoje jaja na żywicielu. Część z nich zakłada gniazda poza zwierzakiem, na przykład na jego legowisku czy w szczelinie podłogi. Dlatego nawet jeśli pozbędziemy się pasożytów za pomocą kąpieli w odpowiednim szamponie, możemy liczyć się z ich nawrotem już po niecałym miesiącu.
Kiedy zwierzak może złapać pchły?
Każdy psiak, który ma kontakt z innymi czworonogami, narażony jest na zapchlenie. Pasożyty te może złapać także wychodzący kot oraz mruczek mieszkający z psem. Krwiopijne owady do domu przynieść może również człowiek. Pchły nie przepadają wprawdzie za ludzką krwią, jednak mogą skryć się w naszych włosach lub na ubraniu i poczekać na dogodny moment, by przeskoczyć na naszego pupila.
Jak objawiają się pchły u psa?
Dorosłe pchły zobaczyć można gołym okiem – mają one około 3 mm długości, owalny kształt i ciemnoczerwony kolor. Pasożyty te są jednak dość trudne do zlokalizowania na skórze psa lub kota ze względu na ich dużą ruchliwość i zwinność. Obecność pcheł u psa lub kota jest przede wszystkim przyczyną silnego świądu. Zwierzak gryziony i drażniony przez te pasożyty będzie drapał się, iskał sierść zębami i wylizywał podrażnioną skórę. Typowym zachowaniem czworonoga zaatakowanego przez pchły jest nagłe zrywanie się z legowiska i intensywne wygryzanie w miejscu ugryzienia.
Pchły u psa lub kota powodować będą również rozdrażnienie i zmęczenie, a często także niechęć do zabawy i unikanie kontaktów z opiekunem. Długotrwałe, silne zapchlenie prowadzić może dodatkowo do osłabienia odporności, zmatowienia i utraty sierści, osłabienia i wychudzenia.
Te objawy nie są jednak jednoznaczne – mogą wskazywać także na jakąś chorobę skóry lub alergie. Dlatego jeśli chcemy upewnić się, że nasz podopieczny złapał pchły, powinniśmy wykonać prosty test. Pchły u psa pozostawiają na sierści zwierzaka swoje odchody. Składają się one głównie z resztek krwi czworonoga i mają postać niewielkich, ciemnoczerwonych kropek. Jeśli po rozchyleniu psiej sierści zauważymy takie kropeczki, powinniśmy zebrać je na wacik lub ręcznik kuchenny i pokropić niewielką ilością wody. Odchody pcheł rozpuszczą się w kontakcie z wilgocią i zmienią w krwawe plamki.
Pchły u psa – dlaczego mogą być niebezpieczne?
Niestety problem z pchłami nie kończy się jedynie na swędzeniu, choć już ono powinno skłonić nas do pomocy czworonogowi, gdyż stałe wygryzanie sierści i drapanie może powodować powstawanie ran i wyłysień. Pchły u psa mogą być odpowiedzialne także za alergiczne pchle zapalenie skóry, które początkowo objawia się niewielkimi krostkami na skórze psa. Z czasem mogą one przerodzić się w nadżerki i otwarte rany, które będą wymagać długiego leczenia. Pchły mogą być także przyczyną innych problemów z pasożytami – są bowiem żywicielem pośrednim tasiemców. Połknięta przez psiaka pchła może więc wywołać poważne zarobaczenie. Dlatego jeśli zauważymy pchły u psa, powinniśmy natychmiast działać!
Pchły u psa – jak się ich pozbyć?
Na rynku znajdziemy wiele preparatów, które pomogą nam ochronić naszego podopiecznego przed pchłami. Krople na skórę, tabletki i obroże to najczęstsze formy tych środków. Jednak rozpoczynając walkę z pchłami musimy pamiętać, że ważne jest nie tylko unicestwienie dorosłych owadów przebywających na psie. W przypadku silnego zapchlenia możemy podejrzewać, że owady te zrobiły sobie gniazdo poza sierścią naszego pupila. Dlatego też samo wykąpanie czworonoga w przeciwpchelnym szamponie nie będzie zbyt skuteczne.
Konieczne więc będzie dokładne przyjrzenie się psim legowiskom i akcesoriom oraz upranie wszystkiego w wysokiej temperaturze, która zabije jaja i larwy pasożytów. Oprócz tego należy także dokładnie odkurzyć wszystkie dywany, kanapy i zakamarki. Czynności te warto powtórzyć po tygodniu. Nie należy też zapominać o regularnym zabezpieczaniu czworonoga przed pasożytami – inwazji pcheł znacznie łatwiej jest zapobiec, niż ją zwalczyć!
Zobacz powiązane artykuły
02.04.2025
Pies zjadł trutkę na szczury – co robić?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pies poznaje świat za pomocą węchu i… smaku. Czasami jednak może natknąć się na coś, czego próbować nie powinien. Co zrobić, gdy pies zje trutkę na szczury?
undefined
07.03.2025
Odrobaczanie psa. Jak często i czym odrobaczać psa?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nie tylko szczepienie należy wykonywać regularnie. Również odrobaczanie psa jest szczególnie ważnym aspektem w ogólnej profilaktyce zdrowia pupila. Pasożyty wewnętrzne mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu czworonoga, dziecka i innych członkom rodziny! Sprawdź, jak często odrobaczać psa i czym to robić.
undefined
01.03.2025
Babeszjoza u psa. Wszystko, co musisz wiedzieć o tej chorobie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Babeszjoza to słowo, przed którym drży każdy opiekun czworonoga. Czym objawia się babeszjoza u psa, jakie są jej konsekwencje i jak się ją leczy?
undefined