03.02.2022
Paraliż tylnych łap u psa. Przyczyny i leczenie porażenia kończyn
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Paraliż tylnych łap może być konsekwencją przeróżnych schorzeń u psa, nie tylko tych ortopedycznych. Jak pomóc sparaliżowanemu psu?
fot. Shutterstock
Problem z funkcjonowaniem tylnych łap u psa to stosunkowo częsta przypadłość u domowych czworonogów. Zwierzaki te mogą cierpieć nie tylko na kulawizny, dysplazję stawów biodrowych czy wypadanie rzepki, lecz także całkowicie zatracić możliwość poruszania kończynami – chwilowo lub na zawsze. Skąd bierze się paraliż tylnych łap u psa, jak zdiagnozować jego przyczynę i jak pomóc czworonogowi z niedowładem kończyn?
Paraliż, porażenie czy niedowład?
Porażenie (inaczej paraliż) to stan, w którym niemożliwe jest wykonanie jakiegokolwiek ruchu sparaliżowaną częścią ciała. Paraliż tylnych kończyn u psa jest spowodowany brakiem dopływu bodźców nerwowych do kończyn. Układ nerwowy po prostu przestaje wysyłać do łap sygnał o tym, że powinny się poruszać. Natomiast niedowład łap u psa to ograniczenie zakresu lub zmniejszenie siły ruchu wynikające z uszkodzenia nerwów lub mięśni kończyn. Zarówno paraliż, jak i niedowład mogą być chwilowe lub trwałe. Mogą także narastać powoli (niedowład/paraliż przewlekły) lub pojawić się nagle (niedowład/paraliż ostry).
Niedowład i paraliż tylnych łap u psa – przyczyny
Wśród przyczyn niedowładów i porażeń kończyn u psa można wymienić kilka chorób ortopedycznych, neurologicznych, a także nowotwory i choroby zakaźne. Jak rozpoznać i jak leczyć przyczyny paraliżu u psa?
Dyskopatia u psa
Dyskopatia (choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego) dzieli się na dwa typy w zależności od rodzaju zwyrodnienia powodującego objawy choroby.
- Typ I Hansena występuje najczęściej u krótkonożnych psów, takich jak jamniki, shih tzu, welsh corgi, a także u cocker spanieli, pudli i beagle‚i. Problem ten pojawia się już u młodych zwierząt, jednak początkowo nie wywołuje żadnych objawów. Struktura pierścienia włóknistego utrzymującego jądro miażdżyste na swoim miejscu stopniowo słabnie, aż w końcu dochodzi do jego przerwania. Przemieszczone jądro silnie uciska na rdzeń kręgowy, prowadząc do uszkodzenia, niedotlenienia i stanów zapalnych tkanek. Objawy tego typu dyskopatii – silny ból, porażenie kończyn i zanik mięśni – pojawiają się nagle i bardzo szybko postępują.
- Typ II Hansena rozwija się u psów dorosłych i starszych takich ras, jak owczarek niemiecki czy labrador retriever. Zwyrodnienia w tym przypadku powodują powolne wysuwanie się dysku i związane z nimi stopniowo narastające problemy z poruszaniem się. Psy z tym typem dyskopatii mogą mieć problem z chodzeniem po schodach i wskakiwaniem do samochodu. W zaawansowanych przypadkach dojść może do paraliżu tylnych kończyn oraz nietrzymania moczu i kału.
Dyskopatię u psa diagnozuje się przy pomocy RTG kręgosłupa. Zarówno I i II typ Hansena można leczyć chirurgicznie i farmakologicznie – w zależności od stopnia zaawansowania choroby i nasilenia objawów. Psa z dyskopatią warto poddać także rehabilitacji u doświadczonego zoofizjoterapeuty.
Zespół ogona końskiego
Spondylopatia lędźwiowo-krzyżowa (inaczej zespół końskiego ogona) to druga najczęstsza dolegliwość powodująca paraliż tylnych łap u psów. Dotyka szczególnie starszych psów ras dużych i średnich. Zwyrodnienia w tej chorobie tworzą się na skutek nieprawidłowego ruchu stawu lędźwiowo-krzyżowego i powodują ucisk na korzenie nerwowe. Do objawów zespołu końskiego ogona można zaliczyć silny ból, niechęć do poruszania ogonem, a także porażenie kończyn oraz nietrzymanie moczu i kału. Chorobę tę należy potwierdzić przy pomocy zdjęć RTG. Leczenie polega na podawaniu psu leków przeciwzapalnych, ograniczeniu ruchu i wprowadzeniu rehabilitacji.
Zator włóknisto-chrzęstny
Nagły, postępujący paraliż tylnych łap może być również objawem zatoru, czyli zablokowania dopływu krwi do rdzenia kręgowego. W wyniku tego dochodzi do jego martwicy. Choroba dotyka przede wszystkim psów dużych i średnich tuż po intensywnym wysiłku. Dokładna jej przyczyna nie jest jednak znana. Zator włóknisto-chrzęstny (zawał rdzenia) leczy się poprzez podawanie psu leków przeciwzapalnych i ograniczeniu ruchu, a powrót do zdrowia może trwać nawet kilka tygodni.
Nowotwory
Rozwijające się w okolicy kręgosłupa i rdzenia kręgowego nowotwory mogą powodować ucisk na nerwy i powoli postępujące objawy podobne do objawów dyskopatii II typu, a także chwiejność chodu, problemy z utrzymaniem równowagi i zaciąganie łapami podczas chodzenia. Leczenie nowotworów u psów polega najczęściej na ich chirurgicznym usunięciu, jednak nie zawsze jest to możliwe w przypadku guzów umiejscowionych w pobliżu kręgosłupa.
Choroby zakaźne i stany zapalne
Niektóre choroby wirusowe i pasożytnicze oraz infekcje bakteryjne i grzybicze mogą powodować stany zapalne także w krążkach międzykręgowych. Oprócz objawów typowych dla danej dolegliwości pies może odczuwać silny ból pleców uniemożliwiający mu normalne poruszanie się, a brak odpowiedniego leczenia doprowadza niekiedy do niedowładu kończyn. W takiej sytuacji niezbędne jest wykonanie obszernych badań krwi, moczu i RTG, które pozwolą ustawić pierwotną przyczynę stanów zapalnych i dobrać właściwe leczenie.
Jak leczyć paraliż tylnych łap u psa?
Rozpoznanie przyczyn porażenia kończyn u psa pozwalające na dobranie leczenia nie jest proste. Wiele chorób powodujących niedowład łap nie różni się od siebie pozostałymi objawami. Dotknięty nimi pies ma najczęściej postępujące problemy ze wstawaniem, utrzymaniem równowagi oraz nietrzymaniem moczu i kału. Trzeba jednak pamiętać, że zwlekanie z przeprowadzeniem badań niezbędnych do zdiagnozowania przyczyn tych objawów może skończyć się całkowitym, nieodwracalnym paraliżem kończyn i ogromnym bólem u zwierzęcia. Dlatego szczegółową diagnostykę należy rozpocząć już w momencie zaobserwowania pierwszych niepokojących objawów u czworonoga.
Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined