05.09.2020
Jakie owoce może jeść pies, a których nie wolno podawać czworonogowi?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Jakie owoce może jeść pies? Na pewno nieraz zadałeś sobie to pytanie, bo często mamy pod ręką rozmaite przekąski, którymi chcemy podzielić się z pupilem. Tylko czy takim poczęstunkiem nie zrobimy mu krzywdy? Lepiej to wiedzieć już teraz!
fot. Shutterstock
- Czy pies może jeść owoce?
- Jakie owoce może jeść pies?
- Jakie owoce dla szczeniaka?
- Owoce szkodliwe dla psa
Większość opiekunów lubi urozmaicać dietę swoich pupili przeróżnymi przysmakami. I nie ma w tym nic złego! Musisz jednak wiedzieć, że nie wszystkie przekąski odpowiednie dla ludzi będą zdrowe dla twojego psa....
Czy pies może jeść owoce?
Podstawę psiej diety powinny stanowić produkty pochodzenia zwierzęcego. To właśnie one są źródłem większości niezbędnych psu składników odżywczych. Nie znaczy to jednak, że psy nie mogą jeść warzyw i owoców! Odpowiednio dobrane owoce i warzywa dla psa mogą być zdrowym urozmaiceniem jego jadłospisu. Wzbogacą także dietę psa o cenne witaminy i minerały, a ponadto dostarczą błonnika wspierającego trawienie. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre owoce - podobnie jak wybrane warzywa - zawierają substancje toksyczne dla psów! Które owoce warto podawać psu, a które mogą doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia?
Jakie owoce może jeść pies?
W psiej diecie znaleźć się może wiele owoców - zdecydowana większość owoców dostępnych w sklepach będzie bezpieczna dla domowych czworonogów. Jednak nawet w ich przypadku należy zachować umiar. Nadmiar owoców w diecie psa może prowadzić do nadwagi, natomiast zbyt duże dawki błonnika prowadzić do poważnych zaburzeń ze strony układu pokarmowego i skutkować silnymi wzdęciami, a nawet wywołać biegunkę i wymioty. Dlatego wszystkie owoce należy podawać tylko w niewielkich ilościach.
Gruszka i jabłko
Jabłka można podawać nawet psom z nadwagą. Skórka jest bogatym źródłem błonnika, a sam owoc to zdrowe źródło witamin A i E. Trzeba jednak usunąć pestki, które zawierają substancje mogące zaszkodzić naszemu pupilowi - w tym niezwykle toksyczny cyjanowodór.
Gruszka zawiera dużo witamin K, C i A, jest też bogata w błonnik. Może stanowić smaczną przekąskę dla pupila, ale ze względu na dużą zawartość cukru musi być podawana w małych ilościach. Tak jak jabłko, gruszka zawiera szkodliwe pestki, które trzeba usunąć. Małe ilości tego owocu serwowane regularnie pomogą uchronić czworonoga przed nowotworami.
Arbuz i melon
Arbuzy i melony składają się głównie z wody, toteż są superprzekąską na upalne dni! Owoce te zawierają witaminy A, C i są źródłem witamin z grupy B oraz potasu, co pozytywnie wpływa na mięśnie i układ nerwowy psiaków. Likopen nadający arbuzowi czerwony kolor to substancja o silnych właściwościach antynowotworowych. Przed podaniem psu arbuza lub melona pamiętać o usunięciu pestek i odkrojeniu skórki!
Mangon morele i brzoskwinie
Mango, morele i brzoskwinie to bezpieczna i zdrowa przekąska dla psów, pod warunkiem że obierzemy owoc ze skórki i usuniemy pestkę, która zawiera trujące dla czworonogów związki. W mango jest dużo błonnika oraz witaminy A, B6, C i E. Ze względu na wysoką zawartość cukrów owoce te powinny być podawane pupilowi jedynie od czasu do czasu.
Borówki i jagody
Związki zawarte w borówkach i jagodach opóźniają procesy starzenia się organizmu. Owoce te są też źródłem błonnika i witaminy C, która pomaga w utrzymaniu zdrowych nerek i pęcherza. Dodatek borówek w diecie czworonoga pomoże także zadbać o jego oczy.
Truskawki i maliny
Truskawki i maliny są bogate w błonnik, beta-karoten i witaminę C. Zawierają też kwas foliowy i enzymy pomagające w utrzymaniu zdrowych zębów. Spowalniają starzenie się i poprawiają odporność. Można je podawać mrożone lub świeże, całe czy jako purée, ale nie w mlecznych shake’ach!
Banany
Banan to dobre źródło mikro- i makroskładników. Zawiera nie tylko spore dawki magnezu, ale także dużo potasu, który wspiera prawidłowe funkcjonowanie serca i nerek. Jednak banany to głównie węglowodany, dlatego nie należy przesadzać z ich ilością. Pokrojony w cienkie plasterki może stanowić wyjątkową nagrodę za prawidłowo wykonane komendy.
Jakie jeszcze owoce można podawać psu?
Bezpieczne owoce dla psów to także:
Jakie owoce będą odpowiednie dla szczeniaka?
Wszystkie owoce dobre dla dorosłego psa będą odpowiednie dla szczeniaka. Niektóre z nich warto jednak zetrzeć na tarce, by maluchowi łatwiej było je zjeść. Ostrożność należy zachować w przypadku owoców z pestką - szczeniak może połamać sobie na niej mleczaki!
Owoce szkodliwe dla psa - lista produktów zakazanych w diecie psa
Część owoców zawiera związki, które nie są dla ludzi szkodliwe, jednak u psa mogą wywołać poważne zatrucie! Wśród niebezpiecznych dla psa owoców znajdują się:
- cytrusy - cytryna i mandarynki zawierają drażniący kwas cytrynowy,
- winogrona i rodzynki - nie określono dotychczas, jaka dawka na kilogram masy ciała może wywołać niewydolność nerek u psów, jednak z pewnością nie należy podawać ich psu!
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.11.2024
Bawisz się z psem czy go stresujesz? Sprawdź, czego lepiej nie robić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wśród najczęściej wybieranych aktywności i zabaw, które opiekunowie psów deklarują jako formę spędzania wolnego czasu ze swoimi pupilami, znajdują się takie aktywności jak: rzucanie piłki, bieganie (czy to w formie joggingu, czy przy rowerze), zajęcia agility, flyball, pływanie. Czy to na pewno dobrze?
undefined
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined