04.09.2020
Pchły u psa. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy pchły u psa stanowią duże zagrożenie dla domowego czworonoga? Sprawdź, jak rozpoznać obecność tych pasożytów i jak pozbyć się ich z domu!
fot. Shutterstock
Opiekunowie miejskich czworonogów już prawie zapomnieli, czym jest zapchlony pies. Zadbane, domowe psiaki nie mają żadnego kontaktu z tymi pasożytami skórnymi. Jednak wystarczy, że nasz podopieczny obwącha się z bezpańskim, zaniedbanym zwierzakiem, by te skoczne owady znalazły się w jego sierści. Jak objawiają się pchły u psa, dlaczego są niebezpieczne i jak się ich pozbyć?
Czym są pchły?
Pchły to kilkumilimetrowe, bezskrzydłe owady, które żywią się krwią ssaków. Mogą więc żerować zarówno na psach, jak i kotach. A nawet na ludziach! Nienapita pchła ma kolor białoszary, jednak gdy tylko się pożywi, zmienia się w ciemnoczerwoną, ruchliwą kropkę. Pasożyty te niezwykle intensywnie się rozmnażają – w ciągu jednego dnia pchła jest w stanie złożyć aż 20 jaj, z których po 40 dniach powstają kolejne dorosłe owady. Nie wszystkie gatunki pcheł składają swoje jaja na żywicielu. Część z nich zakłada gniazda poza zwierzakiem, na przykład na jego legowisku czy w szczelinie podłogi. Dlatego nawet jeśli pozbędziemy się pasożytów za pomocą kąpieli w odpowiednim szamponie, możemy liczyć się z ich nawrotem już po niecałym miesiącu.
Jak objawiają się pchły u psa?
Sezon na pasożyty skórne trwa cały rok – podobnie jak w przypadku nużycy czy wszołów. Dlatego pora roku nie pomoże nam w zidentyfikowaniu problemu. Pchły u psa powodują przede wszystkim silny świąd. Zaatakowany przez te pasożyty zwierzak uporczywie drapie się i wygryza sobie sierść. Może być także poirytowany, a nawet stać się agresywny. W końcu ciągłe swędzenie potrafi naprawdę rozdrażnić! Te objawy nie są jednak jednoznaczne – takie zachowanie psa może wskazywać także na jakąś chorobę skóry lub alergie. Dlatego jeśli chcemy upewnić się, że nasz podopieczny złapał pchły, powinniśmy wykonać prosty test.
Pchły u psa pozostawiają na sierści zwierzaka swoje odchody. Składają się one głównie z resztek krwi czworonoga i mają postać niewielkich, ciemnoczerwonych kropek. Jeśli po rozchyleniu psiej sierści zauważymy takie kropeczki, powinniśmy zebrać je na wacik lub ręcznik kuchenny i pokropić niewielką ilością wody. Odchody pcheł rozpuszczą się w kontakcie z wilgocią i zmienią w krwawe plamki.
Pchły u psa – dlaczego mogą być niebezpieczne?
Niestety problem z pchłami nie kończy się jedynie na swędzeniu, choć już ono powinno skłonić nas do pomocy czworonogowi, gdyż stałe wygryzanie sierści i drapanie może powodować powstawanie ran i wyłysień. Pchły u psa mogą być odpowiedzialne także za alergiczne pchle zapalenie skóry, które początkowo objawia się niewielkimi krostkami na skórze psa. Z czasem mogą one przerodzić się w nadżerki i otwarte rany, które będą wymagać długiego leczenia. Pchły mogą być także przyczyną innych problemów z pasożytami – są bowiem żywicielem pośrednim tasiemców. Połknięta przez psiaka pchła może więc wywołać poważne zarobaczenie. Dlatego jeśli zauważymy pchły u psa, powinniśmy natychmiast działać!
Pchły u psa – jak się ich pozbyć?
Na rynku znajdziemy wiele preparatów, które pomogą nam ochronić naszego podopiecznego przed pchłami. Krople na skórę, tabletki i obroże to najczęstsze formy tych środków. Jednak rozpoczynając walkę z pchłami musimy pamiętać, że ważne jest nie tylko unicestwienie dorosłych owadów przebywających na psie. W przypadku silnego zapchlenia możemy podejrzewać, że owady te zrobiły sobie gniazdo poza sierścią naszego pupila. Dlatego też samo wykąpanie czworonoga w przeciwpchelnym szamponie nie będzie zbyt skuteczne.
Konieczne więc będzie dokładne przyjrzenie się psim legowiskom i akcesoriom oraz upranie wszystkiego w wysokiej temperaturze, która zabije jaja i larwy pasożytów. Oprócz tego należy także dokładnie odkurzyć wszystkie dywany, kanapy i zakamarki. Czynności te warto powtórzyć po tygodniu. Nie należy też zapominać o regularnym zabezpieczaniu czworonoga przed pasożytami – inwazji pcheł znacznie łatwiej jest zapobiec, niż ją zwalczyć!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined