07.10.2020
Ogórki dla psa. Czy pies może jeść ogórki?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy ogórki mogą być wartościowym dodatkiem do psiej diety? I czy kiszone ogórki mają jakieś korzystne właściwości dla domowych czworonogów?
fot. Shutterstock
Ogórki to doskonały dodatek do wielu dań i sałatek. Jednak nawet na surowo mogą być pyszną przekąską! Czy to warzywo jest bezpieczne dla domowego czworonoga? Sprawdźmy!
Co zawierają ogórki?
Ogórki to pochodzące z Azji warzywo blisko spokrewnione z dynią i ma wiele odmian. Świeże ogórki nie są zbyt bogate w składniki odżywcze – składają się aż w 97% z wody. Oprócz niej zawierają śladowe ilości białka, tłuszczu, błonnika i węglowodanów. Mają w sobie także witaminy z grupy B, witaminę A i K oraz potas. Za smak tego warzywa odpowiedzialne są kukurbitacyny, które wykazują działanie przeciwnowotworowe, chroniąc między innymi przed rakiem prostaty i trzustki. Większość tych dobroczynnych składników zawarta jest w skórce ogórków.
Co zawierają kiszone ogórki? Warzywa te podczas procesu kiszenia (fermentacji mlekowej) znacząco zmieniają swój skład. Przede wszystkim wzrasta w nich zawartość witaminy C i witamin z grupy B oraz maleje ich kaloryczność – z 14kcal/100 g do 11kcal/100 g. Te kiszone warzywa mają pozytywny wpływ na mikroflorę jelit, usprawniają procesy trawienne oraz wzmacniają ogólną odporność organizmu. Czy warto podawać je także domowemu czworonogowi?
Czy pies może jeść ogórki?
Świeże ogórki mogą być doskonałą przekąską dla psa, szczególnie w upalne dni. Wysoka zawartość wody i niewiele kalorii sprawiają, że warzywo to może być dobrym sposobem na nawodnienie psiaka, kiedy nie ma on ochoty napić się wody z miski. W przypadku psów, które lubią smak tego warzywa, może ono z powodzeniem zastąpić bardziej kaloryczne przysmaki podczas szkolenia. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością, szczególnie, jeśli podajemy je ze skórką – nieprzyzwyczajonego do jedzenia warzyw psiaka mogą przyprawić o biegunkę. Kiszone ogórki również mogą znaleźć się w diecie czworonoga, ale pod warunkiem, że sami je przygotujemy. Sklepowe kiszonki zawierają często chrzan, czosnek i przyprawy, które mogą zaszkodzić psiakowi. Z kiszonkami warto jednak uważać ze względu na wysoką zawartość soli!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined